Nőtt a fiatalkori szegénység Magyarországon

Magyarországon az átmenet korai éveiben, 1990 és 1995 között megemelkedtek a jövedelmi egyenlőtlenségek és a szegénység, azóta azonban lényegében változatlan szinten, valamivel az OECD-átlag alatt stabilizálódtak a mutatók. Jelentős eltérés, hogy az időskori szegénység csökkenése, illetve a fiatalkori szegénység emelkedése erősebb volt Magyarországon az OECD átlagnál.

2009.02.10. 14:08 |
Magyarországon az átmenet korai éveiben, 1990 és 1995 között megemelkedtek a jövedelmi egyenlőtlenségek és a szegénység, azóta azonban lényegében változatlan szinten, valamivel az OECD-átlag alatt stabilizálódtak a mutatók. Jelentős eltérés, hogy az időskori szegénység csökkenése, illetve a fiatalkori szegénység emelkedése erősebb volt Magyarországon az OECD átlagnál.

Az OECD-nek a TÁRKI kutatóintézet közreműködésével készített, a jövedelmi egyenlőtlenségeket vizsgáló tanulmányának tartalmát ismertetve Medgyesi Márton kutató elmondta, hogy míg Magyarországon stagnáltak az egyenlőtlenségek, az OECD-országok háromnegyedében az elmúlt 20 évben nőttek a jövedelmi különbségek.

Egy másik jelentős eltérés, hogy az időskori szegénység csökkenése, illetve a fiatalkori szegénység emelkedése erősebb volt Magyarországon, mint az OECD-átlag.

Medgyesi Márton elmondta azt is, hogy 2005 és 2007 között csökkent Magyarországon a leggazdagabb és legszegényebb 10 százalék jövedelme közötti különbség, a szegények (a mediánjövedelem felénél kevesebb jövedelemből élők) aránya pedig 2000 óta csökkenésnek indult.

A TÁRKI kutatója ugyanakkor rámutatott arra is, hogy míg Magyarországon minden negyedik háztartásnak nehézséget okoz az alapvető fogyasztási cikkek, illetve a megfelelő lakáskörülmények biztosítása, addig az OECD-országokban átlagosan csak minden nyolcadik háztartásnak kell hasonló problémákkal megbirkóznia.

Michael Förster, az OECD szociálpolitikai részlegének vezető szakértője beszámolt arról, hogy a leggazdagabb és legszegényebb 10 százalék jövedelmének aránya az OECD-országok közül Dániában és Svédországban a legalacsonyabb (1:5), míg Törökországban és Mexikóban a legmagasabb (1:25). Az OECD átlag 1:8, Magyarország mutatója kevéssel az átlag alatt helyezkedik el - tette hozzá. Michael Förster megjegyezte, hogy az OECD-országokban a vagyon eloszlása sokkal egyenlőtlenebb, mint a jövedelemé.

Gazdaság

  1. Használt autót Fehérvárról

    Az egyik legnépszerűbb magyar használtautó-portál összegyűjtötte a 2024-es esztendő legjeit. ezekből kiderült, hogy a legtöbb autóhirdetést az idén - mintegy 36 ezret - Székesfehérváron adták fel.

    2024.12.19.
  2. Kyndryl munkavállalói élmény

    A Kyndryl a világ legnagyobb IT infrastruktúra-szolgáltatója Magyarországon elnyerte a Great Place To Work® minősítést™. A rangos elismerés kizárólag azon alapul, hogy a jelenlegi munkatársak mit mondanak a Kyndrylnél szerzett tapasztalataikról. A Great Place To Work® a munkahelyi kultúra, a munkavállalói élmény és a vezetői magatartás globális elismerése, amely bizonyítottan piacvezető bevételt, a munkavállalók megtartását és fokozott mértékű innovációt eredményez.

    2024.12.16.
  3. Videoton évzáró

    A Videoton vállalatcsoport idei nettó árbevétele 300 milliárd forint körül alakulhat - jelentette be a cégcsoport elnök-vezérigazgatója pénteki évzáró ünnepségükön. Széles Gábor elmondta, hogy árbevételük valamelyest csökkent az előző évhez képest. Legutóbb a 2009-es gazdasági válság évében volt némi csökkenés a korábbi üzleti év árbevételéhez képest - jegyezte meg.

    2024.12.13.
  4. Székesfehérvár Gazdaságáért

    Ünnepélyes keretek között adták át a „Székesfehérvár Gazdaságáért” díjat kedden este a Hiemer-házban. A 2024-es esztendő díjazottja Kis István, a Harman Becker Kft. korábbi ügyvezető igazgatója. A szakmájában elismert, köztiszteletben álló szakember Székesfehérvár gazdasági fejlődésének előmozdítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként vehette át az elismerést.

    2024.12.04.