Székesfehérvár a XXI. század elején - mennyire érezzük jól magunkat egy városban?

 ’’Székesfehérvár a XXI. század elején’’ címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a Hiemer-házban az MTA Regionális Kutatások Központja Nyugat-magyarországi Tudományos Intézet Közép-dunántúli Kutatócsoportja és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata. A kutatóintézet a város versenyképességét vizsgálta abból a szempontból is, hogy mennyire érzik jól magukat az emberek a saját városukban.
2008.12.10. 22:23 |
’’Székesfehérvár a XXI. század elején’’ címmel rendezett kerekasztal-beszélgetést a Hiemer-házban az MTA Regionális Kutatások Központja Nyugat-magyarországi Tudományos Intézet Közép-dunántúli Kutatócsoportja és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata. A kutatóintézet a város versenyképességét vizsgálta abból a szempontból is, hogy mennyire érzik jól magukat az emberek a saját városukban.


 A beszélgetés a versenyképességi kutatás eredményeire épült, mely mintegy 5200 ember részvételével készült. A Magyar Tudományos Akadémia Közép-dunántúli Kutatócsoportjának munkatársai kilenc nagyváros lakóit kérdezték arról, hogy mennyire érzik jól magukat településükön, és a város által nyújtott szolgáltatások elérhetőek, illetve megfelelőek-e számukra.

 
 Az MTA Regionális Kutatások Központjának reprezentatív kutatásából kiderült, hogy az infrastrukturális szolgáltatások többsége a város központjában érhető el, vagyis a versenyképesség növelése érdekében a külvárosi területeket kell fejleszteni. A projekt a Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Program támogatásával valósult meg.

 Prof. Dr. Szirmai Viktória csoportvezető az NKFP kutatás főbb eredményeit mutatta be. A konzorciumi keretben létrejött kutatási program részvevőjének hozzászólásai a kilenc nagyvárost és Székesfehérvárt hasonlítják össze, bemutatják az eltéréseket, és az azonosságokat. A bevezető előadásokból és a hozzászólásokból kiderült, hogy a nagyvárosok versenyképessége a gazdasági és a társadalmi tényezők együttes figyelembevételétől, az Európai Unió dokumentumai által is javasolt továbblépés pilléreitől, a közösségi város, a kormányozható város, az együttműködő város és a fenntartható város törekvéseinek az erősítésétől is függ. Ezek a pillérek a társadalmi kohézió, az érdekegyeztetés, a társadalmi részvétel, a térségi kooperáció szempontjainak az érvényesítését is jelentik. A kerekasztal beszélgetés vitára, a kutatók, a politikusok, a város jövője iránt elkötelezett érdeklődök felelősségteljes találkozására is módot adott.

Városfejlesztés

  1. Újra nyitva a pálya

    Két részletben építi teljesen újjá a Városgondnokság a Bregyóban található extrém pályát. Az új pálya első része már elkészült és ismét használható. Ősszel pedig további négy elemmel bővítik a Bregyó skateparkot, ezzel lesz majd teljes.

    2024.07.26.
  2. Új játszóeszközöket adtak át

    Új játszóeszközöket adtak át két székesfehérvári játszótéren, a kisgyermekes családok örömére. A Széna téren egy nagy játszóvár készült, ami mellé ősszel fát telepítenek, míg a Zsolt utcába két mókuskereket és a homokozóhoz ülőkéket telepítettek. A beruházásokról Deák Lajosné önkormányzati képviselő adott tájékoztatást.

    2024.07.04.
  3. Elkészült a felújítás

    A munkaterületet tavaly ősz végén átadták a kivitelezőnek, azonban a kivitelezést tavasszal kezdték el a Gáz utcai garázssornál. A teljes útfelújítás első üteme a Rákóczi utcai négyemeletes épületek felőli oldalt és a házak közötti parkolók bekötőútjait érintette és várhatóan még ebben az évben elkészül a felújítása a garázssor másik oldalán található útnak is.

    2024.06.20.
  4. Új bölcsőde épül

    Ünnepélyes keretek között tették le szerdán délután annak az új, 28 férőhelyes bölcsődének az alapkövét, amely a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára épül. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével. A Székesfehérvári Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény a tervek szerint idén nyitja meg kapuit.

    2024.06.19.