Távcsöves bemutatók hétfőn, szerdán és pénteken a fehérvári Csillagvizsgálóban

 Székesfehérváron több mint fél évszázados múltra tekint vissza a csillagászati ismeretterjesztés. Hajmási József és tanártársai 1961-ben hozták létre városunk első csillagvizsgálóját a József Attila Gimnázium tetején. A csillagda 1993-ban vette fel Székesfehérvár szülötte, a nemzetközi hírű asztrofizikus nevét, így lett Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló. Nyilvános távcsöves bemutatókat a tavaszi időszakban február 23-ától április 10-éig minden hétfőn, szerdán és pénteken 19 órától tartanak.
2009.02.22. 10:52 |
 Székesfehérváron több mint fél évszázados múltra tekint vissza a csillagászati ismeretterjesztés. Hajmási József és tanártársai 1961-ben hozták létre városunk első csillagvizsgálóját a József Attila Gimnázium tetején. A csillagda 1967-ben került a Vidám Parkba, az Óriáskerék mellé, majd 1977-ben költözött az Ifjúsági Ház (ma A Szabadművelődés Háza) tetejére. A csillagda 1993-ban vette fel Székesfehérvár szülötte, a nemzetközi hírű asztrofizikus nevét, így lett Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló. Az angol névből született meg a TELAPO (Terkán Lajos Public Observatory) rövidítés.

Az intézmény mára a csillagászati ismeretterjesztés egyik fellegvára lett hazánkban. Elsősorban tehát ismeretterjesztő és oktatási tevékenységet végzünk, de tudományos kutatómunkához is biztosítunk lehetőséget. Különösen jó alkalom erre 2009., hiszen az esztendő a Csillagászat Nemzetközi Éve. Nyilvános távcsöves bemutatókat a tavaszi időszakban február 23-ától április 10-éig minden hétfőn, szerdán és pénteken 19 órától tartunk.

A 30 cm átmérőjű, Newton rendszerű távcsővel akár 1 km-es részleteket is megpillanthatunk a Hold felszínén, csodálatos látványt nyújt a gyűrűjéről híres Szaturnusz. A bemutatási időszakban megfigyelhető az Esthajnalcsillag néven is ismert Vénusz bolygó, a híres Orion-köd, amelyben ma is születnek csillagok.

Az égbolt mindig tele van érdekes látnivalókkal, de a bemutatók rossz idő esetén sem maradnak el. Látványos vetítéssel egybekötött előadásokkal, beszélgetésekkel hozzuk közelebb a csillagokat a látogatók számára.

A nagy érdeklődésre való tekintettel kérjük, hogy az iskolai osztályok, csoportok egy héttel korábban jelezzék érkezésüket. Érdekes jelenségek, nevezetes események alkalmával, és előzetes egyeztetés után más időpontban is fogadunk látogatókat, illetve kihelyezett bemutatókat, előadásokat is szívesen vállalunk.

Szakköri foglalkozásokat egész évben tartunk. Azoknak a fiataloknak ajánljuk, akik mélyebben szeretnének elmerülni az csillagok világában. Hétfőnként 17 órától az általános iskolák felső tagozatosai számára, péntekenként 18 órától középiskolásoknak tartunk foglalkozásokat – de idősebbek is elkezdhetik. A résztvevők elsajátíthatják az égbolt tudományának alapjait, s erre építve saját érdeklődési körüknek megfelelő témával foglalkozhatnak. Fotózhatják az égitesteket, távcsöveket építhetnek, csillagászati megfigyeléseket végezhetnek, előadásokat, bemutatókat szervezhetnek és tarthatnak, stb.

Szakköröseink szép sikereket értek el hazai és nemzetközi versenyeken, pályázatokon. Eredményeiknek köszönhetően többen eljuthattak Huntsville-be, a NASA Nemzetközi Ûrtáborába és Sydney-be a Nemzetközi Ûrakadémiára. A szakkör tagjai közül többen szakcsillagászok lettek. Köztük Fűrész Gábor, aki társfelfedezője volt az Alba Regia kisbolygónak.


A Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló elérhetőségei:


A Szabadművelődés Háza, Székesfehérvár, Fürdő sor 3.

Tel/Fax: 22 / 313.028; 22 / 314-456

E-mail: telapo@datatrans.hu