Senki sem menekülhet - tovább folytatódnak az APEH-ellenőrzések

 A becslések szerint a GDP csaknem 20 százalékának megfelelő, 3000-5000 milliárd forint összegű adózatlan jövedelem képződik évente a szürke- és feketegazdaságban - hangzott el hétfőn, az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) országos értekezletén. A társaságok, egyéni vállalkozók minimum adóalap vizsgálata jövőre igen jelentős szerepet kap az adóhivatal tevékenységében - mondta Szikora János, az APEH elnöke. Az adóhatóság korábban főleg áfa-vizsgálatokat végzett nagy tömegben, a jövő évtől azonban a jövedelem típusú adók terén is nagy számú ellenőrzésre kerül sor.
2007.10.09. 07:18 |
A becslések szerint a GDP csaknem 20 százalékának megfelelő, 3000-5000 milliárd forint összegű adózatlan jövedelem képződik évente a szürke- és feketegazdaságban - hangzott el hétfőn, az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) országos értekezletén.




A pénzügyminiszter jelezte, hogy 2008 közepéig összesen 1717 fővel bővül az APEH létszáma. Az adóhivatal egy új jogszabály nyomán fokozottan ellenőrzi majd azokat a vállalkozásokat, amelyek "a minimum adóalap követelményének nem felelnek meg". Hozzátette: meg kell vizsgálni azokat a vállalkozásokat, amelyek úgy működnek évek óta, hogy közben jövedelem nem képződik.

A közpénzekkel való felelős magatartást szolgálja az a most készülő jogszabály, amely szerint 2008. márciusától csak azok a vállalkozások vehetnek részt közbeszerzési pályázaton, amelyek bemutatják a nullás igazolásokat, azaz bizonyítják, hogy nincs adó-, és járulék hátralékuk.

Jövőre az induló vállalkozások bejegyzési feltételei drasztikusan egyszerűsödnek illetve felgyorsulnak - mondta a pénzügyminiszter. Mivel a változtatással sokan vissza is élhetnek, az újonnan alakuló vállalkozások 20 százalékánál - felhasználva a kockázatelemzés kifinomult módszereit, figyelembe véve a tulajdonosok előéletét is - 90 napon belül helyszíni ellenőrzést tart az APEH.

Folytatódnak az átfogó ellenőrzések

A társaságok, egyéni vállalkozók minimum adóalap vizsgálata jövőre igen jelentős szerepet kap az adóhivatal tevékenységében - mondta Szikora János, az APEH elnöke.

Az adóhatóság korábban főleg áfa-vizsgálatokat végzett nagy tömegben, a jövő évtől azonban a jövedelem típusú adók terén is nagy számú ellenőrzésre kerül sor.

Az elnök hangsúlyozta: az APEH képes lesz az új feladatatok elvégzésére is, az 1700 fő új alkalmazottból mintegy 1000 a jövedelem típusú adók ellenőrzését végzi majd a minimum adóalap speciális kiválasztási szabályai alapján.

Nőttek az adóbevételek

Az APEH elnöke az eredményekről szólva elmondta: az államháztartás adójellegű bevételeinek 82 százaléka az adóhatóság közreműködésével folyik be, ennek összege tavaly 7163,8 milliárd forint volt. Az APEH a tavaly első kilenc havi 4956 milliárd forinttal szemben 2007 első háromnegyed évében több mint 6000 milliárd forintot szedett be.

Januártól az adóhivatalhoz került a foglalkoztatási jogviszony bejelentése is: a foglalkoztatók 1 millió 158 ezer adatlapon több mint 4,5 millió bejelentést tettek, aminek több mint 95 százaléka elektronikusan érkezett a hivatalhoz.

Eredményesek a vagyonosodási vizsgálatok

Az elnök jelentős eredménynek nevezte, hogy 81 ezer olyan magánszemély jelentkezett be a társadalombiztosítási kötelezettségek alá, akik e kötelezettségüknek korábban nem tettek eleget, s már meghaladja a 48 ezret azoknak a száma, akik főállású őstermelőként lesznek jogosultak tb-ellátásra.

Elmondta, hogy a múlt hét elején 13 693 vagyonosodási vizsgálat volt folyamatban, közülük már közel 9 ezer legalább jegyzőkönyvi szintig befejeződött, a feltárt adóhiány megközelíti a 34 milliárd forintot. Hozzátette: ilyen vizsgálatokra a következő években is számítani kell.

Az idén is folytatódott az adóminimalizálók ellenőrzése: a tavalyi első kilenc havi 2800 vizsgálat után az idén szeptember végéig 3800 ilyen vizsgálatra került sor, amelyek során a múlt évi 47 milliárd forinttal szemben több, mint 49 milliárd forint adókülönbözetet tártak fel.

Nagy figyelmet fordított az adóhatóság a végrehajtások eredményességének javítására is, az ezek keretében beszedett összeg a tavalyi első kilenc havi 165,7 milliárdról az idén több mint 200 milliárd forintra emelkedett. A járulékbehajtások összege 53,7 milliárdról 72,8 milliárd forintra nőtt.