-
Pénteken 16:30-kor nyit
Idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal, megújult büfével várja a Kori Liget a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben. November 22-én, pénteken 16:30-kor nyit a Kori Liget. Ezen a délutánon a pálya használata ingyenes lesz és mindenkit egy pohár meleg teával várnak!
2024.11.21. -
Ciszterci Médianapok
Első alkalommal szervezte meg a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium a Ciszterci Médianapokat. A média iránt érdeklődő budai, egri és pécsi ciszteres diákok a kétnapos program során megismerik a Ciszterci Médiacentrum működését, és egy tréninget követően közösen készítik el a csütörtök reggeli napindító műsort, amely november 21-én 07.05 és 08.25 óra között lesz hallható a Mária Rádióban.
2024.11.20. -
„A levegővételt nem szabad abbahagyni!”
„Készültem rá, de nem gondoltam, hogy megérem, végül ez a nap is eljött!” – e szavakat mondta első örömében Kuti Károly, akinek 90. születésnapjára igazi meglepetéssel készült családja. Gyermeke, unokái és távol élő dédunokái várták a mit sem sejtő ünnepeltet a születésnapi tortákkal. Az ünnepi eseményen Deák Lajosné önkormányzati képviselő adta át a miniszterelnök gratuláló levelét és a város ajándékát.
2024.11.20. -
Batyus bál Felsővárosban
Az Alba Regia Táncegyüttes Senior Csoportja idén is megrendezi hagyományos, Katalin-napi batyus bálját. A mulatság november 23-án, szombaton 18.00 órakor kezdődik a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.20.
Szörpök, saláta, teák - gyűjthető a zamatos turbolya, a tyúkhúr és a nagy csalán is
Fontos, hogy a természetben most ne a preferált helyeken gyűjtsünk, illetve ne felejtsük otthon a papírzacskókat és az ollót se.
Lencsés Rita gyógynövényszakértő virtuális sorozata a gyógynövények, gyűjtésük és felhasználásuk ismertetéséről szól, amit a Herbarius programok Facebook-oldalán tesz közzé, praktikus tanácsokkal, fotókkal, videókkal. Most ugyan nem indulhatunk csoportos ismeretterjesztő túrákra, de a szabadban töltött időben könnyen felismerhető és hasznos kincseket gyűjthetünk a házipatikák feltöltésére. A szakértő azt javasolja, hogy a gyűjtéshez olyan természetes környezetet keressünk, akár a városok szélén, egy erdővel övezett kis mezőt, és kerüljük a frekventált helyeket, ahol többen megfordulhatnak. Vigyünk magunkkal papírzacskót, kiskosarat, ollót, a csalángyűjtéshez esetleg kesztyűt is.
Azok, akik még bizonytalanok egy kicsit a felismerésben, mindenképpen vigyenek magukkal egy zsebkönyvet a meghatározáshoz – enélkül még a szakértő sem indul el, hiszen a zsenge zöld leveleket könnyű összetéveszteni.
Például a csillaghúr, a veronikafű és a tyúkhúr nagyon hasonlítanak egymáshoz – utóbbit fogyaszthatjuk nyersen salátának, vagy szárítva eltehetjük teának is, kiváló zsíroldó, fogyasztó, méregtelenítő és koleszterinszint-csökkentő hatású.
Néhány praktika a természet most gyűjthető kincseiből: a finom ánizsillatú és -ízű zamatos turbolya a petrezselyemhez és több mérgező növényhez hasonlít, mindenképpen meg kell dörzsölni gyűjtés előtt, nagyon finom fűszernek, szörpnek akár.
Szedhetünk még a sárga virágú salátaboglárka leveléből, ami szárítva nagyon jó emésztésserkentő, méregtelenítő tea alapanyaga.
Most kezd nyílni a galagonya is: a virágos hajtásokat félig bimbós, félig kinyílt állapotban kell lecsípni és szárítani, a szívproblémák kezelésére, illetve megelőzésre is alkalmazzák.
Érdemes figyelni a sorozatot, hiszen hamarosan virágzik az apróbojtorján, az orbáncfű, a mezei zsálya és a kakukkfű is. Az ismeretterjesztő-kedvcsináló anyagok természetesen interaktívak: a túrák vezetője várja a kérdéseket, hozzászólásokat a Facebookon vagy akár a lencsesrita82@gmail.com e-mail címre.