-
Szrnteste Sárpentelén
Jézus születését a legszebb ünnepünkként tartjuk számon. Székesfehérvár határában, Sárpentelén zajló csodás karácsonyi ünnepségek emlékeit Széchényi Zsigmond aranytollú író és vadász örökítette meg Csordapásztorok című írásában.
2024.12.24. -
Lucától vízkeresztig
A karácsonyi ünnepkör népszokásainak színes, különleges, már-már kimeríthetetlennek tűnő tárházából válogattunk néhány érdekes darabot. A legtöbb hagyomány ma már csak a múzeumokban vagy egy-egy családi örökségként felemlegetett történetben van jelen. Lukács László néprajzkutatót hívtuk segítségül.
2024.12.24. -
Köszönet a mentősöknek
Székesfehérvár közössége nevében mondott köszönetet Mészáros Attila alpolgármester és Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok az OMSZ Székesfehérvári Mentőállomásán a mentős dolgozóknak, akik az ünnepek alatt megerősített szolgálatban teljesítenek szolgálatot.
2024.12.23. -
A szeretet lángja
A betlehemi Születés Bazilikában őrzött örökmécses lángjából meggyújtott lámpás tüzének segítségével lobbantotta lángra a város adventi koszorújának negyedik gyertyáját dr. Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök. Az Alba Regia Vegyeskar csodálatos koncertje alatt egy kis hóesés is vidámságot, örömet csalt az arcokra.
2024.12.22.
Vizes élőhelyek napja - sóstói kirándulás az ÖKK Podcasttal
Az aláíró 18 ország első körben arról döntött, hogy a víz környékén élő madarak védelme a cél, ez azonban mára kiterjedt a víz tisztaságának megőrzésére és a halak védelmére is. Magyarország 1979-ben csatlakozott a paktumhoz, és ma 29 térség szerepel az úgynevezett ramsari területek között.
A vizes élőhelyek napján egy sóstói sétára hívjuk az ÖKK Podcast hallgatóit.
Nyári ludak, nádisármány, ökörszem, vörösbegy, függőcinege figyelhető meg ebben az időszakban a Sóstó-Homokbánya Természetvédelmi Területen. Ők egy nagyon jó kis életközösség tagjai a nagyváros belterületén található zöld oázisban, ahol közel 100 madárfaj él.
Csete Gábor vezetésével megismerhetik azt a városi mikrokörnyezetet, amely sokszor az utolsó menedéket jelenti egy-egy fajnak.
A természetvédelmi terület 2018-ban befejeződött rehabilitációja a természeti értékek megmentését és újraélesztését szolgálta, és – mint azt az azóta eltelt évek bizonyítják – sikerrel. Székesfehérvár Városgondnoksága természetvédelmi szakmai vezetője a séta során többek között azt is elmeséli, mi az a két nagy rekord, amelyet elértek. A hallgatók megtudhatják azt is, miként vélekednek lakhatási körülményeikről a területen élők, és az is kiderül, miként lett a Sóstó lakója a jégmadár.