Tisztán látszik! – családi programok a környezetvédelem és a fenntarthatóság jegyében

Fenntarthatóság és környezettudatosság a mindennapokban, azaz hogyan lehet észrevétlenül a családok mindennapjainak része ez a szemlélet? Ezekre a kérdésekre ad sokféle – kinek-kinek személyre szabható – választ a Tisztán látszik! Jövőtudatos fesztivál, amely ma és holnap zajlik a Sóstó Természetvédelmi Területen.
2021.09.25. 17:48 |
Tisztán látszik! – családi programok a környezetvédelem és a fenntarthatóság jegyében

Két dolog egyértelmű: mindannyian hozzátehetjük a magunk részét világunk megóvásához, és hogy az erre nevelést játékos formában, már gyermekkorban el kell kezdeni. A szervezők mindenkit arra biztatnak: szálljanak fel a Zöld buszra, és menjenek ki vasárnap is a programokra a Sóstóra!

Egész évben a természet – a növény- és állatvilág – otthona a Sóstó Természetvédelmi Terület. Ebben a városbeli zöld környezetben sokan töltődnek. Ez adta az ötletet ahhoz, hogy itt rendezzék meg a Tisztán látszik! Jövőtudatos fesztivál programjait is. Szombaton délelőtt folyamatosan érkeztek a családok, hogy végigjárják a gyermekeknek szervezett „pecsétgyűjtős” játék állomásait, megismerkedjenek a fenntarthatóság jegyében dolgozó szolgáltatók és civil szervezetek munkájával, miközben ötleteket gyűjtenek ahhoz, hogyan tudnak a mindennapokban ők is még többet tenni környezetünk, és így a jövő védelmében.

Részletes program a szervezők weboldalán olvasható!

Ahogy Törő Gábor országgyűlési képviselő a kétnapos fesztivál szombati megnyitóján megfogalmazta, a környezettudatos életmódról nem elég beszélni, hanem tenni is kell érte. „Azt gondolom, hogy Székesfehérvár élen jár ebben Magyarországon. Elég, ha megnézzük az elektromos buszok forgalomba-helyezéséért tett erőfeszítéseket, a környezetünk védelmét szem előtt tartó beruházásokat, vagy éppen itt, a fesztiválon azt a látványos bemutatót, ahogy megtudhatjuk, hogyan jut el a jó minőségű ivóvíz a lelőhelyektől egészen a fogyasztókig. A jövő pedig egyértelműen arról szól, hogy valóban környezettudatosan éljünk, és a klímaváltozás hatásainak csökkentésére neveljük gyermekeinket is.” – emelte ki Törő Gábor.

Székesfehérvár polgármestere – reflektálva az elhangzottakra – a Sóstón megvalósult komplex beruházásra hívta fel a figyelmet. „Egy nagyon nagy, a városon belüli területen sikerült sokféle módon tenni a környezetünk megóvásáért. Megmentettük a Sóstó Természetvédelmi Területet, miközben a Látogatóközpontban lehetőséget találtunk a környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységek bemutatására, az idelátogatók igényeinek kiszolgálására is. Az itt otthonra talált fesztiválon pedig minden ötlet és törekvés bemutatkozik, ami a környezet- és klímavédelemmel kapcsolatos, sőt az elektromos Zöld Busznak köszönhetően a közlekedés fenntarthatóságának kérdéseivel is foglakozhatunk. Itt, a fesztiválon sok mindent meg tudunk mutatni az embereknek, ami egyúttal szemléletformálás is, hiszen nem csak beszélünk valamiről, hanem a tettek mezejére lépünk. A cselekvés közben pedig összegyűjtjük a hasznos javaslatokat, ötleteket. Ahogy az örökbecsű mondás szól, az ebben a kérdésben is igaz: gondolkodj globálisan, cselekedj lokálisan!” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester.

Irány a KÉK! – ez a Fejérvíz Zrt. innovációs programjának mottója, amelynek jegyében a hétvégi fesztiválra is kitelepültek. Laczi Péter vezérigazgató elmondta: a standjukra ellátogatók megkóstolhatják a csóri vízbázison feltörő és sok fehérvári háztartásba eljutó karsztvizet, tesztelhetik a különböző ivóvizeket. A gyerekek pedig csillámtetkót kaphatnak, miközben hallhatnak a városi ivóvízhálózat működéséről. Sőt, még egy csőtörés hangjait is megismerhetik, valamint a javítás menetébe is bekapcsolódhatnak. Mint Pamminger Sándor, a Vízellátási Üzemmérnökség művezetője elmondta, Székesfehérvár kiterjedt vízhálózatában azbesztcement-, vas-, illetve a legújabb technológiának számító KPE-csövek is megtalálhatóak. Ezeken keresztül szolgálják ki a rengeteg háztartást, intézményt és céget. De hogy egy csőtörés során hogyan lehet beazonosítani a pontos helyszínt, és ehhez milyen eszközöket használnak a szakemberek, azt maguk a látogatók is kipróbálhatják a Fejérvíz Zrt. standján. Beszélgetésünk során arra is választ kaptunk, miért lehet barnás színű a víz egy csőtörés után, és hogyan tisztítják meg a csőrendszert például egy javítást követően. (A témára jövő héten külön beszámolóban visszatérünk majd!)

Szombaton ingyenesen próbálhatták ki a Lime elektromos rollereit a látogatók, az érdeklődők a segway-ek esetében pedig még vasárnap is élhetnek ilyen lehetőséggel a Longway Offroad-nak köszönhetően.

A Biztonság hete program Fejér megyei résztvevői is kitelepültek a Sóstóra, így a megelőzési munkába is ’belekóstolhatnak’ a kilátogatók mind a rendőrség, mind a katasztrófavédelem, a tűzoltóság munkáját érintően.

A Magyar Kerékpárosklub Székesfehérvári Szervezete által szervezett bringás felvonulás résztvevői is a Sóstóra érkeztek ki szombaton késő délután, erről Székesfehérvár Megyei Jogú Város Facebook-oldalán láthatnak majd összefoglalót.

Vasárnap a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár a meseösvény applikációt mutatja majd be az érdeklődőknek.