-
Húsvét vigíliája
Nagyszombat Jézus halálára, illetve arra a napra emlékeztet, amikor holtteste mintegy kétezer évvel ezelőtt a sziklába vájt sírban feküdt. A húsvét ünnepének előnapján a keresztény egyházak Krisztus sírjánál időznek és elmélkednek. Nagyszombaton véget ér a negyvennapos böjt, a feltámadási szertartások után a családok ünnepélyesen elfogyasztják a húsvéti vacsorát.
2025.04.19. -
Meglepetés a Vox Mirabilistől
Hagyományosan idén is húsvétvasárnapi meglepetéssel készül a Vox Mirabilis Kamarakórus Székesfehérváron. A „Kötődések” című lengyel-magyar CD lemezüket az idén is elrejtik Húsvétvasárnap délelőtt Székesfehérvár ismert helyszínein.
2025.04.19. -
Királykúti esték
Folytatódott a Királykúti esték, a Vörösmarty Társaság és a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ közös rendezvénye. Bakonyi István vendége ezúttal Cseszárik László színész, utcazenész.
2025.04.18. -
Míves munkák a kiállításon
A Szent István Művelődési Házban nyílt meg Köpf Jenő faesztergályos tárlata. Az alkotó ezúttal is míves használati és dísztárgyakkal mutatta meg elhivatottságát a különleges kiállításon.
2025.04.18.
Székesfehérvár múltja elevenedik meg a Városházán található fali textilen

A faliszőnyeg a Koronázási Bazilika építésétől, az országfelajánláson, az Aranybullán át az 1930-as évek belvárosáig mutatja be a Székesfehérvár jelentős történelmi eseményeit.
Nyolcvan éves gobelin ezeréves történettel - a polgármesteri iroda falán lógó szövött textil Pekáry István Munkácsy-díjas képzőművész tervei alapján az 1938-as Szent István emlékévre készült, a rajta szereplő történetek pedig Székesfehérvár ezeréves történelmét mutatják be. A Budai Szövőműhelyben készült faliképnek akkora sikere volt, hogy 1939-ben kiszállították a New York-i világkiállításra, ahol a magyar pavilon büszkesége lett.
Szilcz Ágnes okleveles textilrestaurátor vizsgálta meg csütörtökön a nagyméretű, különleges alkotást, hogy felmérje, milyen állapotban van a 80 éves gobelin. Szerencsére nagyobb problémát nem észlelt, de a tisztítására mindenképpen sor kerül hamarosan.
Az Alba Regia nevet viselő gobelin mintegy három méter magas és több mint 2 méter széles.
Pekáry István tervei alapján 1937-38-ban készült el, és bemutatja a város ezeréves történelmét. Látható rajta a Koronázó Bazilika építése, a Szent István-i országfelajánlás, az Aranybulla, a török alóli felszabadulást idéző jelenet, a VI. Pius pápával a székesfehérvári püspökséget megalapító Mária Terézia és az 1930-as évek belvárosa adja a történelmi képek hátterét.