Szerdától akár milliós bírságot is kiszabhatnak a hatóságok a parlagfüves földekért

 Június 30-a után a külterületeken a földhivatalok, a belterületen pedig a jegyzők és megbízottjaik ellenőrzik, hogy nem parlagfüvesek-e a területek. Amennyiben a földek parlagfűvel "fertőzöttek" és tulajdonosaik nem tesznek semmit ellene, akkor júliustól egy törvényi rendelkezés szerint, területnagyságtól függően 15 ezer forinttól akár 5 millió forintra is büntethetnek.
2009.06.29. 00:15 |
Kevesebb mint egy hetük van a gazdáknak arra, hogy földterületükről kiirtsák a parlagfüvet, mivel június 30-a után a külterületeken a földhivatalok, a belterületen pedig a jegyzők és megbízottjaik megkezdik az ellenőrzéseket. Amennyiben a földek parlagfűvel fertőzöttek és tulajdonosaik nem tesznek semmit ellene, akkor júliustól egy törvényi rendelkezés szerint, területnagyságtól függően 15 ezer forinttól akár 5 millió forintig bírság fizetésére kötelezettek – tájékoztatott Pálmai Ottó, a Fejér Megyei Mezőgazdasági és Szakigazgatósági Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának vezetője. Az elmúlt 30 évben a parlagfű térnyerése nem csupán gazdasági károkat okozott, hanem emberek millióinak mindennapjait keserítette meg.
 
 Az elmúlt 4-5 évben Dr. Pálmai Ottó, a Fejér Megyei Mezőgazdasági és Szakigazgatósági Hivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságának vezetője szerint a parlagfű elleni védekezés ki lett emelve a szakmai környezetéből és nagyon szigorú jogszabályi környezetben büntetéssel próbálták visszaszorítani a parlagfű térnyerését.

 Dr. Pálmai Ottó emlékeztetett, hogy büntetéssel nem lehet megoldani a kérdést, hiszen tudomásul kell venni, hogy a parlagfű ha életkörülményeinek kedvező feltételt talál, akkor eltünthetettlen. Ökológiai igényét tekintve a Kárpát-medence éghajlata miatt ideális terep a parlagfűnek. Elpusztulása csak akkor lenne várható, ha megváltoznának a fejlődése számára kedvező feltételek.

 A szakember szerint hazánkban a parlagfű elterjedéséhez az apró birtokok kialakulása, osztatlan közös, zárt kertek problémája is hozzájárult, hiszen kiöregedtek a tulajdonosok a fiatalok meg nem kívánják gondozni a területeket.
 
A parlagfű…
 
 Az I. világháború alatt hozták át Észak-Amerikából. Hazánk mai területén már a 20-as években megtalálható volt a dél-somogyi részeken. Nem sok idő telt el, megszokta az éghajlatot és mára az egyik legigénytelenebb és legagresszívebb gyomnövényünk. A parlagfű leggyakoribb felszaporodási helye, a megbolygatott talajú elhanyagolt parlagterületek, mint például a nagyberuházások, ipartelepek, utak, lakótelepek, kertek stb. területei. A parlagfű tövenként 3.000-4.000 magot nevel, pollenjét 100 kilométeres távolságba is elsodorhatja a szél. A virágpor szóródásának zöme július végén és augusztus hónapban történik meg.
 
Miként védekezzünk a parlagfű ellen?
 
 A kézi gyomlálás az egyik leghatékonyabb módszer. Ezt a módszert csak a virágzás előtti időben ajánlják a szakemberek, mert a nagy tömegű pollennel való találkozás egészségre gyakorolt hatása minden életkorban kedvezőtlen.
 A kaszálás és a kapálás további környezet- és költség kímélő védekezési mód. A vegyszerrel gyomirtás esetén fontos gondosan megválasztani a gyomirtó szert és ügyelni kell arra is, hogy a minél fiatalabb legyen a gyomirtóval kezelendő növény.