Néma koszorúzás a Bazilika emlékkeresztjénél Nagy Imrére és mártírtársaira emlékezve

 Húsz éve temették újra az 51 éve kivégzett Nagy Imre miniszterelnököt és mártírtársait. Kedden reggel a Bazilika 56-os emlékkeresztjénél Warvasovszky Tihamér polgármester és a közgyűlést alkotó pártok frakcióvezetői dr. Cser-Palkovics András, Farkas László és Rockenbauer Lajos néma koszorúzással rótták le kegyeletüket az egykori miniszterelnök és mártírtársai előtt. Nagy Imre miniszterelnök és vádlotttársai halálos ítéletét 1958. június 16-án hajtották végre.
2009.06.16. 08:55 |
 Húsz éve temették újra az 51 éve kivégzett Nagy Imre miniszterelnököt és mártírtársait. Kedden reggel a Bazilika 56-os emlékkeresztjénél Warvasovszky Tihamér polgármester és a közgyűlést alkotó pártok frakcióvezetői dr. Cser-Palkovics András, Farkas László és Rockenbauer Lajos néma koszorúzással rótták le kegyeletüket az egykori miniszterelnök előtt.

 
 Nagy Imre miniszterelnök és vádlott-társai, Maléter Pál és Gimes Miklós halálos ítéletét 1958. június 16-án hajtották végre. A holttestek kihantolása és azonosítása 1989 márciusában kezdődött meg. Az 1989. június 16-ai újratemetés a rendszerváltás jelképes eseménye lett. Nagy Imrét, Gimes Miklóst, Losonczy Gézát, Maléter Pált és Szilágyi Józsefet 1989. július 6-án a Legfelsőbb Bíróság felmentette az 1958-as vádak alól.

 
 A családtagok már az 1958-as kivégzések után kérvényezték az újratemetést, ám erről szó sem lehetett. Nagy Imre, Maléter Pál, Gimes Miklós, Losonczy Géza és Szilágyi József álnevek alatt feküdtek a 301-es parcellában.
 1988 nyarán - a kivégzés harmincadik évfordulóján - a rendőrség szétverte a megemlékező tüntetést, Grósz Károly miniszterelnök pedig fasiszta provokációnak minősítette a történteket. Egy év múlva viszont százezrek emlékeztek a Hősök terén, a hatalom képviselőivel és az ellenzéki szervezetekkel együtt, mindenféle nyílt hatalmi atrocitás nélkül, a tévé és a rádió közvetítése pedig az egész országot bevonta a megemlékezésbe.