-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Trianon 100 - néma főhajtással és polgármesteri emlékbeszéddel kezdődött a megemlékezés
A trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulójára emlékező városi programsorozat reggel az Országzászló téren kezdődött néma koszorúzással és csendes főhajtással.
Két évvel ezelőtt, 2018. június 4-én, a Nemzeti Összetartozás Napján avatták fel a megújított Országzászló teret és a névadó Országzászló emlékművet Székesfehérváron. A nemzet történelmi fővárosa jelképesen ezzel az eseménnyel készült fel arra, hogy rangjához méltó módon emlékezzen 2020. június 4-én a trianoni békeparancs aláírásának századik évfordulójára.
Az események a Városháza Dísztermében folytatódtak, ahol emlékbeszédet mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester. Székesfehérvár polgármesterének teljes emlékbeszéde ITT érhető el!
A Városháza Dísztermében elsőként Bobory Zoltán, a Vörösmarty Társaság elnökének előadásában hangzott el Karinthy Frigyes Levél kisfiamhoz című írása, majd Székesfehérvár polgármestere mondta el emlékbeszédét a trianoni békediktátum aláírásának századik évfordulója alkalmából.
"Száz év távlatából már nyilvánvaló, hogy a sok tekintetben szükséges és jogos önkritikán túl, mit okozott a párizsi, washingtoni, londoni, versailles-i asztalokon végtelen arroganciával, önkényesen, megdöbbentő felkészületlenséggel és államférfiakhoz méltatlan ostobasággal meghúzott határok, kártérítések, követelések sokasága. A béke, mely egy pusztító háborút hivatott lezárni, közvetve elnyomó eszméket szökkentett szárba, diktátorokat segített hatalomba, korábban békésen együtt élő népeket tett ellenséggé és végsősoron még egy világégést okozott. Ám mégis: nem csak a gyásznak a napja a mai." - fogalmazott emlékbeszédében Székesfehérvár polgármestere, aki szólt arról is, hogy mint minden, a magyar államisághoz kötődő évfordulót, ünnepet, a nemzet bölcsőjeként Székesfehérvár a Nemzeti Összetartozás Napját is különlegesen éli meg: "Városunk története annyira szorosan összefonódik Magyarországéval, hogy mintegy kicsinyített másaként, le is képezi azt. Amikor háborúk döntötték romba országunkat és társadalmunkat, a Királyok Városa együtt szenvedett az országgal, otthonunk ezeket a néhol 70, néhol 700 éves sebeket a mai napig viseli. Azokban az időkben pedig, amikor Magyarország a békeidők fejlődését és változásait élvezte, Fehérvár az országban legerősebb gazdasági, kulturális és közösségi fellegvárként testesítette meg ezt a változást. Természetszerű tehát, hogy a diktátum, melyet Magyarország elpusztításáért írtak, Székesfehérvár magyar történelmi hagyományainak pusztulását is akarta, ám ahogy nemzetünk, úgy Székesfehérvár sem hagyta magát. Ami Magyarország számára a bethleni konszolidáció nem könnyű időszaka, az Fehérvár számára a Csitáry-korszak: egy nagy, átfogó megújulás, melynek máig érezhető vívmányai is vannak."
Az emlékbeszéd elhangzását követően elkezdődött annak a sokezer település nevének felolvasása, melyeket elszakítottak Magyarországtól száz évvel ezelőtt.
A felolvasás jelképesen 16.30 órakor, a diktátum aláírásának időpontjában zárul. Ekkor egy percre leállnak a fehérvári intézmények és a közösségi közlekedés. Székesfehérvár Önkormányzata kéri, hogy akik csak tehetik, a közös emlékezés jegyében szakítsák meg az útjukat, munkájukat, a vendéglátóhelyek pedig szüneteltessék a kiszolgálást és a zenét.