Stabil pályán a WREN-1 műhold - az Óbudai Egyetem is közreműködött a projektben

A műholdat az amerikai SpaceX vállalat Falcon 9-es űrrakétája juttatta pályára, még augusztus 16-án. A projekt konzorciumban valósulhatott meg európai uniós támogatásból. Az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának közreműködésével megvalósuló sikerhez közösségi oldalán gratulált dr. Cser-Palkovics András polgármester.
2024.08.24. 11:13 |
Stabil pályán a WREN-1 műhold - az Óbudai Egyetem is közreműködött a projektben

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Karát is magában foglaló összefogásnak hála új műhold született, amely már stabil pályán kering és előrejelzést ad az aszállyal veszélyeztetett területekről.

Egy Falcon-9 rakétával, a SpaceX Transporter-11 költségmegosztásos indítása keretében, a kaliforniai Vandenberg támaszpontról bocsátották fel a magyar WREN-1 (Water Resources in Efficient Networks) CubeSatot. A budapesti C3S Kft. legújabb kisműholdja a COMBIT Számítástechnikai Zrt. által vezetett konzorcium tagjaival, az Óbudai Egyetemmel és a győri Széchenyi István Egyetemmel együttműködésben valósult meg. A 6 egységnyi (6U, 20 cm × 10 cm × 34,05 cm) méretű nanoműhold 2024. augusztus 16-án este indulhatott útnak. Pályára állítását követően Magyarország területéről továbbít rendszeresen távérzékelt adatokat.

Az európai uniós támogatásból finanszírozott projekt a precíziós mezőgazdaság magyarországi gyors terjedésével, a digitális agrometeorológiai adatszolgáltatásra megnőtt igény alapján jött létre. A küldetés célja az, hogy a folyamatosan frissülő adatok ismeretében, az egyre gyakrabban előforduló csapadékhiányos időszakokban előrejelzést adjon az aszállyal veszélyeztetett területéről, ezzel az aszálymonitoringnak köszönhetően mérsékelhetővé tegye hazánkban az aszálykárokat.

A WREN-1 a talaj felső rétegének nedvességtartalmát és a növényzet fejlődését vizsgálja.

A fedélzeti multispektrális képalkotó rendszer a földfelszínt 16 m × 16 m-es részletességgel, közel 10 ezer négyzetkilométeres területre vonatkozóan fogja leképezni egy áthaladás alatt. A növényzet fejlődésének megfigyeléséhez a látható, a közeli infravörös és rövid hullámú infravörös hullámhosszakon gyűjt majd adatokat. A műhold nagy előnye, hogy nemcsak azt a területet képes lefotózni, amely felett áthalad, hanem oldalra is ki tud tekinteni, amivel sűrűbben készíthet képeket egy adott területről.

Az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának közreműködésével megvalósuló projekthez közösségi oldalán gratulált dr. Cser-Palkovics András polgármester, kiemelve, hogy Székesfehérvár számára hatalmas büszkeség, hogy a városunkban működő egyetemi kar részese lehetett a sikernek.

Gazdaság

  1. XVIII. Fejér vármegyei Prima Díj

    A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Fejér Vármegyei Szervezete tizennyolcadik alkalommal adta át a Fejér Vármegyei Prima díjakat, az elismeréseket idén is olyan személyek, illetve intézmények vehették át, akik a saját területükön maradandót alkottak. A Prima díjat idén Prof Dr. Györök György egyetemi tanár, Janota Zoltán tizenkilencszeres Ironman,  Dr. Szekeres Ferenc szájsebész szakorvos és Dr. Gruiz Andrea gyermekorvos vehette át. Az ünnepség keretében adták át az idei "Év Vállalkozója" díjakat is. 

    2024.11.22.
  2. Openhouse iroda nyílt

    Pénteken délelőtt ünnepélyes keretek között nyitották meg az Openhouse Ingatlan hálózat székesfehérvári franchise partnerének új irodáját a Távirda utca 39. szám alatt. A cég, amely bérleményből költözött saját tulajdonú ingatlanba, az elmúlt években piacvezető lett a városban és sikeresnek mondhatja magát mind a hitel-, mind pedig az ingatlan üzletágban.

    2024.11.22.
  3. Hackaton győztesek

    24 csapat jelentkezett az ország számos pontjáról az idei Harman Hackathon ötlet- és prototípusfejlesztő versenyre, amelynek döntőjében nyolc középiskolai és nyolc egyetemi csapat mérkőzött meg 24 óra alatt. A legjobb, a közlekedésben résztvevők biztonságát növelő műszaki eszközöket a székesfehérvári egyetemisták alkotta KÁVÉ és a pécsi középiskolások alkotta SLEEP készítette.

    2024.11.16.
  4. 3. Harman Hackathon

    24 órája van a csapatoknak, hogy környezetére reagáló közlekedésbiztonsági eszközt találjanak ki és készítsék el a működő modelljét - elindult a 3. Harman Hackathon döntője. A nyolc egyetemi és nyolc középiskolai csapat a Sóstói Stadionban lázas munkával tölti majd az előttünk álló éjszakát, hogy szombaton bemutathassa a működő modellt, illetve a termék portfólióját a zsűri előtt.

    2024.11.15.