-
Ezek lesznek a 2025-ös hosszúhétvégék - két ünnep is szombatra esik majd
Öt alkalommal örülhetünk hosszú hétvégéknek 2025-ben, ugyanakkor lesz több olyan ünnepünk, amely szombatra esik. Áthelyezett munkanapokra háromszor kell számítani, egy alkalommal tavasszal, egyszer ősszel, egyszer pedig télen.
2025.01.01. -
Már megvásárolhatók a matricák
Már megvásárolhatók a 2025-re érvényes országos és vármegyei autópálya-matricák – közölte a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.
2024.12.30. -
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14. -
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16.
Rekordszámú parlagisas-fióka teszi meg első szárnycsapásait a napokban
A Magyar Madártani Egyesület idén - a parlagi sas védelmének évében - különös figyelmet fordít a világszerte veszélyeztetett ragadozómadár oltalmára. Előreláthatólag 90 fióka repül ki a napokban a hazánkban nyilvántartott 71 parlagisas-fészekből, amelynek köszönhetően az Európai Unió idei "parlagisas-termésének" kétharmadát Magyarország adja.
A ritka ragadozómadarat több nemzetközi egyezmény, hazánkban pedig a legmagasabb védelmi kategória óvja: egy példány eszmei értéke 1 millió Ft. Nem meglepő tehát, hogy a faj magyarországi védelmét - a Madártani Egyesület programján keresztül - az Unió is támogatja, valamint, hogy a szakemberek idén a parlagi sast választották az "Év madarának". 2005-ben hetven parlagisas-fiókát láttak el egyedi madárjelölő gyűrűvel, hét fiókára pedig speciális jeladó került, amelyek segítségével több éven keresztül nyomon követhetik a ritka madarak sorsát a kutatók.
A Magyar Madártani Egyesület (MME) szakemberei idén különös alapossággal ellenőrizték a parlagisas-fészkeket és megpróbáltak beavatkozni, ha bármi komolyabb probléma lépett fel. Három alkalommal is sikerült jó időben jó helyen lenni, és így három fióka a gyors beavatkozásoknak köszönheti életét.
Kora tavasszal egy megzavart fészeknél ki kellett menteni a tojásokat, majd a mesterségesen keltetett fiókát egy másik - évek óta sikertelenül költő - saspár fészkébe rakták, akik rögtön befogadták az új jövevényt. Egy mátrai sasfészek alatt egy kiesett és nagyon legyengült fiókát találtak, amelyet kétheti hízókúra után helyeztek vissza egy másik fészekbe. A harmadik mentőakcióval egy himlőfertőzést kapott fiókát mentettek meg, amelynek hatalmas daganat nőtt a szeménél. Az állatorvosi kezelés hatására csökkent a daganat mérete, és remélhetőleg a napokban már ez a fióka is gyógyultan fogja elhagyni fészket.
A parlagi sas elterjedési területe Közép- és Délkelet-Európától egészen a Bajkál-tóig húzódik, azonban költőterületei szórványosak, és a faj világállománya a XX. században drasztikusan csökkent. A Kárpát-medence a parlagi sas elterjedésének nyugati határa, így 2004-ben hazánk és Szlovákia csatlakozásával az Európai Unió parlagi sas állománya a korábbi 2 párról 120 párra emelkedett, amelyből 75 pár Magyarországon költött. A növekvő magyar parlagisas-populáció kontinensünkön Oroszországot követően a legnagyobb, így megőrzése kulcsfontosságú a faj európai fennmaradása szempontjából.