Parlagfű - péntektől már bírságolnak

 Péntektől már megbírságolják a gondatlan tulajdonosokat. Amennyiben a földek parlagfűvel fertőzöttek és tulajdonosaik nem tesznek semmit ellene, akkor júliustól törvényi rendelkezés szerint, területnagyságtól függően 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig bírság fizetésére kötelezettek. Ha a parlagfű életkörülményeinek kedvező feltételt talál, akkor szinte eltünthetetlen. Ökológiai igényét tekintve a Kárpát-medence éghajlata miatt ideális terep a parlagfűnek.
2011.06.30. 07:06 |
 Péntektől már megbírságolják a gondatlan tulajdonosokat. A pénzbüntetés összege az 5 millió forintot is elérheti. A parlagfű irtását a közterület-felügyelet és a növényvédelmi igazgatóság szakemberi is ellenőrzik júliustól.
 Június 30 után a külterületeken a földhivatalok, a belterületen pedig a jegyzők és megbízottjaik megkezdik az ellenőrzéseket. Amennyiben a földek parlagfűvel fertőzöttek és tulajdonosaik nem tesznek semmit ellene, akkor júliustól törvényi rendelkezés szerint, területnagyságtól függően 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig bírság fizetésére kötelezettek.
 
 Az elmúlt 30 évben a parlagfű térnyerése nem csupán gazdasági károkat okozott, hanem emberek millióinak mindennapjait keserítette meg. Ha a parlagfű életkörülményeinek kedvező feltételt talál, akkor szinte eltünthetetlen. Ökológiai igényét tekintve a Kárpát-medence éghajlata miatt ideális terep a parlagfűnek. Elpusztulása csak akkor lenne várható, ha megváltoznának a fejlődése számára kedvező feltételek.
 
  Hazánkban a parlagfű elterjedéséhez az apró birtokok kialakulása, osztatlan közös, zárt kertek problémája is hozzájárult, hiszen kiöregedtek a tulajdonosok a fiatalok meg nem kívánják gondozni a területeket.
 
Hogyan került Magyarországra a parlagfű?
 
  Az I. világháború alatt hozták át Észak-Amerikából. Hazánk mai területén már a 20-as években megtalálható volt a dél-somogyi részeken. Nem sok idő telt el, megszokta az éghajlatot és mára az egyik legigénytelenebb és legagresszívebb gyomnövényünk. A parlagfű leggyakoribb felszaporodási helye, a megbolygatott talajú elhanyagolt parlagterületek, mint például a nagyberuházások, ipartelepek, utak, lakótelepek, kertek stb. területei. A parlagfű tövenként 3.000-4.000 magot nevel, pollenjét 100 kilométeres távolságba is elsodorhatja a szél. A virágpor szóródásának zöme július végén és augusztus hónapban történik meg.
 
Miként védekezzünk a parlagfű ellen?
 
A kézi gyomlálás az egyik leghatékonyabb módszer. Ezt a módszert csak a virágzás előtti időben ajánlják a szakemberek, mert a nagy tömegű pollennel való találkozás egészségre gyakorolt hatása minden életkorban kedvezőtlen. A kaszálás és a kapálás további környezet- és költség kímélő védekezési mód. A vegyszerrel gyomirtás esetén fontos gondosan megválasztani a gyomirtó szert és ügyelni kell arra is, hogy a minél fiatalabb legyen a gyomirtóval kezelendő növény.

Magyarország

  1. Nagyboldogasszony napja

    Nagyboldogasszony napja Szent István óta parancsolt ünnep. Bár a mennybevétel dogmáját XII. Pius pápa viszonylag későn,1950-ben hirdette csak ki, az ünnep az egyház sok évszázados hitbeli meggyőződését tükrözi. Magyarországon ez a nap kiemelt ünnep, 1948-ig munkaszüneti nap volt. Csütörtökön, Nagyboldogasszony ünnepén Spányi Antal megyés püspök tart ünnepi szentmisét a Bazilikában este hét órakor.

    2024.08.15.
  2. Tetőzik a Perseida meteorraj

    Színes programokkal vár mindenkit ma is a Székesfehérvári Királyi Napok. A fesztiválozás közepette azonban éjszaka érdemes lesz az égre is feltekinteni: tetőzik a Perseida meteorraj, várhatóan most figyelhető majd meg az égbolton a legtöbb hullócsillag.

    2024.08.12.
  3. 1100 éve Európában

    Székesfehérváron indul az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat: augusztus 10. és 16. között 14 programmal várják az érdeklődőket a kultúrstratégiai intézmények a Székesfehérvári Királyi Napok kísérőrendezvényeként.

    2024.08.06.
  4. Folytatódik a nyári ellenőrzés

    Folytatódik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelt, nyári ellenőrzése; az eddigi vizsgálatok számos szabálytalanságot tártak fel. A szabályszegők most még többet kockáztatnak. Augusztus 1-jétől ugyanis duplázódott a mulasztási bírság, így akár kétmillió forintos szankcióval is számolhat például az, aki be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztat, vagy elmulasztja a nyugtaadást.

    2024.08.04.