-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Schubertiada és az ördög hegedűse -időutazás a szimfonikusok következő koncertjén
Első pillantásra furcsa ez a párosítás: mit keres minden idők legnagyobb hegedűvirtuóza, a sötét pletykákkal övezett „ördög hegedűse” a zenetörténet egyik legnagyobb géniusza, a dal, a kamara- és a szimfonikus zene halhatatlan nagymestere mellett?...Nos, 1828. március 29-én, az olasz művész első, szinte tömeghisztériát kiváltó bécsi koncertjén Schubert ott ült a közönség soraiban: el volt ragadtatva Paganini játékától, s a következő hetekben többször is meghallgatta fellépéseit.
A két Schubert-darab között Paganini ritkán hallható, a bel canto-dallamosságot a látványos virtuozitással ötvöző, brácsára írott Szonátája csendül fel Fülöp Levente brácsaművész szólójával. Az estet ezúttal is a Junior Prima-díjas Dobszay Péter dirigálja: “Paganini brácsára írt szonátája zenekari kísérettel hangzik el. Ez egy különleges mű ezen a koncerten és a repertoáron belül is. Paganini nagyon nagy hegedűs volt, de ennek ellenére hál’istennek erre a hangszerre is hagyott ránk ilyen virtuóz szólóművet. A brácsa szólós irodalom lényegesen szűkebb, mint a hegedű, Úgyhogy az, hogy ez most meg tud szólalni az igazán ritkaság számba megy. És általában brácsaművészek közül sem sokan vállalkoznak ennek a műnek a megszólaltatására. Nagyon virtuóz darabról beszélünk és egy olyan műről, ami ennek a hangszernek a sajátosságait olyan szín gazdagon tudja bemutatni, ami nem mindennapos.”
Schubert számára az olasz zene természetesen nem volt ismeretlen: éveken át Antonio Salierinél tanult, a Rossini által fémjelzett bel canto-opera hatása pedig már egy évtizeddel korábban megjelent életművében, az 1817-ben készült 2. (C-dúr) Olasz nyitány és az egy évvel később keletkezett, a fiatalkori szimfóniák sorát lezáró 6. (C-dúr) szimfónia egyaránt ez előtt az életvidám muzsika előtt hódol.
Ha tehát szívesen beülnének Schubert és Paganini baráti társaságába, a “Schubertiadaba”, a Somorjai Sorozat soron következő koncertjét november 16-án este hét órától a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház patinás Szent István termében hallgathatják meg.