-
Segítség Kárpátaljára
Sikerrel zárult a múlt pénteken, a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban megrendezett 19. Ökumenikus Adventi Jótékonysági Est. A széleskörű karitatív kezdeményezésnek köszönhetően 1 millió 600 ezer forint adomány jött össze, mellyel két kárpátaljai közösséget, a Szent Anna Karitász Alapítványt és a Borzsovai Református Egyházközséget segítik.
2024.12.12. -
Jól tanulnak és sportolnak
Huszonöt diák vehette át szerdán kora este a „Jó tanuló – jó sportoló” díjat a Megyei Diáksport Egyesület év végi gáláján, ahol a felkészítő tanárokat és a vármegyei Diákolimpia legaktívabb iskoláit is elismerték.
2024.12.11. -
Csúcsforgalom a halasnál
Karácsonykor fogyasztjuk a legtöbb halat, az éves halfogyasztás azonban továbbra is nagyon alacsony hazánkban az európai átlaghoz képest.
2024.12.12. -
„Siklósi 75” konferencia
Tudományos konferenciával emlékeztek Siklósi Gyula régészprofesszorra, történészre, születésének 75. évfordulója alkalmából a Városháza Dísztermében.
2024.12.12.
„SIKLÓSI 75” - várostörténeti konferenciára várnak mindenkit csütörtökön
Siklósi Gyula 1978-tól egészen haláláig, majd négy évtizeden keresztül kutatta Székesfehérvárt.
Az MTA Régészeti Intézetének tudományos munkatársaként majd főmunkatársaként Székesfehérvár és térsége régészeti topográfiájának kiépítésében játszott úttörő szerepet. Minden faragott kőből kiolvasta a királyok üzenetét, és a múlt bizonyítékainak tudományos feltárását követően nem félt kimondani, hogy a keresztény Magyarországot tudatos gonddal előkészítő Géza fejedelem munkáját követő Szent István szándékának megfelelően évszázadokig Székesfehérvár volt az ország fővárosa.
Tudományos konferenciával emlékeznek a középkori Székesfehérvár történetének egyik legnagyobb kutatójára, a 75 éve született dr. Siklósi Gyulára.
A Városháza Dísztermében december 12-én, csütörtökön 9 órakor kezdődő ülésen a köszöntőket követően Siklósi Máté idézi fel a Kutató, az Apa és az Ember alakját. A délelőtt során a hallgatóság megismerheti a Nemzeti Emlékhelyen folytatott 2023/2024-es feltárás előzetes eredményeit, Siklósi Gyula 30 évvel ezelőtti terepbejárásainak nyomába eredhet Székesfehérvár környékének középkori templomos helyein, és érdekes előadást hallhat a székesfehérvári történeti városmag topográfiájának alakulásáról az új kutatási eredmények tükrében.
Szó lesz még Szent István ereklyéiről, Székesfehérvár északkeleti védműveiről, a középkori városfalról Siklósi Gyula kutatásai és az újabb ásatások tükrében, és hallhatnak a természettudományos eredmények történeti hátteréről is. A délutáni előadásokban a Székesfehérvár 17. századi metszetábrázolásai, a székesfehérvári királyi palota és az uralkodói temetkezések és koronázások a székesfehérvári földrengések és tűzvészek tükrében témakörök szerepelnek.