-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Régi zene szólt mai köntösben a Somorjai-bérlet első előadásán
Dobszay Péter most nem karmesterként, hanem moderátorként "vezényelte" az estét.
Elmondta: egy éve három rövid mű és egy hosszabb klasszikus jelentette az akkori nyitányt, ezt annyire jónak találták, hogy a keretet megtartották, és új, hozzáillő művekkel töltötték meg azt. Régi zenét kínáltak új köntösben, a "régiség" alól kivételt képezett a fehérvári születésű Farkas Ferenc műve.
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar vonószenekari hangversenyének műsorán ezúttal olyan darabok szerepeltek, amelyek a maguk korában a zenetörténeti múltra reflektáltak. Mendelssohn derűs 2. vonósszimfóniája kiváló kezdet volt, a tételekben a határozott és szolíd témák váltották egymást. Nagyon szépen szóltak a vonósok.
A francia zene kiválósága, Debussy: Két tánc című darabja finomságát Papp Tímea hárfaművész játéka tette csodálatossá. A szimfonikusok szelídségét a hárfa játéka finoman simogatva ölelte körbe, szép színeket villantottak fel, ha táncra nem is lehetett perdülni, de a lélek táncolt ott belül. A 20. századi magyar zenetörténet iskolateremtő alakja, Farkas Ferenc a műfajok széles skálájában mutatta meg e mesterség csodáját, a Piccola musica di concerto a barokk vonószenekari gyakorlatot ötvözte a modern kor zenei nyelvezetével, zenei humorba ágyazva.
Ezután, a "félidőben" kisebb átrendezést követően következett a nagyobb lélegzetű Grieg darab, a barokk tánctípusokat felidéző, népszerű Holberg-szvit, ez zárta az estét. Méltó koronát téve az az addigiakra. A hangverseny ihletett dirigense Horváth Gábor, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem karmester tanára volt.
A Szent István Művelődési Ház Szent István termét, mintha a szimfonikuszene előadására építették volna. Szépen szóltak a hegedűk, a vonósok, kiváló helyszíne volt ez a Somorjai sorozat első előadásának.