Saját helymeghatározó rendszer Európában is - a Galileo váltja a GPS-t

Az Európai Unió már régen eldöntötte, hogy létrehozza a saját, globális helymeghatározó rendszerét. A Galileónak keresztelt műholdas szisztéma az amerikai GPS riválisa lesz. A végső igent az Európai Parlamentnek kell kimondania. Ha minden jól megy 2013-ban léphet működésbe a 26 műholdat használó rendszer.
2008.04.23. 07:38 |
 Az Európai Unió már régen eldöntötte, hogy létrehozza a saját, globális helymeghatározó rendszerét. A Galileónak keresztelt műholdas szisztéma az amerikai GPS riválisa lesz. A végső igent az Európai Parlamentnek kell kimondania. A testület elé terjesztett dokumentumot Barsiné Pataky Etelka készítette elő és az ő szavaival kezdődött a Galileo-vita kedden este a plenáris ülésen.

 Eredetileg magáncégek bevonásával képzelték el a programot, de a prviát szféra kiszállt, mert kockázatosnak ítélte a megtérülést. Ezért komoly veszélybe került a kivitelezés. Végül az a döntés született, hogy kizárólag uniós forrásokból teremtik elő a jelenleg szükségesnek tartott 3,4 milliárd eurót, vagyis az európai adófizetők pénzéből repülhetnek majd a Galileo rendszer műholdjai.

 A teljesen közösségi költségvetésből történő finanszírozás különös felelősséget és ennek megfelelő gondos szabályozást követel meg. Sokat tanultunk az elmúlt néhány évben, amikor szembesültünk a problémákkal. Mégis, a szabályozásban új utat törtünk, hiszen ez az első közös európai infrastruktúra, amelyet közösen építünk fel és közösségi köztulajdon lesz.

 Ha minden jól megy 2013-ban léphet működésbe a 26 műholdat használó rendszer, amely a közlekedés ésszerűsítésétől a tengeri mentésig az élet számtalan területén hasznosítaná a csillagháborús technológiát békés gazdasági célok és az uniós versenyképesség javítása érdekében.

EU

  1. Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva

     Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.

    2011.07.01.
  2. Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó

     Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.

    2010.08.30.
  3. Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből

     Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság. 

    2010.06.22.
  4. Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen

     Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.

    2010.04.09.