-
Sibálás húsvéthétfőn
Húsvéthétfő a locsolkodás napja, azonban azt már kevesebben tudják, hogy nemcsak vízzel vagy kölnivel lehet a lányok egészségét és szépségét megőrizni, hanem bizony megveregetéssel, sibálással is. - idézi fel dr. Varró Ágnes néprajzkutató.
2025.04.21. -
Éledő parkok húsvétkor
Nagyon vártuk már a tavaszt, ami áprilisra meg is érkezett és a húsvét előtti nagyhétre városszerte virágba borultak a szebbnél-szebb fák. A különböző fajta szilvák után most a díszcseresznyék és a júdásfák talán a legfeltűnőbbek városszerte, de sok helyen nyílnak már a tulipánok és idén talán lesznek még virágzó orgonák is anyák napján.
2025.04.20. -
SportBarátok és gyógynövények
Április 24-én két programra is várja az érdeklődőket az Egyházmegyei Múzeum. 17 órától az immunrendszer titkait tárja fel Supliczné Tóth Mária táplálkozástudományi szakember, 18 órától pedig a Barátok kávézó és teázóban Babos Rita atlétával, egykori élsportolóval beszélget Vakler Lajos újságíró.
2025.04.19. -
Húsvéti Alkotótér
Különleges kézműves ékszerekkel, népi gyermekjátékokkal, finom fagylaltokkal és kávéval első alkalommal nyitotta meg pénteken délelőtt kapuit a Húsvéti Alkotótér és Kézműves Vásár Öreghegyen. Szombaton fellép például a Kákics zenekar is a „megfújom a furulyám!” című műsorukkal, de a Mosolyvár Központ jóvoltából megérkezik Béci, a póniló is.
2025.04.19.
Szörpök, saláta, teák - gyűjthető a zamatos turbolya, a tyúkhúr és a nagy csalán is
Fontos, hogy a természetben most ne a preferált helyeken gyűjtsünk, illetve ne felejtsük otthon a papírzacskókat és az ollót se.
Lencsés Rita gyógynövényszakértő virtuális sorozata a gyógynövények, gyűjtésük és felhasználásuk ismertetéséről szól, amit a Herbarius programok Facebook-oldalán tesz közzé, praktikus tanácsokkal, fotókkal, videókkal. Most ugyan nem indulhatunk csoportos ismeretterjesztő túrákra, de a szabadban töltött időben könnyen felismerhető és hasznos kincseket gyűjthetünk a házipatikák feltöltésére. A szakértő azt javasolja, hogy a gyűjtéshez olyan természetes környezetet keressünk, akár a városok szélén, egy erdővel övezett kis mezőt, és kerüljük a frekventált helyeket, ahol többen megfordulhatnak. Vigyünk magunkkal papírzacskót, kiskosarat, ollót, a csalángyűjtéshez esetleg kesztyűt is.
Azok, akik még bizonytalanok egy kicsit a felismerésben, mindenképpen vigyenek magukkal egy zsebkönyvet a meghatározáshoz – enélkül még a szakértő sem indul el, hiszen a zsenge zöld leveleket könnyű összetéveszteni.
Például a csillaghúr, a veronikafű és a tyúkhúr nagyon hasonlítanak egymáshoz – utóbbit fogyaszthatjuk nyersen salátának, vagy szárítva eltehetjük teának is, kiváló zsíroldó, fogyasztó, méregtelenítő és koleszterinszint-csökkentő hatású.
Néhány praktika a természet most gyűjthető kincseiből: a finom ánizsillatú és -ízű zamatos turbolya a petrezselyemhez és több mérgező növényhez hasonlít, mindenképpen meg kell dörzsölni gyűjtés előtt, nagyon finom fűszernek, szörpnek akár.
Szedhetünk még a sárga virágú salátaboglárka leveléből, ami szárítva nagyon jó emésztésserkentő, méregtelenítő tea alapanyaga.
Most kezd nyílni a galagonya is: a virágos hajtásokat félig bimbós, félig kinyílt állapotban kell lecsípni és szárítani, a szívproblémák kezelésére, illetve megelőzésre is alkalmazzák.
Érdemes figyelni a sorozatot, hiszen hamarosan virágzik az apróbojtorján, az orbáncfű, a mezei zsálya és a kakukkfű is. Az ismeretterjesztő-kedvcsináló anyagok természetesen interaktívak: a túrák vezetője várja a kérdéseket, hozzászólásokat a Facebookon vagy akár a lencsesrita82@gmail.com e-mail címre.