-
Római kori örökségünk
Az elmúlt 150 évben végzett római koros régészeti kutatások kerülnek fókuszba Kiss Alexandra április 1-jei előadásán, amely az „Egy múzeum tekintete – A Szent István Király Múzeum első 150 éve" című kiállítás kísérőrendezvénye.
2025.03.31. -
Lánczos–Szekfű Ösztöndíj
Székesfehérvár Önkormányzata idén is meghirdette a Lánczos Kornél – Szekfű Gyula Ösztöndíj Pályázatot. A városban élő vagy a várossal szellemi kapcsolatban álló alkotók, kutatók és művészek április 30-ig adhatják be a pályázataikat.
2025.03.31. -
Prezentációs verseny
Nyolcadik alkalommal gyűltek össze a középiskolás diákok a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermében, hogy számot adjanak honismereti és prezentációs képességeikről.
2025.03.28. -
Óperenciás mesemondó verseny
Óperenciás címmel, immár 24. alkalommal hirdetett mesemondó versenyt Fejér vármegyei általános iskolás diákok számára a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár. A döntőt a művelődési ház Népmesepontján tartották.
2025.03.27.
Szent István Emlékek nyomában a Római Magyar Akadémián
.jpg)
Simon Erika fotóriporter és Vakler Lajos rendező-szerkesztő 2016 őszén utaztak ki Rómába, hogy a történelmi, kegyeleti helyek felkutatásával bemutassák a Szent István-kultúrkörhöz kapcsolódó római-magyar emlékeket, a Szent István-kultusz jelenleg is fellelhető és látható értékeit – a fotó és a film eszközeivel. Kedden este a Római Magyar Akadémián is bemutatták a Szent István emlékek Rómában című dokumentumfilmet.
A filmbemutató előtt Puskás István, a Római Magyar Akadémia igazgatója több szempontból is fontosnak nevezte az alkotás elkészültét. Mint mondta, elsősorban azért lényeges a Szent István Emlékek Rómában című film bemutatása az Örök Városban, mert egy magyar város, Székesfehérvár közreműködésével valósult meg. Másrészt azt is kiemelte, hogy a filmbemutató remekül illeszkedik az Akadémia programjába, amely komoly feladatnak tekinti a magyar-olasz kultúra kapcsolódó pontjainak bemutatását.
.jpg)
A műben a közönség megcsodálhatta a Szent István Házat, a Szent Péter Bazilikában található Magyarok Nagyasszonya Kápolnához fűződő emlékeket, továbbá a Lateráni Keresztelő Szent János-főszékesegyházban II. Szilveszter pápa sírdomborművét, mely a Szent Korona ajándékozását ábrázolja. Az alkotás segítségével a résztvevők ellátogathattak a Római Magyar Akadémia és a Pápai Magyar Egyházi Intézet épületébe, rácsodálkozhattak az Apostoli Palotában Durante freskójára, körbejárhatták a Santo Stefano Rotondot, emellett felfedezhették a Szent István király legendájára utaló freskót, Szent László, Szent Imre, Árpád-házi Szent Margit domborművét.
Az érdeklődő közönség tagjai az alkotás megtekintése után mindannyian egyetértettek abban, hogy a hiánypótló alkotás segítségünkre lehet abban, hogy lássuk; a magyarság mennyi kincset és értéket adott Rómának, Európának és az egész világnak. A keddi filmbemutatón részt vett Dr. Németh László pápai prelátus, olaszországi magyar főlelkész, Dr. Tóth Tamás, a Római Pápai Magyar Egyházi Intézet rektora, Sárközy Péter, az ELTE italinisztika tanszék professzora, valamint Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere is.