Öt apró praktika az egészséges mosolyért

  Vannak, akik a legalább 15 percig tartó, alapos sikálásra esküsznek, mások megtiltják gyermekeiknek, hogy aszalt gyümölcsöt egyenek. Magyarországon elszomorító a helyzet, a lakosság jelentős része még mindig nincs tisztában a fogmosás alapvető szabályaival: használjunk szájvizet, fogselymet vagy nyelvtisztítót, egyálatalán mikor mossunk fogat? Íme öt jó tanács.
2011.02.15. 14:50 |
 Vannak, akik a legalább 15 percig tartó, alapos sikálásra esküsznek, mások megtiltják gyermekeiknek, hogy aszalt gyümölcsöt egyenek. Magyarországon elszomorító a helyzet, a lakosság jelentős része még mindig nincs tisztában a fogmosás alapvető szabályaival: használjunk szájvizet, fogselymet vagy nyelvtisztítót? Íme öt jó tanács.

1. Milyen gyakran mossunk fogat?
 
 Legalább naponta kétszer, de lehetőség szerint minden étkezés után. Ha csak reggel és este mosunk fogat, azzal akár 14-15 órát is hagyhatunk a baktériumoknak a szaporodásra. Azonban a túl sok fogmosás is okozhat problémákat. "Azok, akik túl gyakran, vagy túl hevesen mossák fogukat, károsíthatják a fogzománcukat és ínyüket - magyarázza egy londoni fogorvos - A legjobb, ha körkörösen mossuk fogunkat az íny vonalánál 45 fokos szögben megdöntve tartva a fogkefét. Így elkerülhetjük, hogy ínyünk sérüljön."
 
 Fontos, hogy minden esetben megmossuk nyelvünket is, a legjobb, ha nyelvtisztítós fogkefét vásárolunk. Lehetőség szerint étkezés után fél óráig még ne mossunk fogat, hagyjunk időt nyálunknak, hogy lebontsa a szájban lévő savakat.
 
2. Elektromos vagy hagyományos fogkefét használjunk?
 
 "Főként azoknak ajánlanám az elektromos fogkefét, akik valami miatt nem képesek megfelelően használni kezüket. Természetesen mindkét típusnál a legfontosabb a megfelelő technika. Ha a hagyományos fogkefe mellett döntünk, mindenképp válasszunk puha sörtéjű, kis fejű kefét."
 
3. Valóban szükséges a fogselyem?
 
 Igen. Naponta legalább egyszer használjunk fogselymet, lehetőleg lefekvés előtt. "A legjobb, ha még a fogmosás előtt használjuk a fogselymet, a selyem ugyanis kissé eltolja a fogakat egymástól, így a fogkrémekben lévő fluorid könnyebben be tud épülni."
 
4. Hasznos a szájvíz?
 
 A hagyományos szájvizek csak elmossák a fogkrémekben lévő hasznos összetevőket. "Bizonyos esetekben, például ínybetegség esetén persze hasznosak lehetnek a direkt erre a célra kifejlesztett szájvizek." Jobban tesszük tehát, ha inkább meghagyunk egy vékony réteget a fogkrémből a fogainkon, és szájüregünkben, hogy a fluorid hatni tudjon. A felesleget egy pohár vízzel mossuk ki szánkból.
 
5. Mikor nassoljunk?
 
 "Vannak emberek, akik egész nap gyümölcsökön élnek, ez pedig komolyan károsíthatja a fogakat. Lehetőség szerint egyszerre fogyasszuk el az édes élelmiszereket, így a gyümölcsöket is, hiszen így nyálunk képes lesz felvenni a harcot a szánkban keletkező savakkal. Ellenkező esetben mossunk fogat gyakrabban, és kerüljük a szárított gyümölcsöket, amelyek beragadhatnak a fogaink közé."