-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Kiállítások és ritkán látható épületek a Kulturális Örökség Napjain
A Kulturális Örökség Napjainak programjai a Csók István Képtárban kezdődtek el.
dr Szücsi Frigyes régész, az avar kor szakértője A kagán lovasa – avagy egy avar páncélos lovas életre keltése című kiállításban kalauzolta az érdeklődőket. A vezetéssel megidézte az 1400 évvel ezelőtti világot, bemutatva Kerényt, a nehézlovast, valószínű lakhelyét, a jurtát, a kiállított fegyverekkel pedig a hadviselés jellemzőit, amelyben egy számos haderőnemet felvonultató lovasságot kell elképzelnünk. A Szent István Király Múzeum a vándorkiállítást egy egyedi koncepcióval, kifejezetten hadászati, fegyvertörténeti vonalra fűzte fel, ami fontos szegmense a korszak megértésének. Az előadás kitért az 568-as avar honfoglalás időszakának környezeti bemutatására, ami lápos vidéket, gazdag őz-, vaddisznó- vagy bölényállományt jelentett. Libor Csilla antropológus a Csontig hatoló tudomány! világa alapján mutatta be az antropológia vizsgálati módszereit, és praktikus, a szakmai következtetésekhez szükséges információkat is megosztott a résztvevőkkel – III. Béla király és Antiochiai Anna koponyáinak a másolataival, illetve eredeti csontokkal szemléltetve az elmondottakat.
A Fejér Megyei Levéltárat Dr. Czetz Balázs mutatta be: akik ezt a programot választották, bejárhatták a teljes épületet a kiállítóteremtől indulva a raktáron át az irodaszintekig és az előadóteremig. Az épület történetéről a számos érdekes történetet felelevenítő vezetés alapján kiderült, hogy magánháznak készült, az épület később egy katolikus nőnevelő intézet – ezt őrzi a bejáratnál lévő hármas osztatú, freskókkal díszített kápolna –, az államosítást követően pedig lánykollégium lett, majd csak ezután költözött be a levéltár a tér másik felén álló megyeházából. A raktárban a 11 kilométernyi iratanyag tárolásának módjáról és rendszeréről is kaphattak képet, illetve magukból a tárolt anyagokból is láthattak mintákat a résztvevők.