Nyertes pályázati támogatás - kezdődhet a Várkörút felújítása

  A Várkörút és környékének felújításával a szűken vett belváros kiszélesítésére és a 30-as évek fasorral díszített hangulatának megteremtésére korábban pályázatot nyújtott be a város „Új Belváros - Várkörút rehabilitációja” címmel, melyen 567.5 milliós támogatást nyert el. A program keretében a Várkörúton kívül a Lakatos és az Arany János utca is megújul, parkosítás lesz a Zsuzsanna forrás mellett, körforgalom létesül két helyen a Rákóczi úton és a Városháza előtti lánckorlát mellett a Városház tér 2-es épületet is felújítják.
2014.08.04. 12:01 |
  A Várkörút és környékének felújításával a szűken vett belváros kiszélesítésére és a 30-as évek fasorral díszített hangulatának megteremtésére korábban pályázatot nyújtott be a város „Új Belváros - Várkörút rehabilitációja” címmel, melyen 567.5 milliós támogatást nyert el Székesfehérvár. A munkálatok még ősszel elkezdődnek, amint lefolytatták a közbeszerzési eljárásokat.

A Várkörút mindkét oldalán lesz kerékpár út, mellyel sokkal biztonságosabbá válik a biciklisek közlekedése. A pályázat 100 százalékos támogatási intenzitású, de az Önkormányzat 20 millió forintos saját forrást is biztosít a többlet műszaki tartalom megvalósítására. Emellett már ezekben a hetekben is zajlik egy több mint 80 millió forintos fejlesztés, a Rákóczi úti ivóvíz-vezeték cseréje, amely saját forrásból valósul meg és szintén a Várkörút felújításához kapcsolódik.
„A Közép-Dunántúli Operatív Program keretében a 2007-2013-as tervezési időszakban mintegy 170 milliárd forint uniós forrás állt a pályázók rendelkezésére régiónkban. Az Operatív Programon belül a „Fenntartható településfejlesztés” prioritás keretösszege 27 milliárd forint volt. A város-rehabilitációs pályázati kiírások keretében Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata eddig közel 3 milliárd forint uniós pályázati forráshoz jutott a Belváros rehabilitációjának folytatásához, azaz a Fő utca rekonstrukciójához, valamint a Szociális város-rehabilitáció Szárazréten elnevezésű projekt megvalósításához. Az Új Belváros – a Várkörút rehabilitációja pályázat esetében a Nemzetgazdasági Minisztérium Regionális Fejlesztési Programok Irányító Hatósága 2014. június 30-án hozta meg támogató döntését, mely szerint a megítélt támogatás összege 567,5 millió forint, a támogatási intenzitás pedig 100 %. Jelen projekt a korábbi Belváros-rehabilitáció folytatása, mely a néhány napja átadott Koronás Park projekttel és a Kormányhatározattal elindított Árpád-ház programmal közösen méltó környezetben kívánja megismertetni 1000 éves városunk értékeit.” – mondta el a közreműködő szervezet képviseletében Molnár Tamás ügyvezető.

 Az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” pályázat elnyeréséről dr. Cser-Palkovics András polgármester, Molnár Tamás, a KDRFÜ ügyvezetője és Égi Tamás alpolgármester, belvárosi önkormányzati képviselő sajtótájékoztatón számolnak be hétfőn délután.
Ahogy a pályázat neve is mutatja, nemcsak a Várkörút felújításához biztosít lehetőséget az elnyert pályázat, hanem a Belváros rehabilitációjának folytatását is jelenti. A gyors szakmai elkészítő munka után benyújtott és az elkövetkező egy évben meg is valósuló projekt részleteit dr. Cser-Palkovics András polgármester ismertette. „Nagyon örülök a sikeres pályázatnak, hiszen jelentős forrást, 567,5 millió forintot nyertünk el. A Várkörút és környéke kerül felújításra, amely egyúttal a szűken vett Belváros kiszélesítésére és a ’30-as évek fasorral díszített hangulatának visszahozatalára is lehetőséget ad, kapcsolódva a Nemzeti Emlékhely fejlesztési terveihez. A program keretében a Várkörúton kívül a Lakatos és az Arany János utca kőburkolata is megújul, parkosítunk a Zsuzsanna-forrás mellett, valamint körforgalom létesül a Rákóczi utcán, két helyszínen. A Városháza előtti pódium és a lánckorlát mellett a Városháza 2-es épületét, valamint a Belvárosi Brunszvik Teréz Óvodát is érinti majd a felújítás.” - emelte ki dr. Cser-Palkovics András.

A térképre kattintva (új ablakban) nagyobb méretben is megnézheti, hogy mely területeket érint a felújítás.
 A városrész önkormányzati képviselője, Égi Tamás alpolgármester a Belváros megújulásának többéves folyamatáról szólt. „Az elmúlt időszakban is sok mindent elértünk, hiszen ha a Hiemer-háztól indulunk és végigsétálunk a Fő utcán, akkor egészen a Bregyó-közig látjuk az elmúlt évek fejlesztéseinek eredményét. A mostani kedvező döntésnek köszönhetően most pedig elindulunk a Várkörút, a Rákóczi, a Lakatos és az Arany János utca irányába is. A Várkörút nemcsak új burkolatot kap, hanem a fasor révén igazán hangulatos lesz. Odafigyelünk arra is, hogy funkcionálisan jól szolgálja a használóit, ezért fontos a kerékpársáv kiépítése. A beruházással jelképesen kinyitjuk a Belvárost a Várkörút irányába is, ezért örülök a Zsuzsanna-forrás parkosításának és az ott kialakításra kerülő ivókútnak, valamint a Prohászka ligetben a várfal megtisztításának.” - ismertette a részleteket Égi Tamás. Az önkormányzati képviselő emellett a megújuló intézményi homlokzatokról, valamint a projektben szintén szereplő Arany János és Lakatos utcai burkolat-felújítást is kiemelte.

  A Várkörút nyomvonal-kialakítása az 1890-es évek városrendezési munkálatai során történt meg. Elsődleges célja a belváros könnyebb megközelíthetősége volt, elszigeteltségén jelentősen enyhítettek vele. Az 1910-es, 1920-as években többnyire középületekkel gazdagodott a körút, itt állt a Felsőkereskedelmi Iskola, az azóta már elbontott Királyi Távírda és Posta, valamint a Városi Ipariskola is. Az 1930-as évek városfejlesztési programja keretében – a Szent István-évhez kapcsolódóan (Szent István halálának 900. évfordulója) – a várárki csatornát lefedték, s a belváros és a külvárosi területek közötti tagoltság további csökkentését célozva villákkal, bérházakkal, középületekkel építették be. Ezen időszakhoz kötődik például Eppinger Ignác téglagyáros modern, emeletes villája, az Alba Mozi és bérház épülete. A Romkert (Nemzeti Emlékhely) kialakítása is ekkor történt meg, az 1938-as Szent István-évhez kapcsolódóan közterületi alkotással is gazdagodott, itt látható Wathay várkapitány szobra. A belvárost keletről határoló utat ekkor hármas gesztenyesor díszítette.
A hétfői sajtótájékoztatón elhangzott: a következő lépés a nyertes pályázatra vonatkozó támogatási szerződés megkötése lesz. A projekthez kapcsolódóan egyébként a magas-, valamint az útépítési feladatokra és a csapadékcsatorna kivitelezésére vonatkozóan már kiírták a közbeszerzési eljárásokat. Az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” című pályázat tervezett befejezési ideje 2015 nyara.

A program keretében a Várkörúton kívül a Lakatos és az Arany János utca is megújul, parkosítás lesz a Zsuzsanna forrás mellett, körforgalom létesül két helyen a Rákóczi úton és a Városháza előtti lánckorlát mellett a Városház tér 2-es épületet is felújítják.

Városfejlesztés

  1. Újra nyitva a pálya

    Két részletben építi teljesen újjá a Városgondnokság a Bregyóban található extrém pályát. Az új pálya első része már elkészült és ismét használható. Ősszel pedig további négy elemmel bővítik a Bregyó skateparkot, ezzel lesz majd teljes.

    2024.07.26.
  2. Új játszóeszközöket adtak át

    Új játszóeszközöket adtak át két székesfehérvári játszótéren, a kisgyermekes családok örömére. A Széna téren egy nagy játszóvár készült, ami mellé ősszel fát telepítenek, míg a Zsolt utcába két mókuskereket és a homokozóhoz ülőkéket telepítettek. A beruházásokról Deák Lajosné önkormányzati képviselő adott tájékoztatást.

    2024.07.04.
  3. Elkészült a felújítás

    A munkaterületet tavaly ősz végén átadták a kivitelezőnek, azonban a kivitelezést tavasszal kezdték el a Gáz utcai garázssornál. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érintette és várhatóan még ebben az évben elkészül a felújítása a garázssor másik oldalán található útnak is.

    2024.06.20.
  4. Új bölcsőde épül

    Ünnepélyes keretek között tették le szerdán délután annak az új, 28 férőhelyes bölcsődének az alapkövét, amely a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára épül. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével. A Székesfehérvári Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény a tervek szerint idén nyitja meg kapuit.

    2024.06.19.