-
Újévi táncház
Jókívánságokat tartalmazó újévi képeslap készül a kézműves műhelyben, az újesztendő dalai szólalnak meg a népi gyermekjátszóban, a Csikóbálban a Junior csoport mutatja be tánctudását, míg a felnőttek jobbágytelki táncokat tanulhatnak. A Malom utcai Táncházban január 11-én, szombaton 17 órakor kezdőik az újévi táncház.
2025.01.10. -
Évadnyitó a Vörösmarty Társasággal
Irodalom, zene és képzőművészet is helyet kap a Vörösmarty Társaság évnyitóján. A január 11-én, szombaton 16 órakor kezdődő eseményre érkezők megismerhetik a Társaság alkotóit, vezetőségét és frissen alakult énekkarát.
2025.01.10. -
Utazó makettkiállítás
A holokausztnak állít emléket az a két részből álló makettkiállítás amelyet a Széchenyi István Műszaki Technikumban nyitottak meg. A koncentrációs táborokat bemutató makettek két hétig lesznek láthatóak az iskolában.
2025.01.09. -
A mandala a lélek tükre
A Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár folyosóin 2025 januárjában Nagy Árpádné Orosz Julianna alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők. Az év első kiállításán 94 kézzel festett mandalát állítottak ki.
2025.01.09.
Schubertiada és az ördög hegedűse -időutazás a szimfonikusok következő koncertjén
Első pillantásra furcsa ez a párosítás: mit keres minden idők legnagyobb hegedűvirtuóza, a sötét pletykákkal övezett „ördög hegedűse” a zenetörténet egyik legnagyobb géniusza, a dal, a kamara- és a szimfonikus zene halhatatlan nagymestere mellett?...Nos, 1828. március 29-én, az olasz művész első, szinte tömeghisztériát kiváltó bécsi koncertjén Schubert ott ült a közönség soraiban: el volt ragadtatva Paganini játékától, s a következő hetekben többször is meghallgatta fellépéseit.
A két Schubert-darab között Paganini ritkán hallható, a bel canto-dallamosságot a látványos virtuozitással ötvöző, brácsára írott Szonátája csendül fel Fülöp Levente brácsaművész szólójával. Az estet ezúttal is a Junior Prima-díjas Dobszay Péter dirigálja: “Paganini brácsára írt szonátája zenekari kísérettel hangzik el. Ez egy különleges mű ezen a koncerten és a repertoáron belül is. Paganini nagyon nagy hegedűs volt, de ennek ellenére hál’istennek erre a hangszerre is hagyott ránk ilyen virtuóz szólóművet. A brácsa szólós irodalom lényegesen szűkebb, mint a hegedű, Úgyhogy az, hogy ez most meg tud szólalni az igazán ritkaság számba megy. És általában brácsaművészek közül sem sokan vállalkoznak ennek a műnek a megszólaltatására. Nagyon virtuóz darabról beszélünk és egy olyan műről, ami ennek a hangszernek a sajátosságait olyan szín gazdagon tudja bemutatni, ami nem mindennapos.”
Schubert számára az olasz zene természetesen nem volt ismeretlen: éveken át Antonio Salierinél tanult, a Rossini által fémjelzett bel canto-opera hatása pedig már egy évtizeddel korábban megjelent életművében, az 1817-ben készült 2. (C-dúr) Olasz nyitány és az egy évvel később keletkezett, a fiatalkori szimfóniák sorát lezáró 6. (C-dúr) szimfónia egyaránt ez előtt az életvidám muzsika előtt hódol.
Ha tehát szívesen beülnének Schubert és Paganini baráti társaságába, a “Schubertiadaba”, a Somorjai Sorozat soron következő koncertjét november 16-án este hét órától a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház patinás Szent István termében hallgathatják meg.