Óvatosan a puszival a baba szájára, fogszuvasodást okozhat

  Számos tanulmány kimutatta, hogy nyál által közvetlenül, vagy akár közös evőeszköz-használattal átadhatóak a szánkban található baktériumok. Így akár, ha csak a meleg ételt megfújjuk, vagy adunk egy puszit a kisbaba szájára, máris átadhatjuk a szánkban található baktériumokat.
2010.05.20. 21:09 |
 Számos tanulmány kimutatta, hogy nyál által közvetlenül, vagy akár közös evőeszköz-használattal átadhatóak a szánkban található baktériumok. Így akár, ha csak a meleg ételt megfújjuk, vagy adunk egy puszit a kisbaba szájára, máris átadhatjuk a szánkban található baktériumokat.
 
 Az elsődleges bűnös, a Streptococcus baktérium, mely nyál által is átadható. Egy 2008-as tanulmány kimutatta, hogy nagy átlagban ezen baktérium közvetítői az anyák, ám természetesen második helyen az apák állnak. Egy szülőt nem lehet hibáztatni, de meggátolni sem abban, hogy gyermekének megrágja az ételt, megfújja a forró élelmet, vagy éppen puszilgassa. Ám sajnos bizonyított tény, hogy a gyermekkori fogszuvasodások és lyukas fogak hátterében sokszor az anyai és apai szeretet eme megnyilvánulásai állnak.
 
 A kisbabák fogai a fogzás idején a legsebezhetőbbek. A tejfogak kitörés előtt igen érzékenyek. Ám logikusnak tűnik, hogyha a megfázás baktériumai is terjedhetnek nyál útján, így a nyál a Streptococcus baktérium közvetítő anyagaként is szolgálhat.
 
 Természetesen, nem csupán a nyál okozhatja a fogszuvasodást. A fogproblémák kialakulhatnak genetika, rossz szájhigiénia és etetési gyakorlat miatt. Bizony, nem mindegy hogyan tápláljuk a kicsit. A cukorral édesített gyümölcslevek, teák és tej lebonthatja a gyermek fogzománcát.
 
 A cumisüvegből adagolt cukros tea különösen veszélyes, hiszen elszínezheti a gyermek fogát és természetesen egyéb fogászati problémákat is okozhat. Javallott a gyermeket, ahogy első fogai előbújnak elvinni egy fogorvosi vizsgálatra, ugyanis a szájban található baktériumok, nem csupán a tejfogakat veszélyeztethetik, de ha megtelepednek, akkor megronthatják a későbbi fogakat is.
 
Hogyan előzzük meg a gyermekkori fogszuvasodást?
 
 A terhesség hatodik hónapjától fogyasztott xilit tartalmú rágógumik nagymértékben csökkenthetik a továbbítható fogszuvasodás veszélyét. Ám a gyakori fogmosást, a rágógumi nem váltja fel! Csökkenti a fogromlás esélyét, ha nem használunk közös eszközöket a babával pl.:fogkefét, evőeszközt. Nem fújjuk meg a bébiételt, ne rágjuk elő a babának az ételt és nem tisztítjuk le a cumit, saját nyálunkkal.
 
 Ám gyakorlatilag ezek az elővigyázatosságok kivitelezhetetlenek a való életben. Hiszen, a forró ételt, az édesanya akarva-akaratlanul is saját szájával hűti le.
 
 A fogorvosok ezzel tisztában is vannak, így csak annyit kérnek a szülőktől, hogy gyermekük fogának megőrzéséhez saját szájhigiéniájukon javítsanak.
 
 Emellett tartózkodjanak a rendszeres cukros és egyéb kártékony, fogzománcgyengítő táplálékok adagolásától. Amennyiben ezeket az ajánlásokat betartják, gyermekeik számára elkerülhetőek lesznek a korai fogorvosi kezelések.