-
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09. -
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04.
Rekordszámú parlagisas-fióka teszi meg első szárnycsapásait a napokban
A Magyar Madártani Egyesület idén - a parlagi sas védelmének évében - különös figyelmet fordít a világszerte veszélyeztetett ragadozómadár oltalmára. Előreláthatólag 90 fióka repül ki a napokban a hazánkban nyilvántartott 71 parlagisas-fészekből, amelynek köszönhetően az Európai Unió idei "parlagisas-termésének" kétharmadát Magyarország adja.
A ritka ragadozómadarat több nemzetközi egyezmény, hazánkban pedig a legmagasabb védelmi kategória óvja: egy példány eszmei értéke 1 millió Ft. Nem meglepő tehát, hogy a faj magyarországi védelmét - a Madártani Egyesület programján keresztül - az Unió is támogatja, valamint, hogy a szakemberek idén a parlagi sast választották az "Év madarának". 2005-ben hetven parlagisas-fiókát láttak el egyedi madárjelölő gyűrűvel, hét fiókára pedig speciális jeladó került, amelyek segítségével több éven keresztül nyomon követhetik a ritka madarak sorsát a kutatók.
A Magyar Madártani Egyesület (MME) szakemberei idén különös alapossággal ellenőrizték a parlagisas-fészkeket és megpróbáltak beavatkozni, ha bármi komolyabb probléma lépett fel. Három alkalommal is sikerült jó időben jó helyen lenni, és így három fióka a gyors beavatkozásoknak köszönheti életét.
Kora tavasszal egy megzavart fészeknél ki kellett menteni a tojásokat, majd a mesterségesen keltetett fiókát egy másik - évek óta sikertelenül költő - saspár fészkébe rakták, akik rögtön befogadták az új jövevényt. Egy mátrai sasfészek alatt egy kiesett és nagyon legyengült fiókát találtak, amelyet kétheti hízókúra után helyeztek vissza egy másik fészekbe. A harmadik mentőakcióval egy himlőfertőzést kapott fiókát mentettek meg, amelynek hatalmas daganat nőtt a szeménél. Az állatorvosi kezelés hatására csökkent a daganat mérete, és remélhetőleg a napokban már ez a fióka is gyógyultan fogja elhagyni fészket.
A parlagi sas elterjedési területe Közép- és Délkelet-Európától egészen a Bajkál-tóig húzódik, azonban költőterületei szórványosak, és a faj világállománya a XX. században drasztikusan csökkent. A Kárpát-medence a parlagi sas elterjedésének nyugati határa, így 2004-ben hazánk és Szlovákia csatlakozásával az Európai Unió parlagi sas állománya a korábbi 2 párról 120 párra emelkedett, amelyből 75 pár Magyarországon költött. A növekvő magyar parlagisas-populáció kontinensünkön Oroszországot követően a legnagyobb, így megőrzése kulcsfontosságú a faj európai fennmaradása szempontjából.