-
Szedreskerti lakossági fórum
Kedden este a Vörösmarty Mihály Általános Iskolában tartottak lakossági fórumot a Szedreskerti lakónegyedben élőknek, ahol dr. Kovács Zsoltné és Szontaghné Kovács Erika önkormányzati képviselők várták a lakókat. Szó volt arról, hogy mi lesz a sorsa a volt Szedreskerti bölcsőde épületének, a buszközlekedésről, az új parkolók építéséről és arról is, hogy jövőre "épül" egy olyan része a Kríziskezelőnek, ahova akár ittasan is bemehetnek a hajléktalanok.
2024.11.26. -
Van kiút a bántalmazásból!
Az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központ, valamint a Székesfehérvári Kríziskezelő Központ szervezésében tartottak a gyermekekkel foglalkozó szakemberek számára konferenciát kedden. Az érdeklődők nagy száma mutatja, valós problémáról van szó, amelynek kezelésében a jelzőrendszer résztvevőinek folyamatos kommunikációja nagyon sokat segíthet.
2024.11.26. -
A digitális világ veszélyei
Az okostelefon függőség veszélyire hívja fel a diákok figyelmét az iGenerációért Egyesület. Az előadássorozatot az Arconic Alapítványa is támogatja. A vállalás szerint összesen 8 iskolában 70 előadást kell teljesíteniük az egyesüket tagjainak.
2024.11.26. -
Átadták az ösztöndíjakat
A Városháza Dísztermében rendezett ünnepség keretében adták át az Alba Regia tanulmányi ösztöndíjakat. Ebben a tanulmányi félévben összesen 58 fiatal tanulmányait támogatja Székesfehérvár Önkormányzata.
2024.11.25.
Székesfehérvár fejlesztési források formájában kap kompenzációt az államtól
Dr. Cser-Palkovics András megerősítette, hogy soha annyi fejlesztési forrás nem érkezett még az önkormányzatokhoz és Fehérvárra, mint az elmúlt években, ugyanakkor az nem előnyös a város számára, hogy egyre több állami támogatás dől el az adóerőképesség alapján.
„Székesfehérvár fejlesztési források formájában kap kompenzációt az államtól
- Székesfehérvár önkormányzata helyesnek tartja a kormány azon döntését, hogy egy ilyen nehéz időszakban nem adóemelések történnek, hanem több pénz marad a vállalkozásoknál, ezzel is segítve a munkahelyek megőrzését. A KKV-szektor részére biztosított HIPA-kedvezmény mintegy 2 milliárd forint önkormányzati támogatást jelent 2021-ben a székesfehérvári vállalkozásoknak. Ez a 2019. évi iparűzési adóbevételünk kb. 10 %-a, amit 2021-ben ki tudunk gazdálkodni. A kedvezmény esetleges 2022-es fenntartását azonban nem tartanám indokoltnak. A HIPA ugyanis elengedhetetlen bevételi forrás a jelenlegi önkormányzati finanszírozási struktúrában, a működés és a fejlesztés tekintetében is.
- Megítélésem szerint a KKV-k részére (az iparkamara javaslata alapján) nyújtott általános HIPA-kedvezménynél persze talán hatékonyabb és szolidárisabb lett volna,, ha ezt a komoly pénzügyi segítséget koncentráltan azokban a gazdasági ágazatokban (pl. vendéglátás, szállodaipar, utazási irodák, szépségipar, előadóművészek, rendezvényszervezők) tevékenykedő vállalkozások kapták volna meg, akiket és akik munkavállalóit valóban érdemben sújtottak a járványhelyzetből fakadó korlátozások. A részükre egyébként Székesfehérvár közössége külön támogatási programot biztosított.
- Székesfehérvár nem igazán számított működési kompenzációra, tárgyalásaink a fejlesztéseink állami támogatására irányulnak, különösen az egészségügy és a közlekedés területén. A fejlesztésekről az egyeztetéseket folytatjuk, és bízunk benne, hogy ezek sikerrel is járnak majd. Erre a bizalomra minden okunk meg is van, hiszen soha annyi fejlesztési forrás nem érkezett még az önkormányzatokhoz és Fehérvárra, mint az elmúlt években.
- Miközben támogatom a vállalkozásokat segítő programot, látni kell azonban azt is, hogy Székesfehérvár számára nem előnyös, hogy egyre több állami támogatás dől el az adóerőképesség alapján. A szolidaritás fontos elv, ezt el is fogadjuk, de ez nem eredményezhet igazságtalan forráselvonást vagy forráselosztást. Különösen azért, mert az állam költségvetési bevételeinek jelentős része nyilvánvalóan éppen a magas adóerőképességű városokból származik. Ezek versenyképességének megőrzése tehát az államnak is érdeke.
- Örülök viszont annak, hogy a kompenzációról szóló döntés független az adott települést vezető polgármester pártpolitikai hovatartozásától. Az adóerőképesség objektív mérce, legfeljebb az lehet kérdés, hol húzódik a határ. Az alacsony adóerőképességhez kötött teljes vagy részleges kompenzáció nyomán azonban sok baloldali vezetésű város (pl. ha jól számolok, akkor Szeged, Pécs, Hódmezővásárhely, Miskolc) jut most jelentős kormányzati forrásokhoz, akár működési (!) támogatásként is. A gazdasági erő dönt tehát, nem a pártpolitikai hovatartozás. Ez esélyt adhat arra, hogy kivonjuk az önkormányzatokat az országos pártpolitikai csatározások középpontjából. Ez az emberek, valamint a települések érdeke is, és ebben mindegyik polgármesternek óriási szerepe, felelőssége van. Most tehát a városvezetőknél a labda. Én, ahogy eddig is, a jövőben is a tárgyalásokban hiszek.
dr. Cser-Palkovics András
polgármester”