Szabad a zene! - a Maroshegyi Óvodában mutatták be az új fejlesztő módszert

Bemutatta az óvodai zenei nevelést megújító pedagógiai fejlesztését a Maroshegyi Óvoda. Az intézmény tizenhat óvodával közösen dolgozta ki az innovatív programot, amely Kodály Zoltán és Forrai Katalin zenei nevelésére épül, kihasználva a kiscsoportos fejlesztés előnyeit és a zenehallgatás szabadságát. A módszert a művészeti és a hagyományos óvodák is alkalmazhatják a nevelésben.
2019.03.29. 11:41 |
Szabad a zene! - a Maroshegyi Óvodában mutatták be az új fejlesztő módszert

A Maroshegyi Óvoda és a társintézmények meghívásos alapon vettek részt a Liszt Ferenc Zeneakadémia pályázatán, az óvodai nevelés megújítása céljából, innovatív munkamódszerek és eszközök felhasználásával. A zenei nevelésben hagyományosan az úgynevezett frontális módszert alkalmazzák az óvodák, azaz egy teljes csoport számára tanítanak az óvónők dalos játékokat a ritmusérzék és részképesség-fejlesztés céljából.

A pénteken bemutatott új módszer szerint a fejlesztés 5-6 fős mikrocsoportokban zajlik, teljesen elkülönülve a dalos játékok tanításától, így az óvodapedagógusok sokkal jobban tudnak figyelni a gyerekekre, különösen azokra, akik segítségre szorulnak vagy éppen kiemelten tehetségesek.

Ráadásul a gyerekek a kis létszámú foglalkozáson könnyebben megnyílnak, bátrabban énekelnek, mint a 25-30 fős csoportban. Egy-egy alkalommal az óvónők egy dalos játékot mutatnak be, melyet a gyerekek utánzás útján tanulnak meg. A játékot annyiszor játsszák el, ahányszor a kicsiknek kedvük van, és nagy újítás, hogy mindenki tud szereplő lenni a játékban. A zenehallgatást is megreformálták a pályázatban nyertes óvodák. Míg a hagyományos módszer alapján ez a kötelező foglalkozások részét képezte, addig az új metódus szerint bármikor, bárhol lehet zenét hallgatni, tevékenységbe vagy szituációba ágyazva, naponta akár többször is.

A pályázatban résztvevő óvodáknál már alkalmazzák az új módszert, melyet a Zeneakadémia szándékai szerint igyekeznek minél több intézményhez eljuttatni. A kapcsolódásnak nem feltétele a művészeti jelleg, a programot a hagyományos óvodák is tudják alkalmazni.

Az innovatív programot konferencia keretében mutatta be a Maroshegyi Óvoda, a rendezvényen mintegy 60 óvónő vett részt Fejér megyéből és az ország többi részéről. Négy óvónő Pozsonypüspökiből, a testvéróvodából érkezett.

A résztvevőket Békésiné Kimiti Ágnes óvodaigazgató üdvözölte, majd Brájer Éva alpolgármester, Maroshegy önkormányzati képviselője mondott köszöntőt a város nevében. Többek között arról beszélt, hogy óvodás korban a gyerekek hihetetlenül fogékonyak, nyitottak, „hajlékonyak”, ezt kihasználva a székesfehérvári szakemberek és intézmények igyekeznek minden módszert megragadni a zenei nevelés fejlesztése céljából. „Hiszünk abban, hogy nagyon más ember lesz belőlünk, ha bármilyen művészet közelében növünk fel.” - emelte ki Brájer Éva.

A konferenciához népzenés dalos játékkal és tánccal kapcsolódtak a gyerekek, illetve Baté Viktória óvodapedagógus mutatott be egy a ritmusérzéket fejlesztő mikrocsoportos foglalkozást a Napocska csoportba járó négy kislány részvételével.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.