Teltház volt a Bőrgyárban - Kétnapos fesztiválnak adott otthont a régi gyárépület

 Kétnapos fesztivál prezentálta a város számára, hogy Székesfehérváron él az underground kultúra. A Bőrgyárban megrendezett eseményen végig teltház volt, függetlenül a produkció műfajától. Eddig jellemzően inkább a koncerteket kísérte nagyobb érdeklődés, de a Kortárs Művészeti Fesztivált gazdagító Bőrgyári Capriccion a kiállításokra és a színházra is rengetegen voltak kíváncsiak. A Prospero által bemutatott színdarabot sokan az udvarból nézték végig, mert a terembe már nem fért be több szék. (Képgaléria 1. nap; Képgaléria 2. nap)
2006.05.14. 16:44 |

 Kétnapos fesztivál prezentálta a város számára, hogy Székesfehérváron él az underground kultúra. A Bőrgyárban megrendezett eseményen végig teltház volt, függetlenül a produkció műfajától. Eddig jellemzően inkább a koncerteket kísérte nagyobb érdeklődés, de a Kortárs Művészeti Fesztivált gazdagító Bőrgyári Capriccion a kiállításokra és a színházra is rengetegen voltak kíváncsiak. A Prospero által bemutatott színdarabot sokan az udvarból nézték végig, mert a terembe már nem fért be több szék... (Képgaléria 1. nap; Képgaléria 2. nap)

Péntek – Bőrgyári Capriccio VIII. (Képgaléria itt!)

 Péntek kora délután vette kezdetét a bőrgyári hétvége. A város két pontján a Moiré Kulturális Egyesület alkotói zenéltek az utca emberének. Az alkotó csapatok kísérleti elektronikus zenét játszottak a Hősök terén és a Mátyás szobornál. Az utcán sétálva sokan megálltak és hallgatták a megszokottól nagyban eltérő zenét. A SWAT alkotócsoport a zene mellett egy matematikai bemutatót is tartott. A csapat két tagja egy kutya formát szerkesztett meg óriási körzőkkel a Fő utca kövezetén.
 Az utcazene végeztével a fesztivál a bőrgyárban folytatódott. A szervezők úgy döntöttek, hogy az első napon nagyobb teret engednek a komolyabb művészeti ágaknak, így a zene csak másodlagos volt. A Bőrgyár Kulturális Egyesület két pályázatot hirdetett meg korábban, melynek pályamunkáit a nagyközönség ezen a napon tekinthette meg. A deviantART.com alternatív művészeti közösségi portálon tettek közzé a szervezők egy felhívást, hogy várják magyar fiatalok alkotásait, akik a művészetet az iskolamunkáktól eltérően értelmezik. A felhívásra közel 80 kép érkezett, melyek vegyes technikával készültek, volt festmény, fotó és digitális "fotómanipuláció" is. A másik pályázatra mindössze három munka érkezett. A meghirdetett jelige Papír, tér, lebegés volt. A kategóriában egy kiemelkedő munka készült. Négy fiatal budapesti képzőművész füstölő pálcikákból ragasztott össze 30 emberalakot, melyeket zsinórra lógatva kötöztek fel a mestergerendára, majd az este csúcspontján azokat egyszerre gyújtották meg. Így a három nap alatt készült munkájuk körülbelül félóra alatt hamuvá vált.
 A kiállítások mellett színház is volt, a Prospero Színjátszócsoport mutatta be Müller Péter: A vihar kapujában című művét. A színdarab utópisztikus hangulatát nagyban fokozta az épület öreg omladozó falai, így jó környezetre találtak a színészek. A darabra rengetegen voltak kíváncsiak sokan az udvarról nézték a darabot. A színház után pedig a Dj-k, Crimson & Chrom zenélt hajnalig.

Szombat - Középfül Fesztivál (Képgaléria itt!)

 A fesztivál egy országos rendezvénynek adott helyet városunkban. A rendezvény elődjét évekig rendezték meg Budapesten "Nagy fül fesztivál" néven, de idén nem találtak a szervezők befogadót, így vállalta el a Bőrgyár Egyesület. Az este során Közép-Európa underground zenei vonulatait kívánták bemutatni koncerteken keresztül. Elsőként a Tudósok együttes zenélt, akik a tőlük megszokott katartikus művészi jazzt játszották, amikre furcsa verseket énekelt Dr. Máriás. Ezután délebbre kanyarodtunk és a Balkánról érkezett Marko Brecelj lépett a színpadra gitárjával. A művész blues-os alapokra énekelt dadaista verseket. Ez a koncert igazából nem illet bele a képbe, inkább egy kávéházban állta volna meg a helyét. A közép-európai képet kicsit megtörte a Vialka Marching Band, akik jóval nyugatabbról érkeztek hozzánk. A páros ennek ellenére a legjobb koncertet adta az este során. Az eddig halkan sörözgető emberek a pörgős ritmusokra hamar felpattantak és végigugrálták a koncertet a színpad előtt. A produkció annak ellenére, hogy csak két hangszer szerepelt, teljes volt. 

 Ezek után igazi katasztrófa következett. Az osztrák Freddie Mercury imitátor, Austrofred lépett a színpadra. Egy cd lejátszó volt a „hangszere”, melyről Queen dalok alapjai szóltak és azokra énekelt szerény énektudásával. A hangsúly inkább a show műsoron volt, ahogy próbálta utánozni a Queen egykori frontemberét. Persze mindebből csak szerencsétlenkedés lett. A közönség ennek ellenére természetesen végigugrálta a produkciót. Mire képes pár üveg sör… :) Austrofredet is sokszor tapsolták vissza, akinek az volt a fő problémája, hogy nem tudott több számot énekelni és az a pár üveg cseh sör is megártott neki, amit a koncert alatt öntött magába. Végül David Bowie és Freddie Mercury közös dalával búcsúzott az Under Pressure-el. A végén pedig Penguin Sound System zenélt hajnalig, a zsúfolásig telt koncertteremben.

Fotó: Kovács Milán / fehervar.hu