-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Személyivel az EU-n belül - elfogadták a szükséges törvénymódosítást
Az EU tagállamainak polgárai személyi igazolvánnyal is utazhatnak a közösségen belül, sőt az új tagországokban is használható lesz útlevél helyett is az összes személyazonosító irat. Európa nagyobb részére néhány hét múlva eljuthatunk személyi igazolvánnyal is. Az utazók nem töltöttek kilencven napnál hosszabb időt a schengeni övezetben.
Az EU tagállamainak polgárai személyi igazolvánnyal is utazhatnak a közösségen belül, sőt az új tagországokban is használható lesz útlevél helyett is az összes személyazonosító irat. Európa nagyobb részére néhány hét múlva eljuthatunk személyi igazolvánnyal is. Az utazók nem töltöttek kilencven napnál hosszabb időt a schengeni övezetben.
Hétfőn a magyar parlament is elfogadta a szükséges törvénymódosítást, így május 1-jétől az EU tagállamaiba, illetve Izlandra, Liechtensteinbe, valamint Norvégiába a határok átlépéséhez már nem lesz szükség útlevélre - írja a Népszabadság. Az utazók turistaként nem tölthetnek kilencven napnál hosszabb időt a schengeni övezetben. Ha a csatlakozás után bárhol kétség merül fel, hogy magyar állampolgár esetleg "túltartózkodott" valahol, ennek bizonyítása a helyi hatóságok kötelezettsége lesz.
A kontinens nagyobb részére tehát néhány hét múlva eljuthatunk a ma érvényben levő négyféle személyi igazolvány felmutatásával. Tizennégy éven aluli gyermekek részére változatlanul ki kell váltani az útlevelet.
Vízum kell az unión kívül
Az unión kívüli országok többségébe csak vízum birtokában juthatunk be. A határokon - Törökország kivételével - általában nem adnak ki vízumot, ezért a kérelmet a budapesti külképviseleten kell benyújtani, és az útlevélnek még legalább hat hónapig érvényesnek kell lennie.
A feltételek országonként változnak, s előfordul, hogy rendőrségi záradékkal ellátott meghívólevelet, illetve átutazás esetén a célországban lefoglalt szállásról szóló igazolást kérnek - olvasható a Népszabadság keddi számában. Vízummentesen utazhatunk viszont Albániába, Bulgáriába, Horvátországba, Romániába és Svájcba, s a horvát és a svájci határon elegendő az új típusú, kártya formátumú személyi igazolvány is.