Pars Krisztián élete legjobbját dobta, és Kővágó Zoltán is győzött a Bregyóban!

A Gyulai Memorialon a Bregyó-közi atlétikai centrumban, Pars Krisztián egyéni csúcsát megdöntve, óriási, 82.49-es dobással nyerte a kalapácsvetést! Visszatérő diszkoszvetőnk, Kővágó Zoltán 64.72 méterrel nyerte meg a versenyt. Rajtuk kívül is rengeteg sztár tett ki magáért, a 100 métert Tiana Bartoletta és Kim Collins, a férfi magasugrást Bohdan Bondarenko nyerte.
2014.07.08. 19:18 |
A Gyulai Memorial sajtótájékoztatóján olimpiai bajnokunk, Pars Krisztián azt mondta, elérhet egy jó eredményt, ami 80 méter fölötti dobást jelent. Talán még magát is meglepte azzal, amit aztán a versenyen produkált: a Bregyó-közi atlétikai centrumban egyéni csúcsát megdöntve, óriási, 82.49-es dobással nyerte a kalapácsvetést! Visszatérő diszkoszvetőnk, Kővágó Zoltán 64.72 méterrel nyerte meg a versenyt. Rajtuk kívül is rengeteg sztár tett ki magáért, a 100 métert Tiana Bartoletta és Kim Collins, a férfi magasugrást Bohdan Bondarenko nyerte.
A délelőtti vihar megijeszthette a szervezőket, de szerencsére a verseny időpontjára már csak a szél maradt, szinte kellemes időben zajlott a negyedik (Fehérváron első) Gyulai István Emlékverseny. Hogy a szép számban a Bregyóba kilátogató nézők ne csak a sportok királynőjének látványát, hanem magyar sikert is élvezhessenek, arra a program elejére beiktatott férfi kalapácsvetés adta a legtöbb esélyt, és nem is kellett csalatkozniuk a szurkolóknak... Olimpiai bajnokunk, Pars Krisztián a számára is új fehérvári dobókörrel hamar barátságot köthetett, mert első, "bemelegítő" 79.84-es dobása után minden érvényes kísérleténél nyolcvan fölé hajította a szert.

Legnagyobb ellenfele, a lengyel világbajnok Fajdek egy 80.73-as dobással "provokálta", de azonnal válaszolt a szombathelyi atléta: 81.65-tel idei legjobbját érte el. És még nem volt vége... Két érvénytelen kísérletet követően Pars előbb 81.35-tel nyomatékosította kitűnő formáját, majd - már győztesként - teljesen felszabadultan, utolsó kísérletére olyan messze dobta a kalapácsot, amennyire korábban még soha! A 82.49-es eredményt látva sprintereket meghazudtoló tiszteletkörbe kezdett, a Bregyó közönsége pedig joggal  ünnepelte. Nem akármilyen eredménnyel "avatta fel" a magyar atlétika legújabb létesítményét London olimpiai bajnoka! "Köszönöm, Fehérvár!" - mondta a verseny után Pars Krisztián. "A kör nagyon jó, s bár számítottam rá, hogy nagyot dobok, az egyéni csúcsra őszintén szólva nem, mert még munkában vagyok, a fő cél az Európa-bajnokság. 2006-ban dobtam az egyéni csúcsomat, ezért is örülök ennek az eredménynek, s a mostani verseny alapján a 83 métert sem tartom elképzelhetetlennek."
És amilyen jól indult magyar szempontból, olyan szenzációsan zárult is a verseny! Diszkoszvetésben visszatérő olimpiai ezüstérmesünk, Kővágó Zoltán a végére tartogatta a legjobbját, és 64.72 méterrel, idei legjobbjával megnyerte a Gyulai Memorialt. A magyar dobóatléták alighanem szívükbe zárják a Bregyó-közi pályát, de Baji Balázs is, aki a nap fénypontjának számító férfi 110 méteres gátfutásban második lett, olimpiai és világbajnokot is megelőzve! Igaz, a 2012-es győztes Jason Richardson végül nem állt rajthoz, ám a tízpróba királya, Ashton Eaton és a fedett pályás világbajnok Omoghan Osaghae ott volt a mezőnyben. Baji őket megelőzte és csak a verseny címvédőjétől, a jamaicai bajnok Andrew Riley-tól kapott ki, mindössze három századmásodperccel. A futókat jelentős ellenszél hátráltatta, így kell értékelni Baji 13.52-es és riley 13.49-es időeredményét.
Ugyancsak ellenszélben hasítottak a 100 méter győztesei, de sem a nőknél, sem a férfiaknál nem született meglepetés. A hölgyeknél a sérüléséből visszatérő világsztár, Carmelita Jeter csak ötödik lett, de várható volt, hogy nincs topformában. Tianna Bartoletta 11.35-tel győzött, majd természetesen távolugrásban is első lett, kiváló, 6.94 méteres eredménnyel (igaz, ott a másik irányban rohamozott, vagyis hátszél segítette). A férfi sprinterek között megint (még mindig...) a verseny korelnöke, 2003 immár 38 éves világbajnoka, Kim Collins volt a leggyorsabb, és 10.31-es ideje az 1.5-es ellenszélben megsüvegelendő.
Ahol még vártuk a nagy eredményt, meg is született, hiszen a férfi magasugrásban Bohdan Bondarenko amikor kellett, odatette magát. Az ukrán világbajnok, ahogy várható volt, külön meccset vívott az olimpiai bajnok Ivan Uhovval, amelyben sokáig az orosz állt jobban. 2 méter 34 centin előbb jutott át, mint Bondarenko, aki azonban végül nem hibázott ezen a magasságon, majd 2.38-on átjutva minden idők legjobb magyarországi eredményét érte el (előzőleg a világcsúcstartó Javier Sotomayor ugrott legmagasabbra hazánkban, még egy salgótarjáni gálán). Uhovnak nem ment ezen a magasságon, Bondarenko pedig tett még egy kísérletet a 243 centis Európa-csúcsért, majd megköszönte a közönség biztatását, és nagyszerű verseny végén győztesként távozott.
Fentieken kívül is számos emlékezetes versenyt láthattunk, a legkisebb különbség a férfi 400 méteres gátfutásban alakult ki, ahol a hatalmasat hajrázó, 2011-es világbajnok brit Greene azonos idővel végzett a tavalyi világbajnok trinidadi Gordonnal, és célfotó alapján győzött. A teljes eredménylistát itt olvashatják - a verseny szervezői büszkék lehetnek rá, hogy remek hangulatú, színvonalas és zökkenőmentes volt az első fehérvári Gyulai Memorial. Folytatás jövőre.