-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Tiszta forrásból – gálaműsorral ünnepelték a Magyar Kultúra Napját a színházban
Tiszta forrásból címmel láthatott ünnepi gálaműsor a Vörösmarty Színház közönsége a Magyar Kultúra Napja alkalmából.
A műsorban a színház társulatának valamennyi tagja egy-egy magyar költő versét adta elő, többek között Balassi, Csokonai, Ady, Kosztolányi, Nagy László, Pilinszky, Szép Ernő, Petőfi, Weöres Sándor, József Attila és Arany János költeményei hangzottak el. A versek nem a keletkezésük kronológiáját, hanem hangulatuk, témájuk ritmikáját követve érkeztek a közönség elé régi és kortárs magyar festményekkel illusztrálva, ezzel is érzékeltetve a magyar kultúra egységét és azt, hogy a jó alkotás önálló életét él és nem veszít fényéből.
Székesfehérvár polgármestere hangsúlyozta, hogy a kultúra nem csak a jelene, hanem a jövője is Fehérvárnak, mert nincs XXI. századi város kulturális élet nélkül és nincs életminőség sem , ha nem foglalkoznak a szellemmel és az emberrel.
Az eseményen átadták a Pro Cultura Albae Regiae díjat is, amelyet az idei évben a Vox Mirabilis Kórusnak ítéltek oda. A kórus tavaly ünnepelte fennállásának 60. évfordulóját. A Székesfehérvár közösségében, kulturális - komolyzenei-művészi életében meghatározó szerepet játszó énekkar 1957-ben jött létre. Tagjainak sorában többek között amatőr énekesek, pedagógusok, orvosok, egyetemisták, köztisztviselők, kereskedők foglalnak helyet, akik örömmel áldozzák szabadidejüket a közös muzsikálásra. Vezetője 1985 óta Zemlényi Katica karnagy, kántor, aki zenei munkásságáért korábban Csengőszó- és Fricsay Richárd zenei díjban részesült.
A Vox Mirabilis énekkar a város és Fejér megye világi és egyházi eseményeinek rendszeres meghívottja, magas színvonalon közvetíti a kórusmuzsika gyöngyszemeit.
Rendszeresen szerepel nemzeti ünnepeinken, egyházi eseményeken, kiállítások megnyitóin, konferenciákon, karitatív összejöveteleken, bálokon és egyéb, civil kezdeményezésű eseményeken. Állandó résztvevője a katolikus szertartásoknak, de szívesen szerepel a testvér egyházak eseményein is. Repertoárjában barokk, reneszánsz, klasszikus, romantikus és kortárs zeneművek egyaránt szerepelnek. Az énekesek kiemelten kezelik a magyar zeneszerzők – különösen Kodály Zoltán – műveit.