-
Erzsébet napja van - Árpád-házi Szent Erzsébetet is ünnepeljük november 19-én
Árpád-házi Szent Erzsébet ünnepét 1670-ben vették föl a római naptárba temetésének napjára, november 19-ére. Az 1969-es naptárreform alkalmával ünnepét visszatették november 17-ére, halálának napjára, Magyarországon azonban maradt az eredeti napon. Szent Erzsébet, II. András gyermeke.
2024.11.19. -
A GMO-król az MCC-ben
November 21-én csütörtökön 17 órakor Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója tart előadást Székesfehérváron a genetikai módosításról és a GMO-król. A szakember ökológus, biotechnológus, a gödöllői Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóközpont korábbi főigazgató-helyettese.
2024.11.18. -
„Amit kérnek, de mit visznek?”
Folytatódott az idősek életminőségének javítását célzó WellOSyst program. A Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központban Németi Kristóf kiberbiztonsági szakértő tartott előadást az idősödő korosztályt érintő kiberfenyegetettségről.
2024.11.19. -
Kötelességük az emlékezés
„SOA fájdalma – nemzetünk traumája” címmel rendeztek a 80 évvel ezelőtt lezajlott holokauszt borzalmaira emlékeztető kiállítást a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében. A tárlat december 20-ig látogatható.
2024.11.19.
Székesfehérvár lesz a jövőben a magyar katonák fővárosa
A Magyar Honvédség szervezeti átalakításáról és Székesfehérvárra gyakorolt hatásáról tartott sajtótájékoztatót a Városházán Benkő Tibor honvédelmi miniszter, Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere és Korom Ferenc altábornagy, a Magyar Honvédség parancsnoka, miután az alábbi határozatot egyhangú döntéssel fogadta el rendkívüli közgyűlésén Fehérvár képviselőtestülete.
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése az Országgyűlés, Magyarország Kormánya és a Honvédelmi Minisztérium a Magyar Honvédség szervezeti átalakításáról szóló döntéseivel egyetért, Székesfehérvár a Magyar Honvédség Parancsnoksága székhelyeként történő kijelölését köszönettel fogadja. A Közgyűlés büszkén állapítja meg, hogy Székesfehérvár a magyar katonák fővárosa.
- A Közgyűlés kifejezi nyitottságát, hogy szövetséges országokkal történő nemzetközi katonai együttműködésből adódó feladatokkal bővüljön Székesfehérvár Helyőrség feladatköre, és a város katonai szerepe ezáltal tovább erősödjön.
- A fentiek megvalósulása érdekében Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata áttekinti tervezett fejlesztéseit és megvizsgálja azok illeszkedését és esetleges integrálhatóságát a katonai célú fejlesztésekhez.
- A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy az esetlegesen ebből eredő, a várost terhelő többletkiadásokra vonatkozó javaslatot terjessze a Közgyűlés elé, ennek fedezetéül pedig a költségvetésben kerüljön tervezésre tartalék. A Közgyűlés felkéri a Polgármestert, hogy többletkiadások felmerülése esetén kezdeményezzen tárgyalásokat azok állami forrásból történő biztosítására.
Székesfehérvár önkormányzata kérte, hogy a város közgyűlése előtt is mondja el Magyarország honvédelmi minisztere és a Magyar Honvédség Parancsnokságának parancsnoka, hogy milyen országos kormányzati és szakpolitikai döntések születtek, hiszen a Magyar Honvédség Parancsnoksága és annak székhelye vonatkozásában Székesfehérvár kitüntetett szerepet kapott - mondta Cser-Palkovics András polgármester. "Fontos, hogy ennek a folyamatnak már az elején is lehessen tájékoztatni Székesfehérvár és Fejér megye közösségét és a közvéleményt. Ez egy olyan stratégiai jelentőségű lépéssorozat, mely Székesfehérvár következő évtizedeit is meg fogja határozni és óriási lehetőséget jelent Fehérvár jövője vonatkozásában. Meggyőződéssel valljuk, hogy miközben egy nagyon erős, Közép-európai szinten is jegyzett gazdasági centrum Székesfehérvár, e mellett most lesz egy másik nagyon erős és fontos lába is a város fejlődésének. Székesfehérvár katonaváros, van történelmi múltja és van mire építkezni. Ezt az építkezést szeretnénk szolgálni azzal, hogy minden segítséget, támogatást megad Fehérvár, melyet a Közgyűlés is kifejezett."
A városnak is lesz dolga a következő esztendőkben, hiszen mindent kell tenni azért, hogy a katonák elvégezhessék a feladatukat és családjuk illetve ők maguk is otthonként tekintsenek Székesfehérvárra. Ezt a segítséget egy határozatban is vállalta fel a Közgyűlés és kifejeztük, hogy akár a fejlesztések, akár a közösségi élet tekintetében minden segítséget megadunk a katonáknak és a katonacsaládoknak - hangsúlyozta Cser-Palkovics András.
Elmondta, hogy vannak olyan fejlesztések a város életében, mely a kormányzatnak is köszönhetően elindultak, de van néhány olyan fejlesztés is, melynek áttekintését mi is felvállaltuk. Erről korábban tájékoztattuk már a város közvéleményét is: ez érintheti a középiskolai campust, a Fekete Sas Szállót és közlekedési fejlesztési kérdéseket is.
Köszönjük a lehetőséget, hogy tájékoztathatjuk a Fehérváriakat, hiszen a város életében is egy mérföldkő ez a fejlesztés – mondta Benkő Tibor honvédelmi miniszter. Beszélt arról, hogy a térségben végbemenő változások arra köteleznek minket, hogy nem nézhetjük tétlenül az új biztonsági kihívásokat. Példaként említette, hogy a délszláv válság hatásait még mindig érezni és a Nyugat-Balkánon is érezhető a nyugtalanság. Kiemelte, hogy segítjük ezen országok észak atlanti csatlakozását azonban nem lehet megoldás hosszútávon, hogy több ezer katona állomásozzon a térségben. A honvédelmi miniszter megemlítette az ukrán helyzetet és beszélt arról is, hogy nem hagyhatjuk figyelmen kívül, a kibertérben lévő veszélyeket sem.
Kötelességünk, hogy a békét és a biztonságot szavatoljuk, ezért hozta azt a döntést a kormány, hogy Magyarországnak szüksége van egy erős honvédségre, mely elkötelezett az ország lakosságának védelmének érdekében. Ennek része, hogy megújítjuk a Magyar Honvédséget és új technikai eszközöket állítunk rendszerbe, de önmagában a technika és a kiképzett katona is kevesebbet ér, ha a vezetés elavult – mondta Benkő Tibor. „Éppen ezért változott a Honvédelemről szóló törvény, ami megteremtette annak feltételét, hogy a kor kihívásainak megfelelő felső szintű vezetése legyen a honvédségnek. Korábban a miniszter irányította és vezette a honvédséget. A minisztérium azonban most irányelveket fogalmaz meg és feladatot szab a Magyar Honvédség parancsnokának majd ellenőrzi a feladatok végrehajtását. Ehhez a minisztériumnak meg kell teremteni a szükséges feltételrendszeret. A katonai szervezetek vezetését pedig nem politikusnak kell vezetnie, hanem az önálló Magyar Honvédség parancsnokának. Ezt a parancsnokságot pedig nem Budapesten kívánjuk létrehozni, hanem egy olyan történelmi múltú városban, mint Székesfehérvár, mely mindig fontosnak tartotta a katonáit. Székesfehérvár lesz a jövőben a magyar katonák fővárosa. A város lakosai kiérdemlik ezt a címet és biztos vagyok abban, hogy Fehérvár a parancsnokságnak nagy segítséget nyújt.”
Elhangzott, hogy a polgári életben sokszor úgy gondolkodnak az emberek, hogy egy ilyen fejlesztés veszélyt jelenthet a város számára. Egy város azonban adott esetben nem a katonák által válna stratégiailag fontossá, hiszen ilyen esetben a katonák nem itt tartózkodnának. A katonák jelenléte békét és biztonságot jelent, nem nyugtalanságot.” - hangsúlyozta Benkő Tibor.
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy a parancsnokság mellett tervek között szerepel, hogy fehérvári központtal létrejön egy többnemzetiségű hadosztály. Ez Magyarország számára rendkívül fontos, szervezet lesz, mely állandó felelősséggel tartozik a Közép-európai térség biztonságáért is.
A parancsnokság megkezdi az áttelepülést Székesfehérvárra és ezzel együtt komoly infrastrukturális beruházások történnek, hiszen az ide költöző katonáknak bölcsőde, óvoda, iskola és szolgáltatásokat nyújtó bővítések szükségesek. „Ismerve a város elhivatottságát, megnyugtatónak tartom az együttműködést.” - emelte ki a honvédelmi miniszter.
„Eddig is minden szeretetet és odafigyelést megkaptunk Fehérvártól, amit minden fehérvári polgárnak szeretnék megköszönni. Folytatni fogjuk azt a közös munkát, amit elkezdtünk.” - mondta a Magyar Honvédség parancsnoka.
Mi katonák a saját bőrünkön érezzük, hogy Székesfehérvár katonaváros és mindig támogatják a fehérváriak a katonákat – mondta Korom Ferenc altábornagy a Magyar Honvédség Parancsnokságának parancsnoka. Példaként említette, hogy a már korábban Fehérváron NATO erőket integráló egység tagjai közül többen a városban telepedtek le. Jelenleg 1400 katona szolgál Fehérváron, melyet a terveknek megfelelően növelni szeretnénk a parancsnokság idetelepítésével – mondta Korom Ferenc. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy várhatóan mintegy kilencezer fővel nőne a lakosságszám.