-
Egyházzenei fesztivál a Bazilikában
November utolsó napján Székesfehérvár ad otthont a Magyarországi németek egyházzenei fesztiváljának, amelyet 26. alkalommal szerveznek meg. A Szent István-székesegyházban november 30-án, szombaton 13 és 17 óra között 22 kórust hallhat a közönség. A mintegy 400 énekes egy- és többszólamú kórusművekkel ajándékozza meg a publikumot advent első hétvégéjén, az egyházzene ünnepén.
2024.11.28. -
Egy múzeum tekintete
Százötven éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum. Ebből az apropóból nyílik majd november 30-án, szombaton délután háromkor nagyszabású kiállítás Fehérváron a Csók István Képtárban, ahol már az utolsó simításokat végzik a múzeum szakemberei.
2024.11.28. -
Egy múzeum tekintete
Soha nem látott tárgyakat is megcsodálhatnak az érdeklődők az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum november 30-án nyíló kiállításán.
2024.11.28. -
Pilinszky János Székesfehérváron
Ezúttal Pilinszky János munkássága és Székesfehérváron töltött évei adták a Nyitott könyvek beszélgetéssorozat témáját.
2024.11.28.
"Pilinszky János mindenkié" - emlékülés a Városháza Dísztermében
A Városháza Dísztermében rendezett szerdai irodalmi esten korabeli hang- és filmfelvételeken, fotókon hallhatta és láthatta a közönség Pilinszky Jánost. Az emlékülés elnöke, Bakonyi István irodalomtörténész köszöntötte a megjelenteket, majd Csengey Márton előadásában hangzott el a Parafrázis című vers.
Pilinszky János hosszú évtizedekig sok időt töltött Székesfehérváron, különböző kiállításokat nyitott meg, és élete utolsó éveiben itt is élt. A város hűen őrzi emlékét, hiszen a Kígyó utca egyik panelházának falán található emléktáblájánál minden évben felidézik alakját. A közösség feladata, hogy emlékezzen és emlékeztessen mindenkor Pilinszky Jánosra, a költőre, Pilinszky Jánosra, az emberre, aki itt élt és alkotott élete utolsó két évében, mondta köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András. A város polgármestere a kerek évforduló kapcsán is a jelen közös felelősségének nevezte a méltó emlékezést, és azt a feladatot, hogy az utánunk jövő generációk mindezt továbbvigyék.
Pilinszky János a magyar líra egyik óriása volt. 1980-ban Kossuth-díjjal ismerték el életművét mindamellett, hogy költészete egyfajta színtiszta evangéliumi szellemiséget tükrözött. Valódi éteri tisztaságú, keresztény és metafizikus költészet az övé – jellemezte bevezetőjében a költő életművét Bakonyi István, aki személyes élményét is felelevenítette. 1981-ben a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola rendhagyó irodalomóráján beszélgetett fiatal tanárként a költővel. Ez volt Pilinszky utolsó nyilvános szereplése.
Az emlékülés Sebők Melinda előadásával folytatódott. Az irodalomtörténész a csend esztétikáját vizsgálta Pilinszky János költészetében, majd „Két szót, mit ismerek.” Pilinszky a bűnről címmel Ianou Laura költő mondta el gondolatait. G. István László költő, műfordító betegség miatt nem tudott személyesen megjelenni, de összehasonlító elemzését, amelyben két versnyelv párbeszédéről volt szó Pilinszky négysorosai és Tandori Dezső koanjai Pilinszky Marhabélyeg című versének értelmezési keretében, Bakonyi István olvasta fel.