-
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Dalosok megmérettetése
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron november 22-24-e között. A rangos megmérettetést a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI szervezi a Tálos Edit Alapítvánnyal karöltve. Idén 76 versenyző jelentkezett 19 zeneművészeti iskolából, Magyarországról és Székelyföldről.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Szent István Emlékek nyomában a Római Magyar Akadémián
Simon Erika fotóriporter és Vakler Lajos rendező-szerkesztő 2016 őszén utaztak ki Rómába, hogy a történelmi, kegyeleti helyek felkutatásával bemutassák a Szent István-kultúrkörhöz kapcsolódó római-magyar emlékeket, a Szent István-kultusz jelenleg is fellelhető és látható értékeit – a fotó és a film eszközeivel. Kedden este a Római Magyar Akadémián is bemutatták a Szent István emlékek Rómában című dokumentumfilmet.
A filmbemutató előtt Puskás István, a Római Magyar Akadémia igazgatója több szempontból is fontosnak nevezte az alkotás elkészültét. Mint mondta, elsősorban azért lényeges a Szent István Emlékek Rómában című film bemutatása az Örök Városban, mert egy magyar város, Székesfehérvár közreműködésével valósult meg. Másrészt azt is kiemelte, hogy a filmbemutató remekül illeszkedik az Akadémia programjába, amely komoly feladatnak tekinti a magyar-olasz kultúra kapcsolódó pontjainak bemutatását.
A műben a közönség megcsodálhatta a Szent István Házat, a Szent Péter Bazilikában található Magyarok Nagyasszonya Kápolnához fűződő emlékeket, továbbá a Lateráni Keresztelő Szent János-főszékesegyházban II. Szilveszter pápa sírdomborművét, mely a Szent Korona ajándékozását ábrázolja. Az alkotás segítségével a résztvevők ellátogathattak a Római Magyar Akadémia és a Pápai Magyar Egyházi Intézet épületébe, rácsodálkozhattak az Apostoli Palotában Durante freskójára, körbejárhatták a Santo Stefano Rotondot, emellett felfedezhették a Szent István király legendájára utaló freskót, Szent László, Szent Imre, Árpád-házi Szent Margit domborművét.
Az érdeklődő közönség tagjai az alkotás megtekintése után mindannyian egyetértettek abban, hogy a hiánypótló alkotás segítségünkre lehet abban, hogy lássuk; a magyarság mennyi kincset és értéket adott Rómának, Európának és az egész világnak. A keddi filmbemutatón részt vett Dr. Németh László pápai prelátus, olaszországi magyar főlelkész, Dr. Tóth Tamás, a Római Pápai Magyar Egyházi Intézet rektora, Sárközy Péter, az ELTE italinisztika tanszék professzora, valamint Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere is.