Nézze végig az idei Királyi Napok legemlékezetesebb pillanatait

A hagyományoktól eltérő, ám méltó ünnepi programsorozattal készült a város a Székesfehérvári Királyi Napokra. A rendezvények mindegyike szabadtéren volt kevesebb emberrel, de így is sok program közül választhattunk. Idén a Koronázási Szertartásjáték is kisebb színpaddal és nézőtérrel  a Csúcsos-hegyre költözött, ezzel is jelezve, hogy közeleg a magyar jogállamiság európai jelentőségű, ősi dokumentumának, az Aranyulla kiadásának nyolcszáz éves évfordulója.
2020.08.24. 14:56 |
Nézze végig az idei Királyi Napok legemlékezetesebb pillanatait

KIRÁLYI NAPOK - ERŐSEBB ÜNNEP HITBEN ÉS LELKI TARTALOMBAN

Az országfelajánlás napján, a Szent Imre-templomban szentmisével kezdődött az ünnep, majd a Magyar Szent Család ereklyéit körmenetben vitték át a Nemzeti Emlékhelyre, ahol dr. Cser-Palkovics András polgármester mondott ünnepi beszédet, majd a résztvevők elimádkozták a felajánlási imát.


IDÉN IS INGYENESEN LÁTOGATHATÓ VOLT AZ OSSZÁRIUM A NEMZETI EMLÉKHELYEN

Ünnepélyes keretek között nyitották meg a Királyi Napok elején és egészen augusztus 23-ig minden nap reggel kilenc és este nyolc óra között ingyenesen látogatható a magyar uralkodóink földi maradványait rejtő csontkamra.


MEGPRÓBÁLTATÁSOK UTÁN: VÁROSFEJLŐDÉS - BEMUTATTÁK DEMETER ZSÓFIA ÚJ KÖNYVÉT

A Szent István Király Múzeum kiadványaként jelent meg Dr. Demeter Zsófia Megpróbáltatások után: városfejlődés című könyve, amelyet szombaton mutattak be a Városháza Dísztermében. A Székesfehérvár Anno... sorozat 4. kötete Székesfehérvár 1944–1988 közötti időszakát eleveníti fel. 


ESŐ UTÁN MOZART, VIVALDI ÉS FAURÉ A SZIMFONIKUSOKTÓL A CSÓNAKÁZÓ-TAVON

Egészen este negyed nyolcig kérdéses volt, hogy az eső miatt megtartható-e a szimfonikusok szombat esti koncertje a Csónakázó-tónál. A szervezők végül úgy döntöttek, hogy este nyolctól elkezdik a koncertet. A tó tükörsima vizén csónakokból és a partról is sokan hallgatták a varázslatos hangulatú koncertet.


PESOVÁR FERENCRE EMLÉKEZVE NYÍLT MEG A KIRÁLY(NY)I NAPOK A TÁNCHÁZBAN

Pesovár Ferenc születésének 90. évfordulója emlékezve nyílt meg az idén elmaradó Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivált pótló „mini fesztivál”, a Király(ny)i Napok a Táncházban. A „Most jöttem Gyuláról…” fotókiállítást Dr. Varró Ágnes néprajzkutató, a Szent István Király Múzeum munkatársa nyitotta meg.


CSALÁDI PIKNIK A ZICHY LIGETBEN

Egész napos családi piknik volt a Zichy ligetben, ahol vidám népi táncházzal kezdődött a program, azután hangszerbemutatót rendeztek, és az árnyas fák alatt megannyi érdekes, kreatív játék, kézműves foglalkozás várta a gyerekeket.


A BORY-VÁRBAN ADTÁK ÁT A LÁNCZOS-SZEKFŰ ÖSZTÖNDÍJAKAT - KOVÁCS GYÖRGY KAPTA A DEÁK DÉNES DÍJAT

Idén is a Bory-várban adták át a Lánczos-Szekfű ösztöndíjakat, a Deák Dénes Ösztöndíjat és a Deák Dénes Díjat. A Lánczos-Szekfű Ösztöndíjat az alapítvány kuratóriuma minden évben azoknak ítéli a hozzá tartozó anyagi támogatással együtt, akik az oktatás, a tudomány, a művészet terén munkálkodnak. 


KÖSZÖNÖM A BIZALMAT, A SZERETETET! – ÁTVETTE A SZENT ISTVÁN-DÍJAT DR. MÜLLER CECÍLIA TISZTIFŐORVOS

Hatalmas tapssal köszöntötte a közönség Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvost, aki Székesfehérvár legrangosabb civil elismerését, a Szent István-díjat vette át. Az elismerés jelentőségéről Spányi Antal megyés püspök beszélt, a díjazottat Dr. Bucsi László, a Szent György Kórház megbízott főigazgatója méltatta. Dr. Müller Cecília tisztifőorvossal készült interjúnkat ITT olvashatják!


HANGULATOS KATONAINDULÓKKAL TELT MEG A BELVÁROS

A Székesfehérvári Királyi Napok elmaradhatatlan része a katonazene. Idén a rendkívüli intézkedések miatt a hagyományos fesztivál nem valósulhatott meg, ám a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar ezt nem hagyhatta szó, azaz zene nélkül. A muzsikusok a Belvárosban adtak térzenét a vendégek nagy-nagy örömére.


KENYÉRÁLDÁSSAL ÉS PÜSPÖKI MISÉVEL KEZDŐDÖTT SZENT ISTVÁN KIRÁLY ÜNNEPE

Augusztus 20-án, Szent István király ünnepén a város papságával együtt celebrált szentmisét első uralkodónk fejereklyéjének jelenlétében Spányi Antal, püspök a Szent Imre templomban. A szentmise után a főpásztor megáldotta az új kenyeret, mint a családi jólét és a jövő jelképét, majd Isten áldását kérte valamennyi magyar család kenyerére és életére. 


A MUHI CSATA TÖRTÉNETÉT ELEVENÍTETTÉK FEL ÉLŐ SAKKFIGURÁKKAL A NEMZETI EMLÉKHELYEN

Augusztus 20-án ismét láthatta Királyi Napok közönsége az élő „sakkfigurákat”, akik a muhi csata történetét elevenítették fel az író-rendező, Matuz János irányításával. Az élő sakkelőadás a száz négyzetméteres sakktáblán egy valódi játszma lépéseit követte.


SZENT ISTVÁN ÖRÖK IRÁNYMUTATÁSA - EGYÜTT KELL DOLGOZNUNK, HOGY ELÉRJÜK KÖZÖS CÉLJAINKAT

A Nemzeti Emlékhelyen a Hermann László Zeneiskola furulyás növendékeiből álló Fiori Musicali Együttes előadásában az Ó, Szent István, dicsértessél című középkori moldvai csángó eredetű népdallal kezdődött a tiszteletadás Szent István király emléke előtt. Államalapító királyunk szarkofágjánál dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi beszédet.


SZENT ISTVÁN-NAPI ÜNNEPI KÖZGYŰLÉS - „..AZ EMBEREK SZÁMÁRA MARADANDÓT CSAK A TETTEK ALKOTHATNAK.”

Hagyományosan Szent István napján tartotta ünnepi közgyűlését Székesfehérvár Önkormányzata. A rendhagyó körülmények között is az államalapítóhoz, valamint a nemzet történelmi fővárosához méltó megemlékezésekkel készült a város. Dr. Cser-Palkovics András polgármester ünnepi beszédében is az elmúlt hónapokat, az ott megnyilvánult összefogást és a fehérváriak hitét, erejét emelte ki elsőként.


FELAVATTÁK ÁRON NAGY LAJOS EMLÉKMŰVÉT SZÉKESFEHÉRVÁRON

Az idei Királyi Napok keretén belül avatták fel az 1987-ben elhunyt Áron Nagy Lajos kétszeres Munkácsy-díjas festőművész emlékművét a róla elnevezett téren. Székesfehérvár legújabb köztéri alkotását Nagy Edit szobrászművész készítette. Áron Nagy Lajos 1939-től Székesfehérváron élt és az alkotó munka mellett rajzpedagógusként dolgozott. 1971-ben választották Székesfehérvár díszpolgárává.


FÉNYJÁTÉK TETTE TELJESSÉ SZENT ISTVÁN ÜNNEPÉT A BELVÁROSBAN

Idén is megcsodálhatta a Királyi Napok közönsége a belvárosi fényjátékot, augusztus 20-án sötétedéstől fénnyel "festették be" a Városháza épületét a Méhkas Dia Project jóvoltából. A látványt az Országalmánál rendezett fényshow tette teljessé.

KORONÁZÁSI ÜNNEPI JÁTÉKOK A BELVÁROSBAN

Hagyományőrzők idézték meg a középkori hangulatot életképekkel, fegyverekkel, zenével, a jól ismert történelmi óriásbábok segítenek a családfajátékban, ezenkívül interaktív foglalkoztatók, gyermekjátszók kínáltak tartalmas szórakozást gyerekeknek és felnőtteknek.


IV. (KUN) LÁSZLÓ ÉLETE ELEVENEDETT MEG AZ IDEI KORONÁZÁSI SZERTARTÁSJÁTÉKON

Az Aranybulla Emlékműnél, a Csúcsos-hegyen épített színpadon láthattuk idén IV. (Kun) László – Törékeny gyémánt című produkciót, ott, ahol a hagyomány szerint 1222. április 24-én II. András kihirdette az Aranybullát, a rendi állam magyar jogrendszerének legfőbb tartóoszlopává váló oklevelet. Az idei szertartásjáték főszereplője Sarádi Zsolt volt, aki frissen szerződött a Vörösmarty Színházba.


IV. (KUN) LÁSZLÓ KORÁNAK CSATÁJÁT IS FELELEVENÍTETTÉK A KIRÁLYI KARDFORGATÓK

A Koronázási Ünnepi Játékokon a Belváros több pontján, így a Várfal parkban is hagyományőrző csapatok bemutatóit láthattuk. A Magyar Királyi Kardforgatók Rendje Honvéd Szondi György SE fiataljai a IV. (Kun) László és az oligarchák közötti polgárháborúba engedtek betekintést.