Tervezés alatt a Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák


A Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke arról számolt be, a régióban rendelkezésre álló 70 milliárd forintból 2006-2007 év során 48 milliárd értékű összegről már döntés született pályázatok valamint kiemelt projektek formájában, többek között gazdaság-, turizmus,- város- valamint közútfejlesztési célokra. Az idei évben 22 milliárd forint értékű lekötetlen összeg áll rendelkezésre, melynek felhasználásáról várhatóan az év második felére születhet döntés.
2008.03.25. 07:04 |
 Az „Új Magyarország Vidékfejlesztési Programról” valamint a LEADER csoportokról tartottak konzultációt és tájékoztatót Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, valamint Pál Béla és Katanics Sándor országgyűlési képviselők a királyszentistváni Faluházban.

A térség polgármesterei valamint a Leader-csoportok vezetői számára tartott konzultációk célja elsősorban az, hogy a szakemberek minél több információval segítsék a településeket a különféle pályázati rendszerekkel kapcsolatban, megismertessék az pályázatok által kínált lehetőségeket, legyen szó hazai pályázatokról, európai uniós források megszerzéséről vagy az ágazati programokról- mondta el a fórum keretében Pál Béla. A Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács elnöke arról számolt be, a régióban rendelkezésre álló 70 milliárd forintból 2006-2007 év során 48 milliárd értékű összegről már döntés született pályázatok valamint kiemelt projektek formájában, többek között gazdaság-, turizmus,- város- valamint közútfejlesztési célokra. Az idei évben 22 milliárd forint értékű lekötetlen összeg áll rendelkezésre, melynek felhasználásáról várhatóan az év második felére születhet döntés.

      Az „Új Magyarország Vidékfejlesztési Program” I. és II. tengelyének esetében, a mezőgazdaság fejlesztés kapcsán már megtörténtek az első kifizetések; a III. valamint IV., elsősorban a vidéki térségek fejlesztését célzó intézkedéscsoport céljainak megvalósulásához 2007 és 2013 között mintegy 262 milliárd forint áll rendelkezésre- hangzott el a konzultáción. Gőgös Zoltán, az FVM államtitkára kifejtette az ÚMVP következő intézkedéscsoportjának feladatai két csoportra oszthatók.

Az ún. horizontális intézkedések keretében a nem mezőgazdasági tevékenységgé történő diverzifikálás a mezőgazdasággal foglalkozó háztartások, vállalkozók kiegészítő jövedelemhez jutását segíti valamint ezen intézkedések keretében bővíthetők a vidéki gazdaság és a lakosság számára nyújtott alapszolgáltatások (pl. integrált közösségi szolgáltató tér kialakítása; kistérségi közlekedési szolgáltatások fejlesztése). A szakpolitikus elmondta, a másik csoportban a Helyi Vidékfejlesztési Stratégia révén mikrovállalkozások létrehozásának és fejlesztésének támogatása, turisztikai tevékenységek ösztönzése, falumegújítás- és fejlesztés valamint vidéki öröksége megőrzése és fenntartható fejlesztése valósulhat meg a programnak köszönhetően.

Az FVM államtitkára a LEADER program kapcsán arról is tájékoztatta a konzultáció résztvevői, hogy a regisztrációs időszak végén 105 helyi közösség nyújtotta be előzetes elismerés iránti kérelmét, ezek közül az ÚMVP irányító Hatósága 2008 márciusáig 96 helyi közösség elismerés iránti kérelmét hagyta jóvá. A helyi közösségek összességében több mint 12.000 tagot foglalnak magukban, melyek közül 2930 helyi önkormányzat;  a 3043 település révén pedig az ország egész területét lefedik. A közösségeknek helyi vidékfejlesztési stratégiát is kell készíteniük, melynek segítségével plusz forrásokhoz juthatnak a települések;ez közösségi szinten, létszámarányosan 800 milliótól 2,5 milliárd forintig terjedő összegű forráslehetőséget jelent. Az első 63 helyi közösség egyébként január közepén kezdte meg a tervezési folyamatot, őket március első felében 26 helyi közösség követte, a fennmaradó 7 csoport pedig áprilisban kezdheti meg a munkát- hangzott el a konzultáción.

Gőgös Zoltán hozzátette még, integráltabb működést és fejlesztést tesz lehetővé a helyi vidékfejlesztési hálózatok egyébként már meglévő rendszere, mely koordináló, monitoring valamint szolgáltató feladatokat lát el közösségi szinten. A rendszernek az év végéig kell kiépülnie teljes egészében.