-
Összefogás a családokért
Karácsonyi ünnepséget szervezett az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ szerda délután, ahol zenés műsorral, a karácsonyi időszakot megkönnyítő adományokkal várták a Központ által segített családokat. A gyermekeket a jószándékú felajánlásoknak köszönhetően játékot és édességet is rejtő ajándékcsomagokkal lepték meg.
2024.12.18. -
Zeneszó a kórház gyermekosztályán
Gyönyörű, régi hagyomány már, hogy karácsony előtt néhány nappal a Mits család ünnepi dallamokkal lepi meg a Szent György Kórház gyermekosztályán lábadozó gyermekeket. A kis betegek jobb kedvre derítésében a székesfehérvári önkormányzat és az egyházmegye ajándékai is sokat segítenek, amint ez a szerdai ünnepségen is láthatóvá vált.
2024.12.18. -
Karácsonyi fúvóskoncert
December 22-én, vasárnap 17 órára várja a zeneszerető közönséget karácsonyi koncertjére a Székesfehérvári Fúvószenekar. A belépés ingyenes, de adományokat elfogadnak a zenekar javára.
2024.12.18. -
A két ünnep között is várják a véradókat
December 23-ig minden hétköznap, majd a két ünnep között is folytatódnak a véradások Székesfehérváron. A Kórháznál található Területi Vérellátóban folyamatosan és egy alkalommal a Fehér Palotában is lesz önkéntes akció.
2024.12.18.
Restaurálják és a környékét is rendbe teszik a Szűz Mária szobornak
Nem csak a szobrot, hanem az alatta levő talapzat és a kerítés alatti betonszegélyt is megtisztítják és impregnálják. A tisztítás és felújítás után pedig talajcserét végeznek a szobor környezetében és évelő növényeket telepítenek a virágágyásba.
Az eredeti szobrot 1700. december 8-án állították azon a helyen, ahol Szapolyai Jánost eltemették. Szapolyai János maradványait a történetírások szerint kidobatták Szent István bazilikájából, mivel Szapolyai szövetséget kötött Szulejmánnal, ezért annak vazallusa lett, így nem volt méltó arra, hogy a királyok temetkezési helyén nyugodjon. A maradványokat a hívek az akkori Hal, ma Piac téren álló Szent Mihály templomban temették el és ennek a templomnak a helyén állították fel később a barokk szobrot.
Az eredeti szobrot Michael Kuglmann faragta, majd a város annak tiszteletére, hogy megmenekült a kolera járványtól, 1834-ben felújíttatta. Magony Imre Székesfehérvár szobrai című könyvében azt írja, hogy "a második változatot - amely 1834-ben készült - Farkas Imre plébános, a későbbi megyéspüspök szentelte fel 1835. augusztus 15-én."
A szobor a Piac téren és a Palotai úton három helyen is állt. Az eredeti alkotást 1978-ban resturálta Bruzsa György szobrász és 1991-ig állt a Piac téren. 1991-ben Kocsis Balázs szobrászhoz került az eredeti szobor újra restaurálásra, és az akkori tervek szerint a Palotai út rendezését követően a Szabadságharcos út végén került volna újra felállításra. 1993-ban azonban az eredeti alkotás elhelyezésre került a Városháza épületében, és helyére, a Piac térre a Kocsis Balázs által készített remek másolat került.