Smart Library avagy Okos Könyvtár – új oktatóprogram minden korosztálynak

A digitalizációt, a digitális eszközöket és a könyvtárhasználatot ötvöző új, úgynevezett Nyitott Tér oktatóprogram indult a Vörösmarty Mihály Könyvtárban, az Alba Innovár Digitális Élményközpont együttműködésével.
2023.04.17. 19:51 |
Smart Library avagy Okos Könyvtár – új oktatóprogram minden korosztálynak

Horváth Adrienn, a Könyvtár igazgatóhelyettese elmondta, a Nyitott Tér oktatóprogram ötlete 2022 őszén született meg, és mintegy fél évet dolgoztak rajta.

Az Alba Innovár mentorálása révén öt könyvtáros kapott széles körű képzést és szakmai támogatást. Így sajátították el az Élményközpont által biztosított, új típusú eszközök – lézervágó, 3D nyomtató, okostábla, mikrobitek – működését, vezérlését, és megismerkedtek az online térben megvalósítható többpólusú kommunikációval. A szakembereknek lehetőségük volt a tanultak alkalmazására, jó példák, módszerek könyvtári környezetre való adaptálására. Ennek nyomán született meg a Smart Library, vagyis Okos Könyvtár, ahol a klasszikus könyvtári tudásra épülő új típusú foglalkozásokat lehet tartani.

Egyéni foglalkozásokat és szakköröket szerveznek az alaptól a haladó szintig, 8 éves kortól 99 éves korig igény szerint, fejlesztve a résztvevők térlátását, logikai és stratégiai gondolkodását, zenei és egyéb művészeti ismereteit és érzelmi intelligenciáját. A foglalkozások kézzel fogható produktummal zárulnak, tehát az átélt élmény valósággá válik. Van hangjegykészítés, 3D kulcstartó tervezés, könyvkészítés, repülőgép modellezés és szódominózás.

A foglalkozások részletes leírása a https://www.vmk.hu/okos-konyvtar-avagy-nyitott-ter-program-a-vorosmarty-mihaly-konyvtarban linken található. Jelentkezni a smartlibrary@vmk.hu címen vagy a +36 70 732 8960-as telefonszámon lehet. A Nyitott Tér program kapcsán a Könyvtár és az Alba Innovár együttműködési megállapodást kötöttek, melyet az intézmények vezetői írtak alá.

Buriánné Tarró Edit, a Vörösmarty Mihály Könyvtár igazgatója emlékeztett arra, hogy az új programnak helyet adó épület a 19. században készült, akkor még elképzelhetetlenek voltak a mai eszközök. A 2000-es években jöttek a Könyvtárba az első számítógépek, melyek használatára hosszasan kellett várakozni. Majd elment az idő a könyvtárak felett, az intézmények méltatlanul lemaradtak. A felzárkózás kapcsán örvendetes, hogy most együtt tudnak dolgozni az Alba Innovárral, amely sorra szereli fel okos eszközökkel a város általános iskoláit.

Segíteni kell az iskolákon kívüli tanulást, ehhez volt szükség a nyílt tanítási tér létrehozására a Könyvtárban, új lehetőségeket biztosítva ezzel a város fiataljainak – mondta Laufer Tamás, az Élményközpont vezetője. Hozzátette, Székesfehérvár fejlődésének egyetlen lehetséges módja az oktatás színvonalának és hatékonyságának növelése, ehhez kell erősíteni a digitális kompetenciákat. Fehérvár 20 általános iskolájából 6-ban van már okos terem, melyek kapcsán eddig mintegy 100 pedagógust képeztek. Megerősítette: a program folytatódik.