-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Tábla őrzi a székesfehérvári németek emlékét
Két szál rozmaringág és Wilhelm von Humboldt gondolata látható és olvasható azon az emléktáblán, amelyet a Kossuth utca 11. számú ház falán ünnepélyes keretek között avattak fel pénteken délelőtt a székesfehérvári német nemzetiségi és hagyományőrző nap keretében. Az emléktábla nem egy kiemelt személynek, események állít emléket. A Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat célja az volt, hogy a város minden német származású lakójának emléket állítson egy olyan épület falán, amely német alapokon nyugszik és az egykori Németek utcájában áll.
Az ünnepségen a Gyöngyvirág Óvoda német nemzetiségi csoportja és a Felsővárosi Általános Iskola tanulói adtak műsort. A nemzetiségi ruhába öltözött óvodások gyermekjátékokat mutattak be énekkel, tánccal, míg az iskolások két dalt énekeltek német nyelven.
A gyermekek műsorát követően ünnepi köszöntőt mondott dr. Cser-Palkovics András polgármester. „Székesfehérvár címerében a nyitott városkapu azt jelképezi, hogy ez a közösség mindig is szeretettel várta azokat, akik saját kultúrájukat, nyelvüket, identitásukat hozták, és gazdagították ezt a közösséget. Ezen belül vannak olyan nemzetiségek, akik nagyon régóta élnek itt, velünk, családi gyökereink által bennünk. Ez a sokszínű kulturális érték tett bennünket közösségként is gazdagabbá. Ez az emléktábla valójában ennek állít emléket.” A polgármester szólt a több mint 30 éves testvérvárosi kapcsolatról, amelyet Székesfehérvár és Schwäbisch Gmünd ápol. Reményét fejezte ki, hogy az emléktábla nemcsak a múltat idézi, hanem összeköti a jelennel és a jövővel is a generációkat a német nemzetiségi hagyományok továbbadásában.
„Csak aki a múltját ismeri, annak van jövője” – az emléktáblán olvasható Wilhelm von Humboldt idézettel kezdte beszédét Schneider Éva, a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke. Mint mondta, a magyarországi németek (Ungarndeutschen) a mai Magyarország második legnagyobb nemzetisége. Német ajkú lakosai már Szent István királyunk korában is voltak Magyarországnak, és ez nem változott évszázadok hosszú során át. A történelem folyamán Magyarországra érkező német származású emberek sokfélék voltak: papok, szerzetesek, lovagok, képzett írástudó értelmiségiek, kereskedők tehetséges kézművesek, iparosok, tapasztalt földművelők. Sokan közülük azzal a hittel érkeztek magyar földre, hogy új hazára találnak szorgalmuknak, kitartásuknak köszönhetően fáradságos munkával sok nélkülözéssel ez meg is valósult. Egy történettel, amely összesen 36 német eredetű szót tartalmazott mutatta be, hogyan él a nyelvhasználatban együtt a magyar és a német a mai napig. Megemlékezett Kati néniről, a felsővárosi fertályos asszonyról, és arról is, hogy a székesfehérvári német származású lakosság nagy része a felsőváros területén élt.
Schneider Éva köszönetet mondott Székesfehérvár Önkormányzatának az anyagi és erkölcsi támogatásért, Nagy Edit szobrásznak, az alkotónak, aki gondolataikat az elképzeléseiket kőbe véste és bronzba öntötte, valamint dr. Siklósi Gyula régészprofesszornak, akitől az emléktábla eredeti ötlete származott, de sajnos már nem érhette meg ezt a napot. Ünnepi beszédét egy személyes üzenettel zárta: „Gyula bácsi, die Gedenkttafel is fertig. Gyula bácsi, az emléktábla elkészült.”