Térítésmentes méhnyakrák elleni védőoltás bevezetését tervezi Székesfehérvár

 A méhnyakrák elleni védőoltás bevezetéséről tartott sajtótájékoztatót hétfőn délelőtt dr. Csomán István az Egészségügyi Bizottság elnöke és Östör Annamária alelnök. Szeptembertől az önkormányzat szeretné, ha minden 12 éves gyermek megkapná a HPV elleni védőoltást, később pedig 12-19 éves korosztály is folyamatosan bekapcsolódna a programba. Jelenleg a 12-19 éves korosztály között 3688 lányt érintene az oltás. Rengeteg kérdés a méhnyakrákkal kapcsolatban!
2008.06.02. 11:26 |

 A méhnyakrák elleni védőoltás bevezetéséről tartott sajtótájékoztatót hétfőn délelőtt dr. Csomán István az Egészségügyi Bizottság elnöke és Östör Annamária alelnök. Szeptembertől az önkormányzat szeretné, ha minden 12 éves gyermek megkapná a HPV elleni védőoltást, később pedig 12-19 éves korosztály is folyamatosan bekapcsolódna a programba. Jelenleg a 12-19 éves korosztály között 3688 lányt érintene az oltás.
Rengeteg kérdés a méhnyakrákkal kapcsolatban!

 Szeptembertől a 12 évesek HPV elleni oltását tervezik: a 12-13 éves korosztály között 1347 lány van Székesfehérváron, közülük 600 fő a 12 éves gyermek. Elhangzott, hogy tárgyalásokat folytatnak az oltóanyag gyártójával, ugyanis jelenleg 70 ezer forint egy oltás ára, így mintegy 42 millió forintba kerülne a 12 évesek beoltása. Szeretnék, ha több oltóanyag vásárlása esetén mérsékelné a gyártó a bekerülési költséget.

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy ilyen volumenű oltás még nem volt az országban, mint amit Székesfehérváron terveznek: eddig csak kisebb települések indítottak HPV elleni védőoltás-akciót.

Az Egészségügyi Bizottság legutóbbi ülésén már jelen volt az oltóanyagot gyártó német gyógyszercég magyarországi képviselője is.

Miért fontos a HPV elleni védőoltás?

 A méhnyakrák kiemelkedő helyet foglal el a halálozási statisztikákban: az évente jelentkező kb. 2000 új méhnyakrákos esetből 600 halálos kimenetelű. E tény már csak azért is rendkívül szomorú, mivel a betegség más, nehezen felismerhető és kezelhető daganatokkal szemben a rákmegelőző állapotban vagy a korai stádiumban jól kimutatható, és viszonylag egyszerűbb beavatkozással, műtéttel gyógyítható. A fiatalabb, fogamzóképes nő nemi szervei és nemi funkciói pedig akár továbbra is alkalmasak maradhatnak a fogamzásra, s teljes gyógyulás érhető el.

 Fontos tény az is, hogy a méhnyakrák általában lassan fejlődik ki ez is a korai diagnózist és jó kezelhetőséget segíti. A nőgyógyászati rutinszűrések révén tehát ez a daganatfajta akár el is tűnhetne a halálozási statisztikákból.

Kialakulás, tünetek

A méhnyak a méh alsó, elkeskenyedő része, mely a hüvelybe nyílik, vagyis a hüvely és méh közötti területet jelenti. Mivel ez a terület jól vizsgálható, az itt kialakult eltérések rákmegelőző állapot vagy korai rák hamar felismerhetők, amikor még nem terjedtek mélyebbre, a korai kezelés pedig teljes gyógyulást eredményez.

Rizikótényezők

A méhnyakrák leginkább azokat érinti, akik szexuális partnerüket gyakran váltogatják, akik túl fiatal korban kezdték a nemi életet, akiknek más, nemi úton terjedő fertőzése van (pl. chlamydia, a nemi szervek herpesze), illetve akiknek immunrendszere legyengült.

További kockázati tényezőt jelent a magasabb életkor, a dohányzás, s egy bizonyos víruscsalád: a humán papilloma vírus (HPV). Ezt a vírust a méhnyakrákos betegek több mint 80%ában kimutatták. Fontos azonban tudni, hogy ennek a több mint hetvenféle vírusból álló víruscsaládnak nem minden tagja okolható a rák magasabb kockázatáért. A hormonális fogamzásgátló tablettákról nem bizonyított egyértelműen a magasabb kockázat, azonban sokan óvatosságra intenek.