Sikeres az e-hulladék begyűjtésére indított program

 Tavaly az előírtnál jóval több elektronikai hulladékot vettek vissza a kereskedők, a zöldtárca vezetője arra számít, hogy idén is hasonló lesz a helyzet. Az ország 4500 üzletében hagyhatjuk ott régi berendezéseinket, ha újat vásárolunk. Egyes adatok szerint 2005-ben 180 ezer tonna ipari és intézményi elektronikai berendezést hoztak forgalomba.

2006.01.25. 08:52 |
 Tavaly az előírtnál jóval több elektronikai hulladékot vettek vissza a kereskedők, a zöldtárca vezetője arra számít, hogy idén is hasonló lesz a helyzet. Az ország 4500 üzletében hagyhatjuk ott régi berendezéseinket, ha újat vásárolunk. 

 A kereskedők 16,5 ezer tonna elektronikai hulladékot gyűjtöttek vissza 2005-ben, ami 65 százalékkal haladja meg a jogszabályok által előírtat - közölte a környezetvédelmi és vízügyi miniszter. Persányi Miklós elmondta: az uniós előírások szerint az idén a begyűjtendő elektronikai hulladék mennyiségének el kell érnie a 18 ezer tonnát, a tapasztalatok alapján azonban ez elérheti a 30 ezer tonnát. 

 A tárca adatai szerint 2005-ben 180 ezer tonna ipari és intézményi elektronikai berendezést hoztak forgalomba. Az ország valószínűleg határidő előtt teljesíteni fogja a 2008-ra előírt, lakosonkénti 4 kilogramm e-hulladék visszagyűjtési uniós kötelezettséget - vélekedett a tárcavezető. 

Újabb reklámkampány indul 

 A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium a szelektív hulladékgyűjtőkhöz hasonló reklámkampánnyal hívja fel a lakosság figyelmét a háztartási elektronikai hulladékok visszagyűjtésére. 

 A tárcavezető ismertetése szerint az országban már 4500 üzletben veszik vissza a régi berendezéseket új vásárlása esetén. A kereskedőket tavaly augusztus óta jogszabály kötelezi a forgalmazott termékek visszavételére, és a berendezéseken matrica figyelmezteti a felhasználót. 

 Magyarországon eddig öt e-hulladékgyűjtő koordináló szervezet jött létre, amelyek ötszáz céget tömörítenek. A kereskedők a termékdíj fizetése helyett köthetnek szerződést a társaságokkal, amelyek a termékdíj mintegy tizedrészéért vállalják a hulladék begyűjtését. A termékdíj kilogrammonként 80-100 forint, mobiltelefon esetében ezer forint körül van.