Szűkítené az önkormányzatok feladatkörét az önkormányzati miniszter

 Felül kell vizsgálni a 18 éves önkorményzati rendszer feladat- és hatáskörét, beleértve a finanszírozási, támogatási rendszereket is, mert feladatcsökkentés nélkül nem lehet forrást kivonni az önkormányzati rendszerből - mondta Gyenesei István önkormányzati miniszter. Úgy fogalmazott, hogy feladatcsökkentés nélkül nem lehet forrást kivonni az önkormányzati rendszerből. A szféra számára a jövő évre tervezett költségvetési összeg 1275 milliárd forint, ami 1,9 százalékos növekményt jelent az idei évhez képest.

2008.11.09. 12:57 |
 Felül kell vizsgálni a 18 éves önkorményzati rendszer feladat- és hatáskörét, beleértve a finanszírozási, támogatási rendszereket is, mert feladatcsökkentés nélkül nem lehet forrást kivonni az önkormányzati rendszerből - mondta Gyenesei István önkormányzati miniszter.

 Megérett a helyzet a 18 éves önkormányzati rendszer feladat- és hatásköri felülvizsgálatára, beleértve a finanszírozási, támogatási rendszereket is - mondta el Gyenesei István szerdán a Községek, Kistelepülések és Kistérségek Országos Önkormányzati Szövetségének (KÖSZ) Hévízen tartott őszi közgyűlésén. "Ebben szakmai egyetértés van, de nincs politikai konszenzus", és nemcsak kormányzat és ellenzék viszonyában, de a hét önkormányzati szövetség között sem. Az önkormányzatok megszüntetése semmilyen megtakarítással nem jár, de a hivatalok számának csökkentése és a körjegyzőségek gyarapítása a szakmaiságot is növelné és a költségeket is csökkentené. A miniszter hozzáfűzte: a körjegyzőségek létrehozása azonban nem csökkenti, sőt esetenként még növeli is a költségeket, ezért is kell változtatni a rendszeren.

 Gyenesei István úgy fogalmazott, hogy feladatcsökkentés nélkül nem lehet forrást kivonni az önkormányzati rendszerből. A szféra számára a jövő évre tervezett költségvetési összeg 1275 milliárd forint, ami 1,9 százalékos növekményt jelent az idei évhez képest, bár néhány hete még 8,7 százalékos növekedéssel számolhattak.

Ezer önkormányzat kér támogatást a szaktárcától

A miniszter visszautasította azt az állítást, hogy ellehetetlenültek volna a települések, mert "ahány önkormányzat, annyiféle helyzet". Hozzátette, hogy a 3175 önkormányzatnak 488 milliárd forint az összes hitelállománya, a betétállománya pedig 560 milliárd forint, a baj az, hogy az esetek legnagyobb részében más az a kör, amelynek hitele van, és más az, amelynek betétje. Ma 220 önkormányzat helyzete lehet komolyan aggályos, mert a működési célú hitelek elérik vagy meghaladják a kritikus mértéket. Egyedi támogatási kérelemmel eddig mintegy ezer önkormányzat fordult a minisztériumhoz, vagyis ezeket a támogatási összegeket olyan szinten kell tartani jövőre, hogy az egyedi helyzeteket kezelni lehessen.