Öt nagy EU-ország döntött a biometrikus útlevélről

 Új útlevelek váltják fel a legnagyobb EU-országokban a régieket 2006-ban, néhány hónappal azt követően, hogy az USA vízumkötelességet vezet be a biometrikus útlevéllel nem rendelkező állampolgárokkal szemben. Mint ismeretes, az Egyesült Államok bejelentette: 2005.október 26-tól kezdődően vízumkényszert vezet be 27 - többnyire európai - országgal szemben, amennyiben azok állampolgárai nem rendelkeznek a személyazonosság megállapítására megbízhatóan alkalmas biometrikus útlevéllel.

2004.10.24. 15:35 |

 Új útlevelek váltják fel a legnagyobb EU-országokban a régieket 2006-ban, néhány hónappal azt követően, hogy az USA vízumkötelességet vezet be a biometrikus útlevéllel nem rendelkező állampolgárokkal szemben.

 Nagy Britannia, Franciaország, Németország, Spanyolország és Olaszország belügyminiszterei firenzei találkozójukon döntöttek az új, biometrikus útlevél bevezetéséről, s ezzel hosszú vita végére tettek pontot.

 Mint ismeretes, az Egyesült Államok bejelentette: 2005.október 26-tól kezdődően vízumkényszert vezet be 27 - többnyire európai - országgal szemben, amennyiben azok állampolgárai nem rendelkeznek a személyazonosság megállapítására megbízhatóan alkalmas biometrikus útlevéllel. Az USA a három évvel ezelőtti, szeptember 11-i terrortámadások miatt igyekszik szigorítani a határbiztonságot, ezért vezette be a biometrikus adatigénylést.

 A belügyminisztereknek a firenzei találkozón nem sikerült egyezséget kötniük az észak-afrikai tranzit-tábor ügyében: német javaslatra Afrika északi vidékén létrehozott táborban várakoznának bevándorlási kérelmük elbírálására az EU-ban letelepedni óhajtó külföldiek. Olaszország támogatta a javaslatot, hasonlóképpen a brit belügyminiszter is. Spanyolország és Franciaország azonban határozottan ellenzi egy ilyen jellegű tábor kialakítását. 

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.