-
Karácsonyi fúvóskoncert
December 22-én, vasárnap 17 órára várja a zeneszerető közönséget karácsonyi koncertjére a Székesfehérvári Fúvószenekar. A belépés ingyenes, de adományokat elfogadnak a zenekar javára.
2024.12.19. -
Összefogás a családokért
Karácsonyi ünnepséget szervezett az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ szerda délután, ahol zenés műsorral, a karácsonyi időszakot megkönnyítő adományokkal várták a Központ által segített családokat. A gyermekeket a jószándékú felajánlásoknak köszönhetően játékot és édességet is rejtő ajándékcsomagokkal lepték meg.
2024.12.18. -
Zeneszó a kórház gyermekosztályán
Gyönyörű, régi hagyomány már, hogy karácsony előtt néhány nappal a Mits család ünnepi dallamokkal lepi meg a Szent György Kórház gyermekosztályán lábadozó gyermekeket. A kis betegek jobb kedvre derítésében a székesfehérvári önkormányzat és az egyházmegye ajándékai is sokat segítenek, amint ez a szerdai ünnepségen is láthatóvá vált.
2024.12.18. -
A két ünnep között is várják a véradókat
December 23-ig minden hétköznap, majd a két ünnep között is folytatódnak a véradások Székesfehérváron. A Kórháznál található Területi Vérellátóban folyamatosan és egy alkalommal a Fehér Palotában is lesz önkéntes akció.
2024.12.18.
Szabad éremcsere vasárnap a Szent István Művelődési Házban
Előreláthatólag mintegy 100-120 asztalon és 300-400 fő részvételével zajlik majd a szabad éremcsere a MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete által szervezett 11. Őszi Éremgyűjtő Találkozón. A programnak 2024. szeptember 29-én, vasárnap 8 és 13 óra között a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház ad majd otthont.
A Magyar Éremgyűjtők Egyesülete (MÉE) 1969-ben alakult budapesti központtal. Fejér megyében a MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete működik, amely idén 55 éves. Tagsága jelenleg mintegy 45 főből áll. A taglétszám alakulásában jelentős szerepet játszanak az éremgyűjtést napjainkban érő kihívások, az internetes kereskedelem részarányának rohamos növekedése, a különböző érmek árainak a növekedése, és az ezen gyűjtési területet is érintő, egyre nagyobb mértékű hamisítás. A péntek délutánonkénti heti összejöveteleik látogatottsága átlagosan 12-15 fő/alkalom, mely a járvány alatti mélypont óta ismét növekvő tendenciát mutat, ami örömteli, figyelembe véve a már felsorolt, az éremgyűjtéssel szembeni kihívásokat.
A MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete vezetésének a célja a heti összejövetel látogatottságának további növelése.
Emellett a tagtársak által az összejöveteli időpontokban az eladásra, cserére kínált numizmatikai anyag számának, mennyiségének további növelését is célul tűzte ki a megyei szervezet vezetése. A helyi szervezet szintén hagyományos módon szokta megtartani május második vasárnapján az Alba Regia Éremgyűjtő Találkozót, eddig összesen 37 alkalommal. A májusi rendezvényeken az őszi találkozón szokásos szabad éremcserén kívül az éppen aktuális évfordulóhoz kapcsolódó előadást és kiállítást szoktak rendezni. Az előadást a szervezet által felkért szakember tartja, míg a kiállítás anyagát a szervezet tagjai rendezik. A kiállításhoz a tagok saját anyagain kívül a Szent István Király Múzeum, a Székesfehérvári Egyházmegye, a városi és megyei levéltárak gyűjteményeiből származó tárgyakra is számíthatnak.
A rendezvényekhez évente egy-egy érem kibocsátása is társult. Ezen emlékérmek terveit Fritz Mihály szobrászművész alkotta meg, míg a szükséges verőtövek elkészítését, valamint azok felhasználásával az éremverést a szegedi Szabó Éremverdében végezték. Fritz Mihály szobrászművész eddigi több mint kétezer éremoldal tervezését felölelő munkáját több – közte nemzetközi - díjjal jutalmazták. A kezdetben Szabó Géza, majd napjainkban már fia, Szabó Tamás nevével fémjelzett Éremverde által készített érmek minőségét az is bizonyítja, hogy sokszor az Állami Pénzverdével versenyezve a legmagasabb állami megrendeléseket is elnyerte, illetve közmegelégedésre teljesítette azokat.
A MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezete a szegedi alkotópárossal 1986 óta folyamatosan együtt dolgozik.
25 év alatt két szakaszban, a „Székesfehérváron koronázott, eltemetett királyok” és a „Királysor” keretében 34+3 féle érmet alkottak meg. Ezen éremsorozat befejezését követően, 2012-ben a Székesfehérvári Városi Levéltár anyagi támogatásával és gondozásában jelentették meg a „Királyaink érmeken” című könyvet. Éremkibocsátásukat a „Fehérvári nagyjaink” sorozatban folytatták. A 2013. évben kiadott éremmel elindított sorozat városunk nagyjait, egykori szülötteit és azokat mutatja be, akik országos vagy nemzetközi hírnevet szerezve a legtöbbet tettek Fehérvárért, annak kulturális fejlődéséért. Ennek keretében eddig az alábbi személyekről emlékeztek meg: Csitáry G. Emil és Hóman Bálint, Ybl Miklós, Semmelweis Ignác, Vörösmarty Mihály, Simor János hercegprímás, Klebelsberg Kuno, Károlyi József, Apponyi Albert, Széchényi Viktor és Széchenyi Zsigmond, Kralovánszky Alán, Varkocs György, Szőgyény-Marich László.
Az eddigi 12 érem létrehozásával is a Székesfehérvárhoz köthető történelmi és kulturális hagyományokat öregbítették. Ezen munkájukat további neves emberek bemutatásával kívánják folytatni. Az Őszi Éremgyűjtő Találkozón a részvétel ingyenes, mindenkit szeretettel várnak vasárnap délelőtt a Szent István Művelődési Házban!