Nyakunkon a pólusváltás?-a Föld mágneses mezejéről szólt Dr. Hudoba György előadása

„Nyakunkon a pólusváltás?” címmel Dr. Hudoba György, fizikus beszélt a Föld mágneses mezejéről a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló, a TIT Fejér Megyei Egyesületének Csillagászati és Űrkutatási Szakosztálya, valamint az Eötvös Loránd Fizikai Társulat Fejér megyei csoportja közös rendezvényén, kedden, A Szabadművelődés Házában.
2019.02.26. 20:30 |
Nyakunkon a pólusváltás?-a Föld mágneses mezejéről szólt Dr. Hudoba György előadása

„Valami nagyon furcsa történik a föld mágneses mezejével.” „Eltolódott az északi pólus és megváltozott a Föld tengelymozgása. A vizsgálatot végző tudósok szerint a jelenség hátterében a globális felmelegedés és a jégolvadás áll, ami megváltoztatja a bolygó tömeg eloszlását.” „Katasztrófa lehet, ha megcserélődik az északi és a déli pólus!” Elképzelhető, hogy csak az elektromos rendszerekben okoz zavarokat, de akár tömeges kihaláshoz is vezethet.” „Amikor a mágneses pólusvándorlás délre tolódása kritikus pontot ér el, órákon belül bekövetkezik a fizikai pólusváltozás megindítva a geológiai átrendező folyamatokat, amik radikális időjárási változásokkal is járhatnak.” „Támadás alatt a Föld mágneses védőpajzsa! - Kivédeni nem tudjuk de készüljünk fel rá!”

„Ilyen és ehhez hasonló kijelentések jelentek meg a bulvársajtóban. De mi az igazság?” - tette fel az alapkérdést az előadó, Dr. Hudoba György, fizikus.

Bizonyos valóságmagja van a fent említetteknek, ám valamit alaposan félreérthettek és egymásnak ellentmondó állítások is megjelentek. Többféle modell is létezik, amelyeket folyamatosan javítgatnak az aktuális állapotnak megfelelően, méréseredmények alapján.

A Föld mágneses terét nagymértékben befolyásolja a Nap tevékenysége, az űridőjárás, ami teljesen kiszámíthatatlan. Egy esetleges pólusváltás elsősorban azokat érintené, akik iránytű segítségével szeretnének tájékozódni.

Az ember, mint biológiai lény ezt nem venné észre.

De nem is úgy kell ezt elképzelni, hogy az iránytű eddig erre mutatott és aztán pedig arra mutat, hanem egy kicsit összevisszává válik, több helyen lesznek északi és déli pólusok a Földön, több ilyen is kialakulhat.” - hangsúlyozta Hudoba György.

Végeztek állatkísérleteket ezzel kapcsolatosan, - befolyásolták a környezetük mágneses terét - ám ezek perdöntő eredményre nem vezettek.

„Az esetleges pólusváltás semmiképpen sem egyik napról a másikra fog végbemenni, hanem több ezer, sőt tízezer esztendő is lehet és nem is az első ilyen esemény lenne a Föld történetében 2-300 ezer esztendőnként előfordultak már pólusváltások, igaz az utolsó ilyen mintegy 7-800 ezer esztendővel ezelőtt volt.” - tette hozzá a fizikus.

Apróbb változások folyamatosan vannak, léteznek éves, napos, sőt milliszekundumos változások is, leginkább a naptevékenység függvényében.

Nincs min rettegni tehát, igaz, egyre kiszolgáltatottabbá tesszük magunkat a technológia által. Például, amennyiben egy napkitörés telibe találna bennünket, akkor feszültségek indikálódhatnak, leéghetnek trafók, tönkreteheti a műholdak elektronikáját – ez kommunikációs zavarokat okozhat, megszűnhetnek a tv/telefon/navigáció összeköttetések, ilyesmik előfordulhatnak, tehát inkább a technikára jelentene veszélyt, nem az élő szervezetekre” - zárta gondolatait Dr. Hudoba György, fizikus.