-
Újszövetség maraton rajzpályázat
A XII. Újszövetség Maratonhoz kapcsolódóan a Vörösmarty Színház rajzpályázatot hirdet általános és középiskolás diákok számára. Advent első vasárnapján, december 1-én a színház nagyszínpadán az Újszövetség Maraton felolvasóinak köszönhetően közösen ismerhetjük meg az Evangéliumokból Jézus Krisztus példamutató életét, amelyet pedig egy óriás vetítővásznon rajzok illusztrálnak.
2024.11.04. -
Pillanatok
Pillanatok címmel nyílik meg két alkotó képzőművészeti kiállítása november 5-én, kedden 17.30 órakor a Köfém Művelődési Házban. Penkné Ördögh Kati festő és Dániel Mária Magdolna fotográfus munkáit november 25-ig láthatják az érdeklődők.
2024.11.04. -
Könyvtáros szakmai nap a VMK-ban
A vármegye könyvtárosai számára szerveztek továbbképzést a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében. A résztvevők előadásokat hallhattak, és átadták az év szakmai elismeréseit, köztük a Tóth György Emlékérmeket is.
2024.11.04. -
Ökumenikus megemlékezés
A Béla úti temetőnél tartották a hagyományos „Vigasztaló szó a gyászban és emlékezésben” ökumenikus megemlékezést Székesfehérváron, ahol a résztvevők mécsesek gyújtásával emlékeztek elhunyt szeretteikre.
2024.11.04.
Kiállítások és ritkán látható épületek a Kulturális Örökség Napjain
A Kulturális Örökség Napjainak programjai a Csók István Képtárban kezdődtek el.
dr Szücsi Frigyes régész, az avar kor szakértője A kagán lovasa – avagy egy avar páncélos lovas életre keltése című kiállításban kalauzolta az érdeklődőket. A vezetéssel megidézte az 1400 évvel ezelőtti világot, bemutatva Kerényt, a nehézlovast, valószínű lakhelyét, a jurtát, a kiállított fegyverekkel pedig a hadviselés jellemzőit, amelyben egy számos haderőnemet felvonultató lovasságot kell elképzelnünk. A Szent István Király Múzeum a vándorkiállítást egy egyedi koncepcióval, kifejezetten hadászati, fegyvertörténeti vonalra fűzte fel, ami fontos szegmense a korszak megértésének. Az előadás kitért az 568-as avar honfoglalás időszakának környezeti bemutatására, ami lápos vidéket, gazdag őz-, vaddisznó- vagy bölényállományt jelentett. Libor Csilla antropológus a Csontig hatoló tudomány! világa alapján mutatta be az antropológia vizsgálati módszereit, és praktikus, a szakmai következtetésekhez szükséges információkat is megosztott a résztvevőkkel – III. Béla király és Antiochiai Anna koponyáinak a másolataival, illetve eredeti csontokkal szemléltetve az elmondottakat.
A Fejér Megyei Levéltárat Dr. Czetz Balázs mutatta be: akik ezt a programot választották, bejárhatták a teljes épületet a kiállítóteremtől indulva a raktáron át az irodaszintekig és az előadóteremig. Az épület történetéről a számos érdekes történetet felelevenítő vezetés alapján kiderült, hogy magánháznak készült, az épület később egy katolikus nőnevelő intézet – ezt őrzi a bejáratnál lévő hármas osztatú, freskókkal díszített kápolna –, az államosítást követően pedig lánykollégium lett, majd csak ezután költözött be a levéltár a tér másik felén álló megyeházából. A raktárban a 11 kilométernyi iratanyag tárolásának módjáról és rendszeréről is kaphattak képet, illetve magukból a tárolt anyagokból is láthattak mintákat a résztvevők.