-
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09. -
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04.
Nyolcmilliárd forint hátrányos helyzetű tanulóknak
Magyarországon a roma diákok 20 százaléka gyógypedagógiai intézményekben tanul, míg ugyanez az arány a nem cigány tanulóknál csupán két százalék. A hátrányos helyzetű diákok esélyegyenlőségének biztosítására közel nyolcmilliárd forint áll rendelkezésre - mondta Magyar Bálint oktatási miniszter szombaton. Ma hazánkban 28 ezer diák cigánytöbbségű osztályba jár, a homogén cigány osztályok 73 százalékában csökkentett, felzárkóztató tananyag alapján folytatják a tanulók tanulmányaikat.
Magyarországon a roma diákok 20 százaléka gyógypedagógiai intézményekben tanul, míg ugyanez az arány a nem cigány tanulóknál csupán két százalék. A hátrányos helyzetű diákok esélyegyenlőségének biztosítására közel nyolcmilliárd forint áll rendelkezésre - mondta Magyar Bálint szombaton. Ma hazánkban 28 ezer diák cigánytöbbségű osztályba jár, a homogén cigány osztályok 73 százalékában csökkentett, felzárkóztató tananyag alapján folytatják a tanulók tanulmányaikat.
A speciális oktatásban részesülő nem fogyatékos tanulók esélyei, hogy normál tagozatra kerüljenek át, a csökkentett tananyag miatt minimális - mutatott rá az Európai Szakszervezeti Szövetség Oktatási Bizottsága tanácskozásán Magyar Bálint.
Ezeknek a gyermekeknek az útja szinte mindig a szakképzés felé vezet. Kilenc százalékuk egyáltalán nem tanul tovább, 6 százalékuk speciális szakiskolában, 63 százalék érettségit nem nyújtó szakiskolában folytatja tanulmányait - ismertette az adatokat a szakminiszter.
Körükben a legnagyobb a lemorzsolódás, fokozott arányban kerülnek piacképtelen szakmát adó képzésekre. A cigányok és a legszegényebb gyermekek általában a legalacsonyabb presztízsű iskolákba járnak, amelyek rosszabb személyi és tárgyi feltételekkel rendelkeznek, mint általában az intézmények.
A Nemzeti fejlesztési tervben közel nyolcmilliárd forint áll rendelkezésre a hátrányos helyzetű tanulók esélyegyenlőségének biztosítására az oktatásban - mondta. Ebből az összegből 3,5 milliárd forintot fordítanak a központi programok megvalósítására, tananyagfejlesztésekre, szakemberképzésre, a fennmaradó 4,2 milliárd forintot pedig pályázati úton osztják szét az integrált oktatást segítő programok bevezetésének támogatására. Magyar Bálint arra számít, hogy 2007-2013 között ezek a források tovább bővülnek.
A miniszter szólt arról is, hogy a több mint 2000 iskolafenntartó önkormányzat közül tavaly 403, a mostani tanévben 491 igényelt integrációs normatívát, amelynek célja, hogy a hátrányos helyzetű és roma gyermekek integrációját elősegítsék. Ilyen támogatást a tavalyi tanévben 9935, a mostaniban 17 539 diák után kértek.
A roma gyermekek oktatásában a szegregáció igen jelentős probléma, sokszor akadályt jelent azonban az egyének attitűdje, gondolkodásmódja is - mondta Martin Romer, a bizottság főtitkára. Az Európai Bizottság támogatásával megvalósuló kétéves, a Diszkrimináció-mentes minőségi oktatás roma gyermekek számára című program keretében, a részt vevő államokban - Magyarországon, Bulgáriában és Szlovákiában - jogi szemináriumokat szerveznek, képzési programokat indítanak és nemzeti akcióterv készül.