Növekszik a napkollektorok piaca - csökken a támogatás

Az elmúlt időszakban 30-40 százalékal nőtt a tiszta energiát előállító napkollektorok forgalma Magyarországon. A beruházásokhoz a Nemzeti Energiatakarékossági Programban (NEP 2007) idén is lehet pályázni, de a korábbi évekhez képest az elnyerhető összeg csökkent. Az idei pályázaton a beruházás 15 százalékát, maximum 265 000 forint vissza nem térítendő támogatást lehet elnyerni. Ez visszaesést jelent a tavalyi lehetőségekhez képest, mert akkor még a beruházás 30 százalékát, maximum 300 ezer forintot lehetett elnyerni.
2007.07.08. 13:55 |
 Az elmúlt időszakban 30-40 százalékal nőtt a tiszta energiát előállító napkollektorok forgalma Magyarországon. A beruházásokhoz a Nemzeti Energiatakarékossági Programban (NEP 2007) idén is lehet pályázni, de a korábbi évekhez képest az elnyerhető összeg csökkent. A napkollektor előnye, hogy nem bocsát káros anyagot a levegőbe, és ha tartósan jó az idő, akkor nyáron egy családi ház melegvíz-ellátása teljesen megoldható vele.



Információk a solar-cserépről itt!

Többet a napenergiáról!

A napkollektorok tiszta hőenergiát állítanak elő, az alkalmazásuk leginkább a melegvíz ellátásban számottevő. Mivel a napból nyert hő tiszta energia, a kollektorok teljesen környezetbarát rendszerek. Ha nem a hagyományos fosszilis energiaforrásokat, például gázt, szenet vagy olajat használunk, hanem napenergiával váltjuk ki őket, akkor nem bocsátunk ki szén-dioxidot a levegőbe. Magyarországon főleg a nyári kánikulában óriási mennyiségű energia érkezik a napból, és luxus, hogy ezt nem használjuk ki eléggé melegvíz-előállításra - mondta Varga Pál, a Magyar Épületgépészek Szövetsége megújuló energia-tagozatának vezetője.


 A napkollektorok minden típusú épületre alkalmazhatók, ahol melegvízre van szükség. Itthon főleg családi házakra kérik, de ahol van lehetőség a kollektorok felszerelésére, ott szinte kivétel nélkül kiválthatnák a régi rendszereket. Átlagos napsütés esetén, ha nem szól közbe tartósan borús idő, akkor a napkollektorok az épület melegvíz ellátását 100 százalékban biztosítani tudják és a teljes évi melegvíz számla 60-70 százalékát lehet velük megspórolni. A fűtésnél a napkollektorok nem alkalmazhatóak ilyen hatékonysággal, de a rezsiszámla 30 százalékát még így is meg lehet takarítani. Egy átlagos családi háznál a melegvíz előállítást biztosító napkollektoros rendszer kiépítése jelenleg félmillió-egymillió forintba kerül, míg a bonyolultabb, fűtés-rásegítő berendezésekre másfél-kétmillió forintot kell rászánni.

Jelenleg Magyarországon a nappali villanyáram a legdrágább energiahordozó. Ha azt váltjuk ki napkollektorokkal, akkor a mostani energiaárak szerint a beruházás költségei 4-5 év alatt térülnek meg. Éjszakai áramnál ugyanez 9-10 év, és mivel még mindig a vezetékes földgáz nálunk a legolcsóbb, ebben az esetben 14 év alatt térül meg a napkollektoros rendszer kiépítése. Ezeket a mai energiaárakon számolták ki, de mivel ezek nyilván tovább emelkednek, könnyen megjósolható, hogy a napkollektoros beruházások egyértelműen rövidebb idő alatt térülnek meg, vagyis egyre inkább megéri áttérni a környezetbarát technológiára.

Az utóbbi években folyamatosan nőtt az érdeklődés a napkollektorok iránt. Idén valószínűleg a gázárak emelkedése, a normatív támogatás megszűnése miatt 30-40 forgalomnövekedés tapasztalható. Bár ez jó eredmény, nem lehetünk rá nagyon büszkék, mert nagyon alacsony szintről indultunk. A becslések szerint mára nagyjából 50-100 ezer négyzetméternyi, környezetkímélő napkollektort állítottak már munkába. Ez azonban messze elmarad például a szomszédos Ausztriától, ahol 3 millió négyzetméternyi napkollektor működik, pedig náluk lényegesen kevesebbet süt a nap, mint Magyarországon - tette hozzá Varga Pál.

A napkollektoros beruházásokra magánszemélyek részére jelenleg nincs uniós támogatás és valószínűleg nem is lesz, így ezt nemzeti forrásból kell megoldani. Hazánkban már hét éve működik a Nemzeti Energiatakarékossági Program (NEP), amelyben lehet napkollektorra is pályázni. Az idei pályázaton a beruházás 15 százalékát, maximum 265 000 forint vissza nem térítendő támogatást lehet elnyerni. Ez visszaesést jelent a tavalyi lehetőségekhez képest, mert akkor még a beruházás 30 százalékát, maximum 300 ezer forintot lehetett elnyerni. Ez egyértelműen negatívum, de pozitív, hogy a programba bejött a viszonylag kedvező hitel lehetősége. Ennek segítségével már 100 százalékosan, önerő nélkül, támogatásból és hitelből ki lehet építeni egy napkollektoros rendszert - tette hozzá a szakember.