-
Valóban megtörtént!
Szemléletesen mutatja be a holokauszt borzalmait az az óriásmakett kiállítás, melyet csütörtökön nyitottak meg a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumában. Az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborokat ábrázoló, több mint 32 négyzetméteres alkotás az Experience History program keretében, az Élet Menete Alapítvány közreműködésével valósult meg.
2025.01.09. -
Kötelező a maszkviselés
2025. január 8-tól maszkviselési kötelezettség lépett életbe a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Az intézkedés a vármegye területén működő valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik - tájékoztat a kórház közleményében.
2025.01.08. -
Hatékonyabban a tisztaságáért
Elektromos ipari hulladékporszívóval bővült a Városgondnokság gépparkja. A gép nemcsak a vegyes szemét felporszívózására alkalmas, hanem fertőtlenítő rendszerének köszönhetően különböző felületek hatékony tisztítására is.
2025.01.09. -
Tízpontos vállalás a közlekedés fejlesztéséért
Komfortosabb, és pontosabb lesz az utazás a jövőben. Tízpontos intézkedéscsomagot jelentett be a magyarországi tömegközlekedés helyzetének javítására Lázár János építési és közlekedési miniszter a Közlekedésinfó elnevezésű sajtótájékoztatón.
2025.01.09.
Szenvedélybetegekkel foglalkozó szakemberek tanácskoztak a Hiemer-házban
Tavaly tavasszal kezdődött el az addiktológiával foglalkozó országos szakmatámogatási rendszer kiépítése a Belügyminisztérium és a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet támogatásával, ennek keretében rendezték meg a székesfehérvári fórumot is.
A kábítószer birtoklás büntetése igen sokféle körülménytől függ. Csekély mennyiségű drog esetében lehetőség van az ügymenet elterelésére a jogi útról az egészségügy felé, megelőző, felvilágosító kezelések formájában.
A megnyitón Östör Annamária egészségügyi, sport- és társadalmi fenntarthatósági tanácsnok hangsúlyozta: fontos, hogy a szakemberek összetartsanak, és együtt gondolkodjanak a problémákról.
Elmondta, hogy Székesfehérváron évekkel ezelőtt kidolgozták az Egészségfejlesztési Tervet a lakosság fizikai, szellemi, mentális egészségének, szociális jólétének segítése érdekében. Ezzel egyidőben újraélesztették a helyi Kábítószerügyi Egyeztető Fórumot az addiktológiában érintett civil szervezetek és szakemberek összefogásával. A COVID miatt megtorpant a KEF munkája, a járvány pedig előrevetítette, hogy komoly problémák várhatóak a lelki leterheltség és a szerhasználat erősödése miatt. Most eljött az ideje annak, hogy a segítő szakemberek újraélesszék kapcsolataikat, a közös munkát, és megelőző, közös segítő programokat, projekteket szervezzenek.
A kábítószerügy egészségügyi, szociális, köznevelési, felsőoktatási, bűnmegelőzési, igazságügyi, sőt, még nemzetgazdasági kérdés is.
Ezt a területet nagyon fontos egységben látni és koordinálni. Az államnak irányt kell mutatnia, a szerepvállalása megkerülhetetlenül fontos – emelte ki Majzik Balázs, a Nemzeti Népegészségügyi Központ Drogmegelőzési Osztályának osztályvezetője. Egyes statisztikák szerint az illegális droghasználat a magyar lakosság mintegy 2-3 százalékát érinti, azonban szenvedélybetegség tárgya sokféle lehet, például legális kemikáliák, alkohol, dohányzás, játékok stb. Ennek alapján már sokkal szélesebb körű társadalmi problémáról beszélhetünk. 2020-ban az Európai Unióban a 15-34 év közötti szerhasználók száma elérte a 17.4 milliót. Hazánkban mintegy 200 ezerre tehető a depresszióval küzdők száma, az érintettek mintegy fele részesül ellátásban, ami jónak mondható – hangzott el az előadásban.
A konferencián Dr. Sörédi Pál pszichiáter, addiktológus a felnőttkori ADHD kivizsgálási és kezelési lehetőségeiről, míg Dr. Csiky Miklós gyermekpszichiáter az ADHD családra, életminőségre gyakorolt hatásairól tartott előadást.