-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Tavaszünnep napsütéssel - ilyen volt az idei Florália Gorsiumban
Megelevenedett az ókori Pannónia világa a felújított, csodálatos környezetben elhelyezkedő Gorsium Régészeti Parkban, Flora, a tavasz istennőjének ünnepén. Látványos bemutatók, játékok, életképek, interaktív programok hívják kétezer éves utazásra a látogatókat. Pompás császári bevonulás, ókori menyegző, a színházban pedig zenés alvilági komédia, késődélután pedig koncert várta a vendégeket.
2017.04.29. 18:28 |
Az időutazás bemutatóit idén is számos családi játék színesítette. A tavaszünnepre még a nap is kisütött.
Florália - a tavaszt is előcsalogatták Gorsiumban
A gladiátorok, harcosok és katonák korabeli életét hat hagyományőrző egyesület képviseli a rendezvényen, a kelták harci festéseivel, hajagyagozásával, a világ legöregebb újkori gladiátoriskolának izgalmas harci játékaival, római hadigépekkel, hajítógéppel, utcai csetepatékkal és légióssimogatóval tetté életszerűvé és érzékletessé a látogatók számára.
Az interaktív programok között a családok régészhomokozós miniásatásban kutathattak, vagy kereshettek a romok között sisakokat, tiarákat. A mindennapok korabeli háziállatai mellett a herbarius titkai is kitárultak az akkor is ismert és használt gyógynövényekről, fűszerekről. Nagyon népszerűek voltak a kirakós programok, fiúk és lányok is kipróbálhatták a kardforgatást vagy eredhettek detektívként az elveszett légió nyomába – a gyerekek mozgalmas ügyességi programjai és a kézműves foglalkozások fantasztikus, színes palettájából mindenki találhatott kedvére valót.
Vérbő, energikus komédiát láthatott, aki megnézte a Békétlenek című előadást: az Arisztophanész drámájából írt színdarabban egy alvilági költői verseny zajlik, amelynek maga Dionüszosz a döntőbírája – vagy nem is ő? A feje tetejére állnak a dolgok, kiderül, hogy az alvilágba több út is vezet, például egy budiajtón keresztül, és Olümposzból „Bulimposz” lesz, hála a bor, a mámor és a szerelem istenének… Az ókori közegben az Alvilági Szalonzenekar kísér élőben, a színészekkel, diákszínpadosokkal, táncosokkal együtt hetvenen jelenítik meg a fergeteges történetet.
Több újdonsággal egészült ki tavaly óta a Régészeti Park, például a freskós házban már két falfestményt is megnézhetünk, az állandó kiállítás pedig a markomán háborúkig tartó időszakot is magába foglalja. Az egyedülálló Pompeji kiállításra a kilátogatók 70% kedvezménnyel vásárolhatnak belépőjegyet, amit május 1. és augusztus 20. között használhatnak fel a hallatlanul gazdag leletanyag-együttes megtekintésére. A Szent István Király Múzeum pályázatot hirdetett – a beérkezett grafikákat és festményeket a Lakomateremben állították ki, mit a tavaszünnep idején mindenki megnézhet.