-
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva
Péntektől olcsóbban telefonálhatnak a magyar mobilszolgáltatók előfizetői az Európai Unió tagországaiba utazva, az uniós roamingdíj hatósági árcsökkenésének hatására. Az EU-ban működő mobilszolgáltatók mától maximum nettó 0,35 eurót számlázhatnak hívásindítás, és 0,11 eurót a hívásfogadás után az uniós tagországokban, és ugyanennyibe, vagyis 0,11 euróba kerül az SMS-küldés is.
2011.07.01. -
Szerdától eltűnik a 75 wattos hagyományos izzó
Szerdától nem rendelhetnek már 75 wattos hagyományos - vagyis nem energiatakarékos - izzókat sem az üzletek az Európai Unióban, a tagországok egy korábbi közös döntésének megfelelően. Az EU tavaly kezdte meg a hagyományos égők kereskedelmének felszámolását környezetvédelmi megfontolásokra hivatkozva. Először a 100 wattos izzókat vonták ki, majd idén szeptember 1-jétől a 75 wattosokon a sor.
2010.08.30. -
Egy új felmérés szerint az európaiak nehezen jönnek ki fizetésükből
Minden hatodik európai állandó nehézségekkel küzd a háztartási számlák kifizetésekor, és az uniós polgárok háromnegyede úgy gondolja, hogy országukban az előző évben nőtt a szegénység. Ezek a legújabb, a válság társadalmi hatásairól végzett Eurobarométer felmérés legfontosabb eredményei, amelyet kedden hozott nyilvánosságra az Európai Bizottság.
2010.06.22. -
Az uniós polgárok kevesebb, mint fele sportol rendszeresen
Az uniós polgárok 40%-a legalább hetente egyszer sportol és 65%-uk végez valamiféle testmozgást. Mindazonáltal 25%-uk csaknem teljesen inaktív – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett, a sportról és a fizikai aktivitásról végzett különleges Eurobarométer-felmérésből. A németek 61%-a, az osztrákoknak pedig 57%-a tagja valamilyen sportklubnak vagy fizikai aktivitást is magában foglaló egyéb klubnak. Ez az arány Magyarországon 8%.
2010.04.09.
Szigorúbb határőrizet az illegális bevándorlók ellen az EU-ban
Az újabb bevándorlóáradat elkerülése érdekében a tagállamoknak sürgősen helikopterekkel és hajókkal kell támogatniuk az EU újonnan kialakított közös határvédelmi ügynökségét - közölte Franco Frattini igazságügyi biztos. Az igazságügyi és belügyminiszteri találkozón Németország javaslatára a tagállamok képviselői kezdeményezték, hogy egy korábbi, már létező megállapodásban (prümi egyezmény) foglaltakat emeljék uniós törvényi szintre. A Németországban, Ausztriában és Spanyolországban eddig is érvényben volt egyezmény engedélyezi a DNS-sel és az ujjlenyomatokkal kapcsolatos információáramlást. Ennek köszönhetően Németországban az elmúlt években DNS-minták alapján sikerült 700 olyan bűnözőt azonosítani, akiket az osztrák bűnügyi rendőrség körözött.
Több mint 25 ezer, többségében szenegáli menekült érkezett a spanyol Kanári szigetekre tavaly, és az idén nyáron ennél is többre számítanak. A bevándorlóknak az sem szegi kedvét, hogy a szubszaharai afrikai övezetből Európába induló utazás során több ezren veszítik életüket.
Tavaly a Frontex határvédelmi ügynökség kemény küzdelmet folytatott néhány hajó és repülőgép beszerzéséért, amelyek segítségével ellenőrizhetik a Kanári szigetek és Málta régióját. Mint ismeretes, az EU néhány tagállama azzal hárította el a segítségnyújtást, hogy az afrikai menekültáradatért kizárólag Spanyolországot terheli felelősség, ugyanis Madrid korábban általános amnesztiát hirdetett meg a területén élő és dolgozó illegális bevándorlóknak. Az EU belügyminisztereinek és igazságügyi minisztereinek találkozóján Franco Frattini azonban kijelentette: lehetetlen, hogy az EU tagállamai megtagadják az együttműködést.
Az igazságügyi biztos azt szeretné, hogy áprilisig mind a 27 tagállam fogadjon el egy javaslatot, amely kötelezővé tenné a határbiztonság anyagi és emberi hátterének biztosítását minden ország számára. Várakozások szerint Franco Frattini hamarosan hivatalosan is előáll az Európai Zöld kártya tervével. Ez a szisztéma amerikai mintára a magasan képzett bevándorlók csábítását célozza, s bevezetésével kapcsolatban a tagállamok megosztottan vélekednek.
Az igazságügyi és belügyminiszteri találkozón Németország javaslatára a tagállamok képviselői kezdeményezték, hogy egy korábbi, már létező megállapodásban (prümi egyezmény) foglaltakat emeljék uniós törvényi szintre. A Németországban, Ausztriában és Spanyolországban eddig is érvényben volt egyezmény engedélyezi a DNS-sel és az ujjlenyomatokkal kapcsolatos információáramlást. Ennek köszönhetően Németországban az elmúlt években DNS-minták alapján sikerült 700 olyan bűnözőt azonosítani, akiket az osztrák bűnügyi rendőrség körözött.