-
Hétvégi vásárlás adományozással
Vasárnapig tart az év legnagyobb élelmiszergyűjtő akciója a Magyar Élelmiszerbank Egyesület szervezésében. Az ország 154 településén 365 áruházban összesen 6500 önkéntes gyűjti majd az adományokat. Székesfehérváron nyolc helyszínen, a kasszák melletti gyűjtőpontokon az Élelmiszerbank zöld mellényt viselő önkéntesei köszönettel fogadják a hűtést nem igénylő, tartós élelmiszereket, édességeket.
2024.11.16. -
Nemzeti konzultáció a magyar érdekek mentén – részvételre kérik a lakosságot
A válságok korában élünk, egymás után vagy egymással egyidőben jelennek meg súlyos konfliktusok a világban. Ilyen helyzetben fontos a gazdasági semlegesség, valamint az, hogy egyetértési pontokat alakítsunk ki és közösen döntsünk a céljainkról – hívták fel a figyelmet Vargha Tamás és Törő Gábor országgyűlési képviselők közös székesfehérvári sajtótájékoztatójukon. A honatyák a nemzeti konzultáción való részvételre kérték a lakosságot.
2024.11.15. -
A Magyar Jelnyelv Napja
A magyar jelnyelvről és a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvényt november 9-én fogadták el. E törvény megszületésének jelentőségét elismerve, e nap emlékére november 9. a magyar jelnyelv napja 2017 óta, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének kezdeményezése nyomán.
2024.11.09. -
Nemzeti gyásznap
November 4-én, a nemzeti gyásznapon, az 1956-os forradalom és szabadságharc elfojtásának, a szovjet csapatok egykori bevonulásának 68. évfordulóján országszerte megemlékeznek a forradalom áldozatairól. November 4-én, hétfőn 18.30-kor néma mécsesgyújtás és megemlékezés lesz az Országalmánál. A Nemzeti Gyásznapon az 1956-os forradalom és szabadságharc mártírjaira emlékezik Székesfehérvár.
2024.11.04.
Székesfehérvár is segítette a nehézsorsú kárpátaljai gyermekeket
A 23 megyei jogú önkormányzat egyenként 5 millió forintos támogatását a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Kárpátaljai Hitéletért Alapítvány használhatja fel a gyermekek életkörülményeinek javítására, a rászorulók magyarországi gyógykezelésére. Fehérvár az adománygyűjtéshez 5 millió forinttal járult hozzá, korábban pedig Csetfalvát és Nagyborzsovát támogatta a város, szintén 5 millió forinttal.
2016.02.09. 16:20 |
A 23 megyei jogú önkormányzat egyenként 5 millió forintos támogatását a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a Kárpátaljai Hitéletért Alapítvány használhatja fel a gyermekek életkörülményeinek javítására, a rászorulók magyarországi gyógykezelésére. Fehérvár az adománygyűjtéshez 5 millió forinttal járult hozzá, korábban pedig Csetfalvát és Nagyborzsovát támogatta a város, szintén 5 millió forinttal.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 70 millió, míg a Kárpátaljai Hitéletért Alapítvány 45 millió forintot fordíthat a kárpátaljai magyarok, különösen a nélkülöző gyerekek megsegítésére, valamint karitatív, oktatási és szociális célokra.
Székesfehérvár Önkormányzata az adománygyűjtéshez 5 millió forinttal járult hozzá, korábban pedig már két, többségében magyarok lakta települést is támogatott, szintén 5 millió forinttal. A város a nemzeti összetartozás és szolidaritás jegyében csatlakozott a nehéz helyzetbe került kárpátaljai magyar közösség megsegítését célzó korábbi összefogáshoz, és fele-fele arányban összesen ötmillió forintos pénzadományt nyújtott a többségében magyarok lakta Csetfalva és Nagyborzsova önkormányzatai részére. Az adomány a Kárpátalja Hitéletéért Alapítványon, valamint a „BORZSA Infrastruktúra Fejlesztési Alapítvány” Beregszászi Járási Civil Szervezetén keresztül ért célba. Ennek jelentős részét a szegény, beteg, egyedülálló idősek, fiatalok, kisgyermekes családok jellemzően élelmiszerre, gyógyszerre, orvosi vizsgálatokra, tűzifára és tanszerre fordították.
Nem szabad megfeledkezni a kárpátaljai magyarokról, még akkor sem, ha a migránsválság elterelte a világ figyelmét a rossz szociális körülmények között élő ukrajnai közösségekről - mondta az Országgyűlés elnöke kedden a Parlamentben, amikor a Megyei Jogú Városok Szövetsége által összegyűjtött 115 millió forint felhasználásáról együttműködési megállapodást kötöttek két közreműködő szervezettel. Kövér László, az adománygyűjtő program fővédnöke az önkormányzatok felelősségvállalását, szolidaritását megköszönve további anyaországi támogatások szükségességéről beszélt, hozzátéve: az anyagi és lelki támogatás a 170 ezres kárpátaljai magyar közösség szülőföldön maradását segítheti az ukrajnai pénzügyi összeomlás, a gazdasági hanyatlás, a társadalmi létbizonytalanság és szociális válság idején. Kövér László, aki egyben a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesületének az elnöke is, úgy fogalmazott, nekünk, magyaroknak legkevesebb 170 ezer okunk van arra, hogy Kárpátaljára, Ukrajnára továbbra is figyeljünk. Utalt arra, a magyar kormány is megtett mindent azért, hogy a kárpátaljai magyarság a kritikus időszakban is megteremtse a szülőföldön maradás legalább minimális feltételeit.
Az Országház Delegációs termében Székesfehérvárt a város polgármestere Cser-Palkovics András képviselte. A képen Szita Károllyal Kaposvár polgármesterével és Fejér Andorral Szolnok alpolgármesterével.
Cser-Palkovics András elmondta, hogy Magyarország nagyvárosai felelősséggel tartoznak a határon túl élő magyarokért is, és ezért fogtak össze, felajánlva 5-5 millió forintot. Azt, hogy erre a rendezvényre 23 megyei jogú város összefogásával a Parlament Delegációs termében került sor a házelnök jelenlétében, szimbolikusnak nevezte és egyfajta tiszteletadásnak a nagyvárosok polgárai előtt, akiknek az adóforintjaiból nyílt lehetőség arra, hogy ezt az adományt a kárpátaljaiak részére átadják. Örömét fejezte ki, hogy a támogatás jó helyre kerül, hiszen egy gyermekotthon segítésére és egy népkonyha támogatására fogják felhasználni. Nekünk székesfehérváriaknak különösen fontos, hiszen a nemzet történelmi fővárosa szerephez az a felelősség is hozzátartozik, hogy határon innen és túl élő magyarokat segítsen és támogasson a közösségünk. Természetes volt, hogy Székesfehérvár a saját támogatásain túl, a Megyei Jogú Városok Szövetségén keresztül ezt az 5 millió forintot is biztosította.
Szita Károly Megyei Jogú Városok Szövetségének az elnöke Szabó Dezső írót idézve elmondta, hogy minden magyar felelős minden magyarért. Ez azt is jelenti, hogy nem csupán elvi kiállásra van szükség, hanem gyakorlati jócselekedetre is, különösen akkor, ha baj van. Emlékeztetett, tavaly 153 millió forint pénzbeni és 73 millió forint tárgyi támogatást adtak a megyei jogú városok hasonló célokra az Ukrajnában élő magyar közösségeknek.
Dr. Büki György gyermekgyógyász, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat képviselője szakmai oldalról mérlegelve az adomány jelentőségét, elmondta, hogy ez az összegű felajánlás azt jelenti számukra, hogy a jövőben Kárpátaljáról nem kell elutasítani egészségügyi segítség iránti kérelmet. Majd hozzátette, hogy a részükre átadott összeget még 15 millió forinttal megtoldja a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat. Így a 70 millió forintot kizárólagosan a rászoruló gyermekek egészségügyi ellátására tudják fordítani.
Popovicsné Palojtay Márta, a kárpátaljai Katolikus Karitász főmunkatársa a rendezvényen a Kárpátalján élők kritikus szociális és egészségi helyzetéről beszélt, és arra hívta fel a figyelmet, sokak számára szó szerint életmentő a Magyarországról érkező segítség. A családok jövedelmének vásárlóértéke a harmadára csökkent, a nyugdíjasoknak 12 ezer forintból kellene megélniük, osztályvezető főorvosok fizetése nem éri el a 20 ezer forintot, a gyerekek nem kapnak megbízható ellátást, az egyik újszülöttosztályon tbc elleni oltásra lenne szükség, egy gyermeksebészeti osztályon pedig műtőlámpára várnak, mert jelenleg két Zsiguli-lámpa fényénél tudnak csak operálni - sorolt néhány példát.