- Igazgatási és Környezetvédelmi Iroda, 8000 Székesfehérvár, Városház tér 2.
-
Burján Cintia
Pordán Mariann
(22) 537-128
(22) 537-2406
burjan.cintia@pmhiv.szekesfehervar.hu
pordan.mariann@pmhiv.szekesfehervar.hu
10.2 Vonatkozó jogszabályok:
- A szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X.20.) Korm. rendelet (továbbiakban: Korm.rendelet)
- A nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatásról szóló 173/2003. (X.28.) Korm. rendelet
- A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény
- Általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. tv
10.3 Fogalmak:
- Szálláshely: szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából létesített vagy használt épület, önálló rendeltetési egységet képező épületrész vagy terület.
- Szálláshely-szolgáltatás: üzletszerű gazdasági tevékenység keretében rendszerint nem huzamos jellegű, éjszakai ott-tartózkodást, pihenést is magában foglaló tartózkodás céljára szálláshely nyújtása és az ezzel közvetlenül összefüggő szolgáltatások nyújtása.
- Szálláshely-üzemeltetési engedély fajtái:
- szálloda (Korm. rend. 1. melléklet 1/A. része),
- panzió (Korm. rend. 1. melléklet 2/A. része),
- kemping (Korm. rend. 1. melléklet 3/A. része),
- üdülőháztelep (Korm. rend. 1. melléklet 4/A. része),
- közösségi szálláshely (Korm. rend. 1. melléklet 5/A. része) és
- egyéb szálláshely (Korm. rend. 1. melléklet 6/A. része).
- magánszálláshely (Korm. rend. 1. melléklet 7/A. része).
- Nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely: az erre a célra épített vagy átalakított és az ekként minősített, illetve ekként nyilvántartásba vett üdültetési és ifjúsági turisztikai célú, továbbá hegyi menedék céljára szolgáló szálláshely.
10.4 Hatásköri, illetékességi szabályok:
A jogszabályban meghatározott hatósági feladatokat a szálláshely fekvése szerint illetékes települési önkormányzat jegyzője látja el.
10.5 Szálláshely-üzemeltetési engedély
A szálláshely szolgáltatási tevékenység 2016. január 1. napjától bejelentéshez kötött. A jegyző a bejelentés megtörténtéről igazolást ad ki.
Gazdálkodó szervezet, az elektronikus ügyintézés és bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény alapján, 2018. január 1. napjától elektronikus ügyintézésre kötelezett. Elektronikus ügyintézés tájékoztató:
https://ohp-20.asp.lgov.hu/kereses?sourceUrl=%2Fugyinditas
https://ekozig.szekesfehervar.hu/
2019. június 28. napjától a turisztikai térségek fejlesztésének állami feladatairól szóló 2016. évi CLVII. törvény végrehajtásáról szóló 237/2018. (XII. 10.) Korm. rendelet alapján a szálláshely-szolgáltató a szálláshely-szolgáltatási tevékenység megkezdését követő legfeljebb 5 napon belül köteles a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ üzemeltetője által e célra működtetett elektronikus felületen (a továbbiakban: elektronikus felület) a regisztrációt elvégezni.
A szálláshely-szolgáltató az elektronikus felületen történő regisztrációját követően, a szálláshelykezelő szoftver alkalmazásával, elektronikus formában biztosítja szálláshelyenként az adatszolgáltatás körébe tartozó adatok továbbítását.
A Magyar Turisztikai Ügynökség elektronikus elérhetősége: https://mtu.gov.hu/
A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ elektronikus elérhetősége: https://info.ntak.hu/
Azoknak a szálláshely szolgáltatóknak akik tevékenységüket 2019. június 29. napja előtt kezdték meg, a jegyző részére 2019. november 30. napjáig kell benyújtani a szálláskezelő szoftver meglétét igazoló dokumentumot, valamint a Korm. rendelet I. mellékletében meghatározott, a szálláshely típusának megfelelő bejelentési és üzemeltetési követelmények megfelelőségéről szóló nyilatkozatot.
A bejelentésnek a következő adatokat kell tartalmaznia:
- a szálláshely-szolgáltató nevét, címét, illetve székhelyét,
- a szálláshely-szolgáltató adóazonosító számát, statisztikai számjelét,
- a szálláshely címét, helyrajzi számát, helyszínrajzát,
- a szálláshely befogadóképességét:
- a vendégszobák, továbbá – kemping esetén – területegységek száma, és
- az ágyak száma,
- a szálláshely használatának jogcímét,
- a szálláshely elnevezését,
- azt, hogy a szálláshely-szolgáltatási tevékenységet mely szálláshelytípus tekintetében kívánja folytatni,
- azt, hogy a szálláshely-szolgáltató a szálláshelyen kíván-e élelmiszert, élelmiszer-nyersanyagot előállítani, felhasználni vagy forgalomba hozni,
- azt, ha a szálláshely-szolgáltató helyszíni szemle tartását kéri.
A bejelentéshez mellékelni kell
- nem a kérelmező tulajdonában lévő szálláshely esetében a szálláshely használatának jogcímére vonatkozó igazoló okiratot vagy annak másolatát a tulajdoni lap kivételével,
- haszonélvezet esetében - ha nem a tulajdonos vagy a haszonélvező a szálláshely-szolgáltató - a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot,
- közös tulajdonban álló szálláshely esetében, ha nem valamennyi tulajdonostárs a szálláshely-szolgáltató, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okiratot,
- a szálláshelykezelő szoftver meglétét igazoló dokumentumot.
A kérelem az itt található (szálláshely üzemeltetési engedély adatlap) kitöltésével is benyújtható.
- A jegyző a bejelentett szálláshely-szolgáltatási tevékenységgel összefüggésben hatósági ellenőrzés lefolytatása céljából értesíti a Korm.rendelet által megjelölt szakhatóságokat vesznek részt. (Korm.rendelet 7. §)
- A jegyző a szálláshely-szolgáltató kérelmére a szakhatóságokkal közös helyszíni szemle megtartásáról intézkedik. Az értesített személyek távolmaradása a szemle megtartását nem akadályozza.
- A jegyző a szálláshely-szolgáltatási tevékenység bejelentéséről igazolást ad ki és a szálláshelyet nyilvántartásba veszi.
- A szolgáltatói tevékenység bejelentésének illetéke 3000,- forint, melyet Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat „Közigazgatási hatósági eljárási illeték” elnevezésű 12023008-00153647-00500009 számú bankszámlára átutalással lehet teljesíteni. A közlemény rovatban kérjük a „szálláshely szolgáltatás” + befizető neve üzenetet feltüntetni.
- A szálláshely-szolgáltató a nyilvántartásban szereplő adatokban bekövetkezett változást haladéktalanul, a szálláshely megszűnését a megszűnést követő 8 napon belül írásban köteles bejelenteni a jegyzőnek.
10.6 Nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatás:
- A szolgáltató a nyilvántartásba vétel iránti kérelemben feltünteti, illetve a kérelemhez csatolja a szolgáltató nevét, címét, statisztikai számjelét, a szálláshely megnevezését, címét, típusát (altípusát), a szálláshely minősítését, azt az okiratot, amely igazolja, hogy a szolgáltató a szolgáltatás nyújtására jogosult, a szálláshely használatára való jogosultságot igazoló okiratot, az igénybe vehető szobák és férőhelyek (hálóhelyiségek és fekvőhelyek) számát; (diákotthon, kollégium esetén kizárólag azokat a férőhelyeket kell feltüntetni, amelyeken a szolgáltató nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatást kíván nyújtani), a szálláshely állandó jelleggel, idény jelleggel vagy eseti jelleggel való nyitva tartásának, a szálláshely állandó felügyelettel vagy anélkül történő üzemeltetésének, továbbá a szálláshely-szolgáltatás kiegészítő, illetve melléktevékenységként való nyújtásának tényét, a szolgáltatás megkezdésének időpontját.
- A jegyző a szolgáltatót a hatósági nyilvántartásba felveszi, ha a kérelem megfelel a jogszabályban foglaltaknak, és a jegyző az ellenőrzés során nem tárt fel olyan hiányosságokat, amelyek miatt a nyilvántartásból való törlésnek lenne helye, feltéve, hogy az ellenőrzést a nyilvántartásba vételt megelőzően lefolytatta.
- A jegyző a szolgáltató hatósági nyilvántartásban szereplő adatairól a szolgáltató tevékenységre való jogosultság igazolására a nyilvántartásba vétellel egyidejűleg a szolgáltató részére hatósági bizonyítványt állít ki.
- A szolgáltató nem üzleti célú közösségi, szabadidős szálláshely-szolgáltatást a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásának napjától nyújthat.