Pogány Gábor Benő szobraiból nyílt kiállítás a Tiszti Klubban

2009.05.16. 08:14 |
 A közelgő Magyar Honvédelem Napja alkalmából Pogány Gábor Benő szobrászművész munkáiból nyílt kiállítás a Tiszti Klubban, melyet Orosz Zoltán vezérőrnagy nyitott meg. Vargha Tamás önkormányzati képviselő, tanácsnok köszöntőjét követően pedig a művész felesége, Szitt Melinda táncművész balettozott. A szobrok 2009. június 15-ig tekinthetőek meg a Tiszti Klub aulájában és kerthelységében.
KÉPGALÉRIA
 Május 21., minden évben a Magyar Honvédelem Napja, melyet megelőzően veszi kezdetét a Honvédelmi hét Székesfehérváron. Az egyhetes rendezvény legfőbb célja, hogy bemutassa a társadalom és a honvédelem széleskörű együttműködését. Kiemelt feladat a hadtörténet, a hagyományápolás, de mindemellett egyre gyakrabban nyílnak meg a honvédségi intézmények kapui olyan művészek előtt, akiknek munkássága művészi társadalmi értékeket hordoz. Orosz Zoltán vezérőrnagy megnyitó beszédében méltatta Pogány Gábor szobrászművész munkáit, melyek szerinte közelebb visznek bennünket a 3Dimenziós művészi kifejezés, a szobrászat megértéséhez, művészi bemutatásához. „Pogány Gábor szobrászművész eddigi munkássága, műveinek gazdagsága hűen tükrözi a szobrászat, mint művészeti ág sokrétűségét.” – tette hozzá a vezérőrnagy.
 
 Vargha Tamás önkormányzati képviselő személyes benyomásait osztotta meg az érdeklődőkkel. „Miközben a művek címeit böngésztem, megragadott a művész Úr témaválasztása, mely nemcsak a megrendelő igényét elégíti ki, hanem a művész belső világa, hitvallása, a világról alkotott képe is tükröződik egy-egy műalkotáson.” Az önkormányzat tanácsnoka példaként kiemelte a nemzeti hagyományok és az elesett áldozatok iránt érzett tiszteletet a II. világháborús emlékműnél. A lokálpatrióta művész munkáiból Vargha Tamás a szolnoki színház névadóját, Szigligeti Edét ábrázoló alkotását emelte ki.
 
 Pogány Gábor hitvallása szerint a szobrászat csak akkor töltheti be a szerepét, ha megtestesíti azt, hogy az egy anyagba zárt költészet. Véleménye szerint spirituális megvalósulás nélkül nem lesznek a szobrok üzenetek közvetítői. A Fehervar.hu kérdésére elmondta ”kifejezése” során a kereszténykultúrkör, a görög és újabban a magyar mitológia történései mozgatják meg alkotói fantáziáját. A székesfehérvári kiállításon azok a kópiák, szobormásolatok láthatóak, melyek napjainkban közterületeken tekinthetőek meg. Dunántúlon a művész viaszfeszítésű bronzöntés technológiával készülő alkotásait csupán két helyen láthatják a városlakók, Veszprémben és Bakonyszentkirályon.
 
 
 Pogány Gábor Benő 1962-ben született Szolnokon. 1982-től 1987-ig tanult a Képzőművészeti Főiskolán, mestere Somogyi József. Tanulmány úton járt Skóciában, Olaszországban, Svájcban és Romániában. 1987 óta rendszeresen mutatja be munkáit csoportos és egyéni kiállításokon. Számos köztéri szobra áll Szolnoktól Skóciáig. /Szolnok: Szigligeti Ede emlékmű (1995), Hasznos István emlékmű (1999), Szolnok István emlékmű (2001), Koltó: Szeptember végén- Petőfi emlékmű (1998), Veszprém: II. Világháborús emlékmű (1997), Bakonyszentkirály: Szent István Mária kegyeibe ajánlja az országot (2001), Lajosmizse: Életfa (2002)./
 

Szeptember végén - Petőfi emlékmű Koltón
 Szeptember végén- Petőfi emlékmű a székesfehérvári Tiszti Klubban (a szobrok másolata üvegszálas technikával készült)